Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Best buy 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Care mai e best buy`ul in ziua de azi la un laptop de ~2000 lei.

Am gasit ceva modele lenovo bune in banii astia. Voi ce spuneti.

P.S. Neaparat 1 TB memoria hard`ului.

La ce va fi folosit ... sa zicem gaming.. sa zicem doar.. ca inafara de league of legends, dota nu joc nimic extravagant.. dar totusi vreau o placa video cat mai ok posibil in banii astia. Deci sa il consideram un laptop pentru hard gaming, cat se poate de hard in 2000 de lei ma rog.

Multumesc.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Best-buy sa fie:
http://www.pcgarage....gb-linux-black/

Dezavantajul e ca orice upgrade se face doar in service autorizat.

#3
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Pare foarte ok.

Doua intrebari am si eu. Prima este legata de procesor ... mereu am fost curios.. dar nu am avut pe cine intreba. Acolo scrie ca procesorul are doar 2 nuclee.. E un dual-core adica? Ca eu pe calculatorul meu am un AMD quad-core la vreo 300 de lei cred.. si un i3 e mai scump ca procesorul meu.. deci ma astept sa fie si mai bun.. dar .. doar 2 nuclee?

Si cealalta.. nu ma pricep deloc la placile video de la laptop`uri. Acel GeForce 840M de 2GB.. in ce mod as putea o compara cu HD7750 meu (1 gb, 128 biti).. Mai buna, mai slabuta.. tot pe acolo?

Scuze de atatea intrebari si detalii.. dar stiu ca tu te pricepi bine la chestiile astea :))

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Procesoarele nu se mai compara de mult dupa numarul de nuclee sau frecventa.
i3-ul este dual-core, intr-adevar, insa are parte de Hyper Threading, fiind un procesor ce ofera 2 nuclee reale si alte 2 virtuale. Se comporta ca un Quad-Core, desi nu ajunge la performanta unui Quad adevarat bazat pe aceeasi arhitectura.

Banuiesc ca tu ai un Athlon II X4, care e inferior i3-ului desktop.
Insa un i3 pentru notebook-uri e ceva mai slab si e greu sa faci comparatia desktop vs notebook. Per total, nu stiu daca vei simti tu vreo diferenta in utilizare.

GT 840M ar putea fi similara in lumea desktop cu o GT 640, insa iar e greu sa faci comparatia exacata.
Fata de placa ta, e mai slaba 840M-ul, indiferent de caz.

#5
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Multumesc pentru informatii!

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cu placere.

#7
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Patru nuclee virtuale (threads) pe i3, cate doua pe fiecare nucleu principal. Mai conteaza seturile de instructiuni si tehnologiile suplimentare integrate.

#8
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
N-am mai putut edita postul anterior....
Din ce spune aici, se pare ca best buy la 2000 lei e pentru cateva zile un Asus...
Si eu sunt de aceeasi parere, cel putin cat e la promotie...
Pentru un i5 de generatia 4 pretul e foarte bun, mai are si Nvidia GeForce GT 840M, merge la jocuri.

#9
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
Da Lexon, dar din ce se mai spune pe aici, seria asta X555 sunt cam proaste. Ecran prost + baterie foarte slaba. Pana una alta, i3M e cam tot pe acolo cu un i5U diferenta de 0.3 Ghz care nu stiu daca se simt extraordinar.

#10
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu e vorba numai de viteza procesorului ci si de consum si tehnologiile suplimentare (Advanced Technologies). E un procesor mai nou, mai bine optimizat dar si mai scump.
Laptopul are si versiune cu i7-4510U dar costa 2400 Lei.
N-am auzit de seria X555LN sa aiba probleme...

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
N-ai cautat suficient.
Citeste putin doar la partea cu ecranul:
http://www.notebookc...w.125345.0.html

Degeaba ai procesor energy efficient daca ii trantesti o baterie cu putere mica.
Acer-ul o avea un procesor mai gurmand, dar si bateria e de capacitate cu ~70% mai mare (37Whr vs 56Whr) deci autonomia va fi tot pe acolo.

#12
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Recunosc, prefer Asus si evit Acer, nu pot sa fiu impartial.
Si totusi....
"Cum un astfel de ecran poate fi instalat într-un laptop de 600 de Euro este de neînțeles."
Poate in unul de 450 de Euro ar fi de inteles... Nu?

Bateria e mai mare cu 70% iar consumul cu 146%... Nu mi se pare acelasi lucru. Dar nu de autonomie vorbim...
Putere mai mica nu inseamna numai consum mai mic ci si mai putina caldura disipata. Intr-un laptop in care placa video va fi forjata, e de preferat ca procesorul sa disipe mai putina caldura.

Temperatura e cea mai mare problema a laptopurilor cand sunt folosite pentru jocuri.

Un laptop pentru jocuri e scump, foarte scump. Tocmai pentru ca are un sistem de racire performant, o carcasa si o tastatura solide. In cazul de fata discutam de doua compromisuri. Eu l-as alege pe cel mai rece. Bineinteles, influentat si de faptul ca scrie Asus pe el...

Edited by Lexon, 20 October 2014 - 01:14.


#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pacat ca Asus'ul are aceeasi racire mediocra.
Daca esti fanboy, fii in alta parte, nu aici.

Ma bucur ca preferi o stupizenie de ecran doar ca scrie Asus pe laptop, foarte intelept, n'am ce zice.

Autonomia e de 4 ore la ambele, +/- 10-15 minute, chiar nu'i factor de decizie.

PS: Cu teoria stai bine, dar uneori, practica bate teoria, sa stii asta de la un mos batran.

Edited by georgik12, 20 October 2014 - 01:16.


#14
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Georgik12, a fi fan inseamna mai mult, a fost interpretarea ta. Afirmatia de mai sus a fost o ironie, tocmai pentru ca am oferit multe argumente. Ce vreau eu sa remarc este faptul ca in service, dintre cele doua,  intalnesti mai frecvent Acer. Nu o spun eu, o spun statisticile.
[ http://cnet2.cbsistatic.com/hub/i/2009/11/18/0b34fafc-f4d6-11e2-8c7c-d4ae52e62bcc/0aeb2a479850bb7fe33af31742a0bc3f/by-manf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Statistica este putin mai veche, lucrurile s-au mai imbunatatit in cazul unor branduri.

Tocmai pentru ca ai experienta (practica de care vorbeai) stii si tu ce efect are incalzirea excesiva si ce se intampla cu un laptop cand are un asemenea regim de functionare. Alternanta dilatare/contractie duce in timp la apariria de fisuri in aliajul folosit la lipituri. Un laptop mai rece e mai bun, un laptop mai rece are sanse mai mici sa ajunga in service.
Daca tie ti se pare ca nu am argumentat suficient... ce sa mai zic?

"Daca esti fanboy, fii in alta parte", "Asus'ul are aceeasi racire mediocra", "preferi o stupizenie de ecran doar ca scrie Asus pe laptop", doar atat ai priceput tu? Chiar crezi ca sunt fanboy, chiar crezi ca Asus are racire mediocra, chiar crezi ca ecranul ala e o stupizenie, sau doar ti s-au terminat argumentele?

#15
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Georgik, am gasit si eu niste modele.. cu foarte putin peste 2000 de lei.. si parca as face efortul sa le iau. Ce spui de ele?

http://www.cel.ro/la...-hd8750m-2gb-l/
http://www.cel.ro/la...-r7_m265-2gb-l/
http://www.cel.ro/la...30-2gb-black-l/

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Toate sunt mai slabe fata de ce ti-a recomandat George.  Cel putin la placa video.

In 2200 lei iti recomand
http://www.pcgarage....40m-2gb-silver/

Constructie mai buna decat Acer-ul recomandat initial.

#17
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Placa video ma intereseaza destul de mult.. Mda.. O sa vad daca merg pe i3 (cel al lui georgik) sau cu i5`ul (cel de la tine). Ca in rest vad ca sunt cam la fel. Ideea e ca trebuie sa le gasesc la altex/emag.. un magazin online care vinde in rate fixe fara dobanda. Ma apuc chiar acum sa le caut pe un astfel de magazin.

L.E. Am citit pe net ca i3`ul cu M in capat ce mi-a dat georgik e cam acelasi cu i5`ul cu U in capat ce vine de la Mihai.. asa ca voi ramane pe acel Acer de la georgik, ca e si mai ieftin.
Problema care este.. eu vreau windows 7 :)) Si tocmai ce am citit pe la comentarii ca producatorul nu ofera drivere pentru windows 7.. si trebuie sa bagi 8.. aveti idee ce chestia asta?

Edited by katurev, 20 October 2014 - 08:39.


#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am gasit Asus-ul recomandat de mine la Altex.

Are un pret...wow. :o

http://www.altex.ro/...b-ddr3-free-dos

View Postkaturev, on 20 octombrie 2014 - 08:31, said:

Problema care este.. eu vreau windows 7 Posted Image) Si tocmai ce am citit pe la comentarii ca producatorul nu ofera drivere pentru windows 7.. si trebuie sa bagi 8.. aveti idee ce chestia asta?
N-ai ce face.

Instalezi Windows 8.1 si instalezi Classic Shell in caz ca nu-ti place interfata Metro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate