Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum pot refuza un colet comandat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Salut, am comandat acum cateva zile ceva de pe net.. Am fost sunat ptr a confirma comanda.

La adresa am trecut adresa mea, dar am specificat sa ridic coletul personal.

Acum.. Daca eu nu il mai vreau.. Il pot refuza.. Trb sa platesc numai transportul? Sau cum se procedeaza

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ar fi dragut sa platest transportul...

Nu este neaparat. Poti refuza coletul la primire si asta e. Dar vei fi pe blacklist-ul magazinului daca nu ai un motiv serios ( intarziere colet )

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Si de asta preferam noi plata in avans..

#4
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Care este motivul de vrei sa-l refuzi?

#5
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Poti refuza,dar e un gest urat . Mai ales că nu te-a silit nimeni să comanzi produsul respectiv.Trebuie să ai un motiv

#6
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Stiu ca e urat, nu m ar deranja sa platesc transportul, fiind o suma nesembificativa in comparatie cu coletul..

#7
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 TDproPK, on 19 octombrie 2014 - 13:09, said:

Stiu ca e urat, nu m ar deranja sa platesc transportul, fiind o suma nesembificativa in comparatie cu coletul..
Baiatu' dar nu ne spui si noi de ce nu il mai vrei ?

#8
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Am gasit ceva mai bun intr un magazin din oras

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In fond nu mi se pare urat, e renuntarea la cumparare. Daca l-ar ridica si returna, nu ar fi acelasi lucru ?

#10
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Nu-l refuza, preia coletu', desfa produsul, foloseste-l 13 zile, apoi returneaza-l.Posted Image

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
platesti transportul

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Andrei_006, on 19 octombrie 2014 - 13:24, said:

Nu-l refuza, preia coletu', desfa produsul, foloseste-l 13 zile, apoi returneaza-l.Posted Image
Tipic romanesc.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca te suna curierul poti refuza fara sa platesti transportul. am avut si eu un caz similar, cu un produs comandat, iar in ziua sosirii, la cateva zile de la comanda, au pus la pret redus acelasi produs, am sunat la firma, au spus ca este in regula, dar cand vine curierul, sa refuz pachetul si toate sunt in regula.

imagineaza-ti ca daca face cineva o gluma proasta si cineva cumpara in numele tau ceva de valoare, ajunge la tine coletul si tu trebuie sa-l platesti, ce faci, platesti transportul ca asa a vrut x? e dreptul tau de a refuza fara nici un cost aditional. este exact ca in cazul pachetelor deteriorate, iar ca idee, legea spune ca: "Mentiunile cu privire la eventualele probleme privind integritatea coletelor se fac in momentul livrarii, pe AWB sau se intocmeste un proces verbal de constatare, se refuza primirea si plata coletului."

#14
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 Robiacs, on 19 octombrie 2014 - 13:51, said:

Tipic romanesc.

Tipic romanesc sau nu, are dreptul de a returna un produs comandat online in 15 zile. In unele magazine online chiar 30.

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ai, doar ca nu il iei si ai din start gandul de a il returna, doar ca sa-l folosesti putin. La asta se referea cel pe care l-am citat.

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Pai n-a fost din start, s-a rasgandit dupa ce l-a comandat :)

#17
Utilizator_civil

Utilizator_civil

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2020
Buna ziua am si eu o problema similara. Am facut o comanda online cu plata ramburs la curier  pe care am refuzat-o pe motiv ca costul transportului real (80lei) cel comunicat de curier a fost mult mai mare decat costul transportului initial. Curierul a spus ca nu este nicio probleme nu trebuie sa platesc nimic nu trebuie sa semnez nimic. Dupa cateva ore am fost sunat de firma de la care facusem comanda si imi spun ca trebuie sa platesc transportul plus returul coletului refuzat total in valoare de 142lei, chiar mi-au trimis o factura proforma prin mail, si ma ameninta intru-un fel ca daca nu platesc "vor actiona conform legii" cu politie, judecatorie etc. Mi se pare aberant sa platesc transportul unui colet pe care nici nu l-am achizitionat si daca stiam din start de valoarea transportului renuntam la comanda.
Intrebarea mea este daca aceea firma poate sa ma oblige  pe cale legala sa platesc transportul pt un colet refuzat, si cum sa procedez in cazul in care imi vor trimite factura acasa sau la posta sau la politie, judecata etc
Multumesc

#18
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 19.07.2008
Daca pe factura comenzii scrie transport 80 de lei si stiai ca atat ai de platit, ce treaba ai tu apoi ca a venit mai mult?

Stiu un caz asemanantor, in care produsul era 2500 de lei si curieratul 500 de lei, adica un sfert din valoarea bunului comandat, desi initial era evaluat pe la 100 si ceva de lei. Dupa telefoane, s-a ajuns la un consens intre client si firma sa plateasca 50-50 transportul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate