Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce fac cu facultatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Salut!

Povestea vine cam asa:
Eram student in anul 2 la agronomie in Bucuresti, la buget, eram in sesiunea de examene a primului semestru la inceputul lui 2014, apucasem sa dau 6 din 8 examene, cand am primit o oferta de munca foarte decenta pentru 9 luni in Anglia. Aveau nevoie urgenta de om asa ca a trebuit sa plec a 2-a zi, fara sa apuc sa anunt nimic la facultate sa inghet anul sau nimic de genul.

M-am intors in tara luna asta, nu regret absolut deloc fapul ca am intrerupt facultatea, dar nu stiu cum sa procedez cu reluatul. Anul asta vreau sa fac o pauza oricum, dar sa zicem ca:

a) Ma hotarasc sa countinui cu facultatea asta de la anul. De unde o reiau si cum procedez.

B) Ma hotarasc sa urmez alta facultate. Cum fac sa imi recuperez diploma de bac de aici, intrucat mai mult ca sigur ca am fost mutat la taxa in semestrul 2 dupa ce nu m-am prezentat la ultimele 2 examene si ma gandesc ca or sa inceapa sa-mi zica sa le platesc taxa pentru perioada in care nici nu am fost prezent.

As intreba la facultate daaaaar.... secretarele sunt niste vaci si decanu nu e niciodata pe acolo.

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Trebuia sa ingheti anul, dar cred ca ramai cu examenele date deja ca fiind luate, asta evident daca ai luat peste 5.Oricum, va trebui sa mergi la secretariat.

#3
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View PostDaian95, on 19 octombrie 2014 - 18:02, said:

Trebuia sa ingheti anul, dar cred ca ramai cu examenele date deja ca fiind luate, asta evident daca ai luat peste 5.Oricum, va trebui sa mergi la secretariat.

Exista vreo sansa sa pot sa reiau anul 2 direct din semestrul 2 si sa mai dau doar alea 2 examene inca nedate? In rest am trecut tot nu aveam probleme.

#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
La secretariat trebuie sa iti explici situatia, nu pe forum. Difera de la universitate la universitate modul de rezolvare al problemelor.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu mai am putin si fac 51 de ani. Asa ca stiu ce insemana sa fi dus cu pluta. Si cred apropape orice.
Dar ca dupa ce dta ai plecat nu ai gasit timp de 9 luni sa dai un mai pe adresa facultatii...nu prea cred. Iar fapttul ca ai dat examene nu inseamna ca si le-ai tot pe toate.
Si pt ca sunt om cu experienta vietii, sunt convins ca facultatea e facultativa. Si ma bucur ca nu e obligatorie.
De fapt ii injur pe politicienii ca au pus 10 ani obligatorii. Si 8 erau de ajuns. Iar dupa un numar x absente nemotivate, out. Restul sunt bla bla..

#6
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Vacile de la secretariat sorb din castronu de ciorba si discuta despre hemoroizi in timp ce imi completeaza o adeverinta si vreti sa ma astept sa fie in stare sa citeasca emailuri?

In orice caz am sa trec maine pe la secretariat sa vad ce belele ma asteapta.

#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Google it!
Regulamente Studenti USAMV
F.A.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Ai dat 6 din 8 în semestrul 1 şi nimic în semestrul 2. Asta e ce contează. Ai prea puţine credite ca să treci în anul 3 deci probabil că repeţi anul 2. Şi orice repetare de an ştiu că e cu taxă.
Taxa ţi-o cer ca să te reînmatriculezi. Oricum a trecut mijlocul lui Octombrie, deci du-te super urgent că deja e cam tîrziu pt anul curent.

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca te duci acum cred ca mai ai sanse sa intri in anul 2, sa il repeti, asta daca esti la agricultura. Am avut colegi cu multe multe restante, fara credite, fara taxa, aproape la sfarsitul fiecarui an ii dadeau exmatriculati pentru lipsa credite si an de an de an de an suntem in aceeasi grupa. Chiar saptamana trecuta alergau unii pe acolo disperati cautau profesori.....sa treaca si ei. Vorbim de anul 4, agricultura. Daca secretarele tale sunt aceleasi ca si ale mele (Zamfir) trebuie sa te porti exemplar, cu va rog frumos, ton adecvat, sa zambesti, altfel n-ai sanse. pupincurisme deastea comuniste!

#10
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Multumesc de sfaturi dar anul asta vreau sa fac o pauza deci nu ma grabesc sa ma reinmatriculez. Ce ma gandeam e daca se poate sa repet doar bucata care n-am facut-o defapt... adica semestrul 2.

Sunt la fifim

#11
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
nu cred ca se poate.

#12
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Examenele luate iti vor fi recunoscute. Evident, te inscrii tot in anul 2, dar in prima sesiune vei da numai examenele pe care nu le-ai luat.

#13
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View PostprogressiveM, on 19 octombrie 2014 - 18:27, said:

Vacile de la secretariat sorb din castronu de ciorba si discuta despre hemoroizi in timp ce imi completeaza o adeverinta si vreti sa ma astept sa fie in stare sa citeasca emailuri?

Ce te astepti tu sa faca ele e strict treaba ta.
Daca tu n-ai fost in stare sa trimiti un e-mail , o scrisorica sau macar sa dai un telefon pe la inceputul celor 9 luni, in care sa fi anuntat ca esti indisponibil pe perioada respectiva si sa soliciti amanarea anului sau suspendarea sau ce ar fi putut sa-ti treaca prin minte, ce pot sa se astepte persoanele respective de la tine?
Tu ai considera o persoana care dispare dintr-o data in ceata ca fiind o persoana responsabila?
La prima vedere, mai degraba ar trebui sa te consideri tu bou decat sa le iei pe secretare drept vaci.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
ai fost exmatriculat cu sau fara posibilitate de reinmatriculare.  vei solicita la secretariat situatia ta  scolara sa vezi clar. daca ai posibilitate de reinmatriculare o sa soliciti reinmatricularea in anul 2.  in functie de cum decid aia de la facultate dai sau nu din nou examen de admitere, daca asa se intra la facultatea aia. o sa fii la cu taxa anul 2, daca au aparut materii noi in anul 1 dai diferentele cu aia din anu 1 in timpul anului, examenele din anu 2 luate iti vor fi recunoscute de profesorii din anu 2. practic n-o sa reiei materiile din anu 2 doar alea care nu le-ai luat, daca vrei sa le iei. asadar practic semestrul 1 nici nu tre sa meri la scoala inafara de vorbit cu profii la inceputul semestrului pt recunoastere nota, si e decizia ta daca vrei sa dai in semestru ala diferentele pe semestru 1 anu 1 (daca exista) si examenele anu2.  acuma depinde si de cate diferente sunt.

#15
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View PostHandicarpati, on 20 octombrie 2014 - 06:11, said:

ai fost exmatriculat cu sau fara posibilitate de reinmatriculare.  vei solicita la secretariat situatia ta  scolara sa vezi clar. daca ai posibilitate de reinmatriculare o sa soliciti reinmatricularea in anul 2.  in functie de cum decid aia de la facultate dai sau nu din nou examen de admitere, daca asa se intra la facultatea aia. o sa fii la cu taxa anul 2, daca au aparut materii noi in anul 1 dai diferentele cu aia din anu 1 in timpul anului, examenele din anu 2 luate iti vor fi recunoscute de profesorii din anu 2. practic n-o sa reiei materiile din anu 2 doar alea care nu le-ai luat, daca vrei sa le iei. asadar practic semestrul 1 nici nu tre sa meri la scoala inafara de vorbit cu profii la inceputul semestrului pt recunoastere nota, si e decizia ta daca vrei sa dai in semestru ala diferentele pe semestru 1 anu 1 (daca exista) si examenele anu2.  acuma depinde si de cate diferente sunt.

Am dat azi o tura pe acolo si exact asa sta treaba. Ma reinmatriculez in anul 2 si sa vorbesc cu profesorii sa-mi recunoasca notele din examenele pe primul semestru. Sanatate.

View Postcrstn, on 20 octombrie 2014 - 05:36, said:

Ce te astepti tu sa faca ele e strict treaba ta.
Daca tu n-ai fost in stare sa trimiti un e-mail , o scrisorica sau macar sa dai un telefon pe la inceputul celor 9 luni, in care sa fi anuntat ca esti indisponibil pe perioada respectiva si sa soliciti amanarea anului sau suspendarea sau ce ar fi putut sa-ti treaca prin minte, ce pot sa se astepte persoanele respective de la tine?
Tu ai considera o persoana care dispare dintr-o data in ceata ca fiind o persoana responsabila?
La prima vedere, mai degraba ar trebui sa te consideri tu bou decat sa le iei pe secretare drept vaci.
Stai usor fratele meu, respira, calm. N-am scris nicaieri ca ma astept sa faca cineva treaba mea de aia nici nu m-am obosit sa anunt ceva. Topicul l-am deschis doar sa intreb ce fac acuma nu ce as fi putut sa fac atunci. Nu vad de ce simt unii nevoia sa isi creeze scenarii dinastea inchipuite doar ca sa se enerveze si sa simta ca mai bate inima in pieptu ala Posted Image
Legat de partea ca sunt vaci, daca nu ma crezi fa un experiment si treci pe la secretariatu din fifim, spune ca esti student si ca vrei o adeverinta pentru medic/servici/orice si convinge-te.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate