Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

”Reducerea la absurd” - demonstrația de care unii atei nu au auzit încă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Am auzit de nenumărate ori afirmația ”credincioșii sunt obligați să demonstreze existența lui Dumnezeu, pentru că există un principiu logic care spune că  sarcina probei cade în spinarea celui care face o afirmație”. Dar de ce ar fi acesta un principiu logic? Care este logica logicii lui? Și dacă unul ”moare de sete” și mă întreabă unde-i un izvor de apă, pentru că am făcut afirmația ”izvorul este în locul X” sunt obligat să îi și arăt locul, dacă el este prea leneș să îl caute și oricum nu-i nici prea interesat pentru că are deja destulă apă în rucsac?!
Iar dacă lucrurile considerate absurde nu merită demonstrate a fi absurde, de ce mai există demonstrația ”reducere la absurd”?! Oare nu tocmai pentru a verifica că unele afirmații sunt sau nu absurde? Și nu este această demonstrație, așa cum o arată și numele, taman acea demonstrație potrivită și chiar obligatoriu a fi folosită în cazul afirmațiilor presupus absurde? Ba da.
Dar, dacă există o demonstrație specială pentru lucrurile presupus absurde, cum mai poate cădea sarcina probei în spinarea celui care face o afirmație și doar în spinarea lui? Este evident că oricine vrea să verifice o afirmația ”absurdă” se poate folosi de acest tip de demonstrație. Atunci de ce nu o folosesc ateii? Ori nu au auzit de ea, ori nu se pricep sau nu vor să o folosească. Dar este absurd să zici că lucrurile ”absurde” nu pot fi puse sub lupă și a se încerca să fie demonstrate de adevărate sau false! Și este dovadă de lene intelectuală să pretinzi că orice afirmație trebuie demonstrată de cel care o face, pentru ca aceasta să fie adevărată sau falsă. Adevărat că nu poți avea pretenția să fii crezut, dacă nu faci demonstrația afirmației tale dar, dacă nu te pricepi, nu poți sau nu vrei să faci această demonstrație, nu înseamnă că aceasta este obligatoriu falsă.

Edited by tudorel666, 19 October 2014 - 11:52.


#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
...DA!

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ai gresit aria cu topicul asta. Incearca la logica sau epistemologie.

#4
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postspider_zero_sapte, on 19 octombrie 2014 - 12:03, said:

Ai gresit aria cu topicul asta. Incearca la logica sau epistemologie.

Stai să vezi când l-or vedea ateii dacă vor folosi strop de logică sau epistemologie ca să discute! În plus, este totuși o polemică despre existența lui Dumnezeu și vreau să arăt că, în cazul acesta, sarcina probei cade pe fiecare în parte, nu doar pe cel care face o afirmație. Dealtfel, după ce am scris ceea ce am scris, am realizat că ”sarcina probei” nu este un principiu de logică, ci unul de drept, ceea ce este cu totul altceva și înseamnă că cei care se folosesc de el ori nu știu asta, ori sunt de rea credință când fac apel la el să-și susțină afirmațiile.

Edited by tudorel666, 19 October 2014 - 12:11.


#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Ateii folosesc logica si tot soiul de "smecherii" argumentative dupa cum vrea muschiul lor, dar cand le folosesti impotriva lor pentru a demonstra existenta lui Dumnezeu, atunci se supara si nu te mai baga in seama.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttudorel666, on 19 octombrie 2014 - 11:50, said:

Am auzit de nenumărate ori afirmația ”credincioșii sunt obligați să demonstreze existența lui Dumnezeu, pentru că există un principiu logic care spune că  sarcina probei cade în spinarea celui care face o afirmație”. Dar de ce ar fi acesta un principiu logic? Care este logica logicii lui? Și dacă unul ”moare de sete” și mă întreabă unde-i un izvor de apă, pentru că am făcut afirmația ”izvorul este în locul X” sunt obligat să îi și arăt locul, dacă el este prea leneș să îl caute și oricum nu-i nici prea interesat pentru că are deja destulă apă în rucsac?!..............
Tocmai tu ai scris ceva lipsit de logica .
Daca ii spui cuiva ca apa se afla in x loc , nu trebuie sa demonstrezi nimic , deoarece apa exista , este stiuta , iar chestia cu indicatul este uzuala .Ar exista doar posibilitatea sa minti , voluntar sau nu .
Nu acelasi lucru este si cu EL . Pe El nu l-a vazut nimeni , doar se spune ca ar exista si " vedem " dovezi ale existentei lui , in nestiinta noastra .
Poate nu este un EL , poate este un extraterestru , un program ...orice este posibil.
Si pe mine ma macina , cum a aparut prima forma de viata ...voi ziceti ca EL este responsabil ...Improbabil . Si pe EL ??????

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu intelegi chestiuni elementare de logica, cum te astepti sa porti o discutie ce se vrea a fi rationala?

ce spui tu se numeste "burden of proof". uite, eu spun ca un ceainic orbiteaza acum in jurul Soarelui, undeva intre Pamant si Marte. din moment ce nu imi poti demonstra ca ma insel, inseamna ca am dreptate? :)

#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postnewbie13, on 19 octombrie 2014 - 12:19, said:

ce spui tu se numeste "burden of proof". uite, eu spun ca un ceainic orbiteaza acum in jurul Soarelui, undeva intre Pamant si Marte. din moment ce nu imi poti demonstra ca ma insel, inseamna ca am dreptate? Posted Image
Da, nu am cum sa te contrazic.

#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmaximg, on 19 octombrie 2014 - 12:19, said:

Tocmai tu ai scris ceva lipsit de logica .
Daca ii spui cuiva ca apa se afla in x loc , nu trebuie sa demonstrezi nimic , deoarece apa exista , este stiuta , iar chestia cu indicatul este uzuala .Ar exista doar posibilitatea sa minti , voluntar sau nu .
Nu acelasi lucru este si cu EL . Pe El nu l-a vazut nimeni , doar se spune ca ar exista si " vedem " dovezi ale existentei lui , in nestiinta noastra .
Poate nu este un EL , poate este un extraterestru , un program ...orice este posibil.
Si pe mine ma macina , cum a aparut prima forma de viata ...voi ziceti ca EL este responsabil ...Improbabil . Si pe EL ??????

Mda... a început învârtirea moriștii...

View Postnewbie13, on 19 octombrie 2014 - 12:19, said:

nu intelegi chestiuni elementare de logica, cum te astepti sa porti o discutie ce se vrea a fi rationala?

ce spui tu se numeste "burden of proof". uite, eu spun ca un ceainic orbiteaza acum in jurul Soarelui, undeva intre Pamant si Marte. din moment ce nu imi poti demonstra ca ma insel, inseamna ca am dreptate? Posted Image

Ce spun eu este că acest ”burden of proof” este un principiu de drept, nicidecum unul de logică!
Apropo, de ce aș spune că un ceainic orbitează în jurul Soarelui? La ce mi-ar folosi sau dăuna? Ce interes aș avea să demonstrez asta? Ce interes ar avea careva să-i demonstrez asta? Niciunul! Dar ce interes ar avea cineva să știe ce s-a întâmplat cu mama, tata, fratele, soția, prietenul sau copilul după moarte? Unul foarte mare!

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 19 octombrie 2014 - 11:50, said:

Am auzit de nenumărate ori afirmația ”credincioșii sunt obligați să demonstreze existența lui Dumnezeu, pentru că există un principiu logic care spune că  sarcina probei cade în spinarea celui care face o afirmație”. Dar de ce ar fi acesta un principiu logic? Care este logica logicii lui?
Pentru simplul fapt că o afirmație, ca să merite să fie băgată în seamă, trebuie argumentată. Iar argumentația trebuie să fie validă din punct de vedere logic.

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Ce spun eu este că acest ”burden of proof” este un principiu de drept, nicidecum unul de logică!Ce spun eu este că acest ”burden of proof” este un principiu de drept, nicidecum unul de logică!
nu, e unul de logica. poate ca intelegi altceva (in mod evident, gresit) prin logica, in acest caz problema e la tine.

Quote

Apropo, de ce aș spune că un ceainic orbitează în jurul Soarelui? La ce mi-ar folosi sau dăuna? Ce interes aș avea să demonstrez asta? Ce interes ar avea careva să-i demonstrez asta? Niciunul! Dar ce interes ar avea cineva să știe ce s-a întâmplat cu mama, tata, fratele, soția, prietenul sau copilul după moarte? Unul foarte mare!
ce relevanta are asta? atribui caracteristici subiective unei chestiuni ce se vrea a fi obiective!

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmario_bril, on 19 octombrie 2014 - 12:32, said:

Pentru simplul fapt că o afirmație, ca să merite să fie băgată în seamă, trebuie argumentată. Iar argumentația trebuie să fie validă din punct de vedere logic.

Da, sunt de acord că ”burden of proof” este doar pentru băgătorii de seamă! Dar cine spune că un lucru este fals dacă nu este băgat în seamă?!

View Postnewbie13, on 19 octombrie 2014 - 12:34, said:

nu, e unul de logica


Atunci urmează-ți credința și fă proba afirmației de mai sus! Și pune-te de acord cu mario, că el taman a zis că ”burden of proof” este necesar doar pentru a fi bagat în seamă!

Edited by tudorel666, 19 October 2014 - 12:38.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttudorel666, on 19 octombrie 2014 - 12:27, said:

Apropo, de ce aș spune că un ceainic orbitează în jurul Soarelui? La ce mi-ar folosi sau dăuna? Ce interes aș avea să demonstrez asta? Ce interes ar avea careva să-i demonstrez asta? Niciunul!

BINGO! Nu are nimeni interesul sa spuna despre un ceainic, daca exista vreun interes erau si snapani care spuneau (si probabil destui pacalici sa se lase pacaliti).

Dar exista destui snapani care vor bani pentru orice chestie normala din viata omului (ca se naste, ca se insoara, ca i se naste un copil, ca moare, etc). Astia sint popii, asta e biserica. Exista un interes financiar foarte clar. Stii ca bisericile nu platesc impozite pe cladiri? Stii ca se platesc bani de la buget pentru salarii de popi? Stii ca (,) catedrala "mintuirii neamuli" e construita "prin ordonanta"?

Interesul exista si e absolut palpabil.

[ http://www.timesnewroman.ro/files/attach/images/127/280798/patriarh_moaste_sesiunea_a_doua.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnewbie13, on 19 octombrie 2014 - 12:34, said:


ce relevanta are asta? atribui caracteristici subiective unei chestiuni ce se vrea a fi obiective!

Reformulează, te rog, că nu știu la ce te referi.

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 19 octombrie 2014 - 12:37, said:

Dar cine spune că un lucru este fals dacă nu este băgat în seamă?!
Un lucru poate fi adevărat sau fals, dacă nu este argumentat ca fiind adevărat. Ca atare, nu merită să-ți bați capul cu el.

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postf300, on 19 octombrie 2014 - 12:38, said:

BINGO! Nu are nimeni interesul sa spuna despre un ceainic, daca exista vreun interes erau si snapani care spuneau (si probabil destui pacalici sa se lase pacaliti).

Dar exista destui snapani care vor bani pentru orice chestie normala din viata omului (ca se naste, ca se insoara, ca i se naste un copil, ca moare, etc). Astia sint popii, asta e biserica. Exista un interes financiar foarte clar. Stii ca bisericile nu platesc impozite pe cladiri? Stii ca se platesc bani de la buget pentru salarii de popi? Stii ca (,) catedrala "mintuirii neamuli" e construita "prin ordonanta"?

Interesul exista si e absolut palpabil.

[ http://www.timesnewroman.ro/files/attach/images/127/280798/patriarh_moaste_sesiunea_a_doua.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vezi că există două feluri de interese: al celui care face afirmația și al celui care recepționează informația. Și pe fiecare cade sarcina acelei demonstrații care ține de propriul interes! Că doar nu ai pretenția să-ți apăr eu casa și familia!

View Postmario_bril, on 19 octombrie 2014 - 12:41, said:

Un lucru poate fi adevărat sau fals, dacă nu este argumentat ca fiind adevărat. Ca atare, nu merită să-ți bați capul cu el.

Oamenii sănătoși la cap își bat capul cu acele lucruri care țin de interesul lor. Indiferent că le sunt prezentate argumentat sau neargumentat. Iar dacă tu nu-ți bați capul cu o afirmație, asta nu înseamnă că acea afirmație este falsă.

#17
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
pai e mai simplu sa ceara ca tu sa demonstrezi.

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbanculescu, on 19 octombrie 2014 - 12:44, said:

pai e mai simplu sa ceara ca tu sa demonstrezi.

Și ce interes aș avea eu să-i demonstrez că există Dumnezeu?!

Edited by tudorel666, 19 October 2014 - 12:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate