Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PPTP pe router ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
Pe scurt: am o conexiune ADSL si vreau sa conectez un stick Chromecast la un VPN (am cont la pureVPN) si sa pot sa conectez telefonul/tableta/laptopul la el. Pt asta, am nevoie ca toate dispozitivele sa fie in aceeasi subretea, pt ca la aplicatii cum ar fi Netflix sau Youtube, streamingul se face direct de Chromecast si toate dispozitivele trebuie sa aiba IP exterior furnizat de pureVPN.

Problema e asa: vreau ca stick-ul sa aiba IP de SUA (sau dupa caz Romania/UK/Franta ce mai e prin pureVPN), dar si restul dispozitivelor din retea. Cum Chromecast nu are client VPN, o solutie ar fie conectare prin PPTP din router.

Intrebari: e posibil sa ma conectez prin ASDL si in acelasi timp sa am si client PPTP care sa se conecteze la pureVPN pe acelasi dispozitiv (router ASDL) si toate dispozitivele din retea sa iasa in exterior cu ce imi da pureVPN? Daca da, ce model imi recomandati. Daca nu, solutia recomandata ar fi sa conectez un router wireless la cel ADSL, iar toate dispozitivele sa le conectez la routerul respectiv? Din cate vad, multe routere au client PPTP, mai ales cele cu suport DD-WRT, dar ce router mi-ati recomanda in cazul acesta, la un pret rezonabil, desigur (preferabil pana in 50-80 euro sau echivalentul in RON).

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
orice varianta Mikrotik, vezi pe Pcgarage.

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu cred ca vei reusi via purevpn. trebuie totusi testat daca poti conecta mai multe dispozitive la acelas vpn gateway,  daca primesti ipuri din acelas subnet privat si daca iti este permisa comunicarea intre ele.  tu defapt ai nevoie de propriul tau server vpn gazduit pe router sau pe pc.

#4
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006

 carmenclara1, on 20 octombrie 2014 - 19:11, said:

tu defapt ai nevoie de propriul tau server vpn gazduit pe router sau pe pc.

nu am nevoie de client care sa se conecteze la vpn prin wan si apoi toate dispozitivele sa se conecteze la clientul respectiv? sau am inteles ceva gresit?

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
serverul vpn trebuie sa fie locatia unde ai chromecast.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate