Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Copy partion & back-up partition

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014
Buna ziua !

Am doua hdd-uri :

-segate 320 gb
- C(100 gb , used 40 )
-  D(94  gb , used 30 )

-segate 160 gb   (proaspat dat full erase cu Seatools si creat doua partitii ntfs cu Gparted live )
- C(79)
- D(70)

As vrea ca in cazul in care se duce cel de 320 sa am fisiere salvate pe cel de 160 . Adica sa clonez/copiez partiile de pe unul pe celalalt incat la schimbarea celui de 320 cu cel 160 sa functioneze sistemul de operare si datele sa fie intancte .....

Ma gandeam la easyus disk copy care l-am vazut pe videotutorial.ro si spunea ca partitia pe care se va copia datele trebuie sa fie mai mare decat cea de pe care se vor copia datele . Cu toate ca la mine spatiul utilizat incape dar nu stiu ......ce parere aveti ?

PS: este posibil ce vreau eu , sa pot folosi acel hardisk cu catel cu purcel ? astept si alte solutii poate mai simple sau mai sigure . va multumesc !

Edited by juvyy, 19 October 2014 - 12:58.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista si alte programe pentru clonarea partitiilor. Nu trebuie neaparat sa o faci cu EaseUS. Unele programe permit si micsorarea partitiilor daca spatiul ocupat permite, in asa fel incat sa incapa partitii mai mari provenite de pe un HDD mai mare pe un HDD mai mic. De exemplu aplicatia de la Acronis (Acronis True Image).
Uite aici o lista de aplicatii: http://en.wikipedia....loning_software

Stiu ca exista un subiect pe aceasta tema si in aria Windows la Software. De altfel, nu prea avea ce sa caute subiectul de fata in aria Hardware.

#3
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014
Imi cer scuze .........dar daca voi incerca sa fac cu easy us va functiona ?

#4
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014
nu a functionat nu vrea de deloc

#5
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014
ma ajuta cineva sa fac clone la partitii ?Posted Image

#6
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009
Cauta versiunea Norton Ghost 2008 bootabila, pe care o inscriptionezi pe un cd. Crearea si lansarea  se face prin acest program (in DOS).
Nu stiu cum e cu partitiile de marimi diferite, dar asigura-te ca partitia C de pe hardul mai mic e egala sau un pic mai mare decat C-ul la care vrei sa faci clona. Clona se poate stoca pe hard (pe alta partitie) sau o poti pune pe dvd, daca ai dvd-rw.
Partition to image - aceasta este functia pentru a clona o partitie. Vezi tutoriale pe net.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postjuvyy, on 19 octombrie 2014 - 15:00, said:

Imi cer scuze .........dar daca voi incerca sa fac cu easy us va functiona ?

Eu nu am auzit de Easy US. Presupun ca te referi la EaseUS. Nu este printre cele mai bune aplicatii. Din cate stiu nu cloneaza partitiile decat 1:1 (fara shrink). La fel si Macrium si Clonezilla. Restul nu le-am testat.
Acronis, in schimb, stie sa faca aceasta.

iar Norton Ghost din cate stiu functioneaza cel mult pentru Windows XP. Este depasit de multa vreme.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am clonat de pe un HDD de 2.5" pe un laptop si a mers.

daca hdd-ul ala gol e gol, de ce nu il lasi gol, sa copieze EaseUS cum vrea el (o sa creeze si partitiile) si pe spatiul nefolosit poti sa mai faci tu o partitie.

@_-_
eu am folosit parition clone de la EaseUS si am fost multumit.
recent am folosit si un tool de partition recovery si iar a fost ok. mi-a recuperat partitia proaspat stearsa cu tot ce era pe ea.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De mers, merge. Ce nu stie sa faca este sa cloneze o partitie si in acelasi timp sa o micsoreze, adica sa pastreze, de fapt, doar continutul care nu este marcat ca sters organizat in mod identic, iar spatiul liber sa nu il reproduca in mod identic, ci sa iti permita sa il lasi cat vrei de mare.

#10
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014

View Postshmu, on 20 octombrie 2014 - 15:32, said:

Eu am clonat de pe un HDD de 2.5" pe un laptop si a mers.

daca hdd-ul ala gol e gol, de ce nu il lasi gol, sa copieze EaseUS cum vrea el (o sa creeze si partitiile) si pe spatiul nefolosit poti sa mai faci tu o partitie.

@_-_
eu am folosit parition clone de la EaseUS si am fost multumit.
recent am folosit si un tool de partition recovery si iar a fost ok. mi-a recuperat partitia proaspat stearsa cu tot ce era pe ea.

Pai cum sa-i dau clone la hdd cand e de 320 gb si sa-l bag in unul de 160 ...

am incercat sa fac doar o partitie mare de 160 (cat e tot hardul ) in care sa bag doar partitia C din hardul mare ......de 100 gb ....aleg aceasta optiune dar la destinatie apare asa sters in dreptul ei scriind none :(

View Post_-_, on 19 octombrie 2014 - 20:20, said:


Eu nu am auzit de Easy US. Presupun ca te referi la EaseUS. Nu este printre cele mai bune aplicatii. Din cate stiu nu cloneaza partitiile decat 1:1 (fara shrink). La fel si Macrium si Clonezilla. Restul nu le-am testat.
Acronis, in schimb, stie sa faca aceasta.

iar Norton Ghost din cate stiu functioneaza cel mult pentru Windows XP. Este depasit de multa vreme.

Am h i r e n s boot cd 15.2 unde la backup partition am acronis cu segate winzard ...zici ca va merge sa si micsorez sigur partitia .....?

Edited by juvyy, 20 October 2014 - 16:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate