Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Panouri polipropilena, unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Buna, unde pot gasi aceste panouri alveolare de polipropilena?

[ http://www.ondaplast.com/images/prodotti/polionda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Italia se numeste "polionda" si se gaseste foarte usor la Brico in marimi diferite pana la 2x1m, dar aici in Oradea n-am gasit.

Ma puteti ajuta? Multumesc!

http://www.ondaplast...mid=103&lang=it

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe la noi se numeste policarbonat.

#3
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Mersi dar policarbonatul este destul de rigid mi se pare...sau se poate indoi fara sa se rupa?
Cu "polionda" se pot face mape, foldere si dosare:

[ http://www.martinelli4you.it/files/martinelli_Files/Foto/285759_1.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.omniaperlufficio.com/portale/images/djcatalog/20110322_163221_cartelle%20siam%20polionda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cauta la Mons Medius. ;)

#5
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Nu prea ma pricep eu, dar polipropilena e un material mult mai dur si nu cred ca se pot face mape sau altceva, decat daca le torni in vreun fel. Din PPL se fac tevi pentru instalatii sanitare, de exemplu, imbinate cu un aparat special. Un instalator chiar mi-a demonstrat ca pot bate cu ciocanul cat vreau eu intr-o teava din aia si nu pateste nimic.
Sigur nu este vorba de policarbonat?

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Polipropilena este tot un material plastic dar mai smecher decat "plasticul" (PVC-ul). Se impaca bine cu caldura drept pentru care se fac si tevile acelea "PPR" cum le zic instalatorii. Dar din polipropilena se pot face (si se fac) foarte multe...biberoane, cuve de masini de spalat, franghii, sacose, covoare, se foloseste in productia publicitara etc etc...sigur si mape din ceva foi mai subtirele ...

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Spadan, on 21 octombrie 2014 - 08:53, said:

Nu prea ma pricep eu, dar polipropilena e un material mult mai dur si nu cred ca se pot face mape sau altceva, decat daca le torni in vreun fel. Din PPL se fac tevi pentru instalatii sanitare, de exemplu, imbinate cu un aparat special. Un instalator chiar mi-a demonstrat ca pot bate cu ciocanul cat vreau eu intr-o teava din aia si nu pateste nimic.
Sigur nu este vorba de policarbonat?
ca in cazul foarte multor elemente, compusi, etc, si in cazul de fata conteaza densitatea.
din polipropilena se pot face si saci/sacose/ laminati sau nu cu "folia" de polietilena in functie de destinatie.
e ceea ce se numeste in popor rafie.

schimbi densitatea si prelucrarea si poti obtine tevi..

ca si polietilena, ea poate fi de mica, medie sau mare densitate.

polipropilena nu este neaparat mai dura decat pvc-ul dar este mai rezistenta termic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate