Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Student la FARMACIE

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012
Cum este viata de student la farmacie?
Este cineva care a venit de la profil uman la farmacie? Cum se descurca?
La ce materii se da examen in sesiune?
La ce nivel sunt matematica si fizica studiate ?

Edited by and_ra96, 19 October 2014 - 11:16.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie sa-ti placa si sa ai memorie buna. faci multa chimie

dai examen la absolut tot, vreo 7-8 materii semestriale, plus lucrari si teste saptamanale sau la 2 saptamani la restul

#3
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012
Eu sunt la profil uman (clasa a12a) si vreau sa dau la farmacie . am inceput pregatirea la chimie si ma descurc .Dar ,am vazut materiile studiate .printre ele era si matematica si fizica .ideea este daca as face fata in conditiile in care eu nu am habar de acestea doua .

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
ai putea face sa nu te duci la farmacie.

#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Sunt numai fete acolo!Posted Image

#6
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 and_ra96, on 19 octombrie 2014 - 10:57, said:

Este cineva care a venit de la profil uman la farmacie? Cum se descurca?
Care sunt sansele sa ti se potriveasca experienta ? Esti major(a) de acum, nu mai intreba chestiuni ce tin de perceptiile fiecaruia fiindca sunt personale si nu ti se aplica deloc. Mere sau pere ? Sper ca intelegi mesajul.

Edited by nlg, 19 October 2014 - 11:26.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 and_ra96, on 19 octombrie 2014 - 10:57, said:

Cum este viata de student la farmacie?
Este cineva care a venit de la profil uman la farmacie? Cum se descurca?
La ce materii se da examen in sesiune?
La ce nivel sunt matematica si fizica studiate ?

1. Faina, depinde cum ti-o faci.
2. Da, dar trebuie sa stii chimie si putina matematica de inainte sa intri in facultate
3. La materiile pe care le faci in semestrul respectiv, la ce crezi?
4. Fizica si matematica la farma sunt "obscure". Dar ai materii de chimie-fizica unde legile fizicii sunt musai, matematica musai.

Fizica propriu zisa nu pune probleme. Nici matematica. Insa alte materii care le folosesc ( chimia-fizica> mecanica&termodinamica; integrale din matematica, derivate, etc ).

Dar, cunosc filologi care s-au dus la farmacie si se descurca bine. :D

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi nu cumva sa depui actele la informatica in loc de farmacie.
Din moment ce ai deschis topicul pe Windows 7...

Edited by eiffel, 19 October 2014 - 11:27.


#9
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012

 nlg, on 19 octombrie 2014 - 11:25, said:

Care sunt sansele sa ti se potriveasca experienta ? Esti major(a) de acum, nu mai intreba chestiuni ce tin de perceptiile fiecaruia fiindca sunt personale si nu ti se aplica deloc. Mere sau pere ? Sper ca intelegi mesajul.

Am inteles mesajul tau ,dar poate nu am fost eu suficient de explicita . Scopul intrebrilor mele nu era pentru a-mi asuma expeientele lor .Ci ca sa stiu cum s au descurcat ei ,cei de la uman . Au facut ,n au facut pregatire ,daca da la ce anume .chestii de genu` .la asta m am referit .

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Bineinteles ca au facut pregatire: chimie organica ( + generala ), biologie ( vegetala ), putina matematica.

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Am inteles mesajul tau ,dar poate nu am fost eu suficient de explicita . Scopul intrebrilor mele nu era pentru a-mi asuma expeientele lor .Ci ca sa stiu cum s au descurcat ei ,cei de la uman . Au facut ,n au facut pregatire ,daca da la ce anume .chestii de genu` .la asta m am referit .
normal ca au facut pregatire, daca vrei sa te duci la farmacie e putin probabil sa fii in stare sa inveti singur niste chestii elementare.

#12
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012

 newbie13, on 19 octombrie 2014 - 11:47, said:

normal ca au facut pregatire, daca vrei sa te duci la farmacie e putin probabil sa fii in stare sa inveti singur niste chestii elementare.

ceea ce am zis eu "au facut ,n au facut pregatire "nu trebuia inteles adliteram .evident ca au facut pregatire si asta stiu si eu ,din moment ce am si spus putin mai sus ca si eu fac pregatire la chimie.

#13
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 and_ra96, on 19 octombrie 2014 - 11:40, said:

Ci ca sa stiu cum s au descurcat ei ,cei de la uman .
Cand ai o pasiune spre asa ceva atunci raspunsul se rezuma la ceva simplu: iti place, inveti, absolvi. Dar cand te duci la un profil in care poate nici nu stii cu ce se mananca principial, te imping altii de la spate acolo sau orice alt motiv anormal atunci intrebi ca sa-ti faci sperante la o diploma. Cursurile in cauza nu-s puse ca sa ai bete in roate ci ele vor fi baza dezvoltarii tale profesionale. Iar farmacie nu inseamna doar vanzator la tejghea.

Edited by nlg, 19 October 2014 - 12:15.


#14
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012

 nlg, on 19 octombrie 2014 - 12:14, said:

Cand ai o pasiune spre asa ceva atunci raspunsul se rezuma la ceva simplu: iti place, inveti, absolvi. Dar cand te duci la un profil in care poate nici nu stii cu ce se mananca principial, te imping altii de la spate acolo sau orice alt motiv anormal atunci intrebi ca sa-ti faci sperante la o diploma. Cursurile in cauza nu-s puse ca sa ai bete in roate ci ele vor fi baza dezvoltarii tale profesionale. Iar farmacie nu inseamna doar vanzator la tejghea.

ca sa fii vanzator la tejghea devii asistent farmaceutic ,nu farmacist .cunosc diferenta si stiu ca nu la asta se rezuma a fi farmacist .

#15
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Vinzi si ca farmacist de-ti vine acru.

#16
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
se poate merge de la orice profil; conteaza cat de mult doresti sa urmezi acea facultate; daca chiar vrei, poti veni de la orice profil; evident., va trebui sa invete mult mai mult.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 and_ra96, on 19 octombrie 2014 - 12:21, said:

ca sa fii vanzator la tejghea devii asistent farmaceutic ,nu farmacist .cunosc diferenta si stiu ca nu la asta se rezuma a fi farmacist .
Ei, nu mai e chiar asa. Farmacistii is cu un picior in groapa si cu unul in farmacie:
  • Se scot recepturile > nu se mai prepara. Practic, tot ce inveti in facultate despre preparare va fi =null

  • Nu se mai deschid farmacii noi, piata este inchisa, asta datorita lanturilor de farmacie care s-au deschis in ultimii 6-7 ani.

  • Sa zicem, prin absurd ca reusesti sa iti deschizi farmacia ta intr-un oras micut ( putin probabil ), in momentul in care a venit lantul te-a ingropat cu totul.

  • Responsabilitatea mare, posibilitatile mici. Farmacistii platesc produsele furate din rafturile tampit-gandite ( fara protectie ) de capetele lantului ( asta in cazul in care ajungi sa profesezi intr-un lant )

  • Lucrezi mult peste program: Ai de vandut, de raportat, de facut comenzi, de facut retete, de raspuns la intrebarile pacientilor. In timpul zilei farmaciile sunt pline, nu prea exista timp de pauze.

  • Salariile sunt destul de mici, comparabile cu volumul de munca si responsabilitate


 nlg, on 19 octombrie 2014 - 12:22, said:

Vinzi si ca farmacist de-ti vine acru.

Foarte adevarat.


Din pacate, farmacia nu mai e farmacie.

Din fericire, in productie treaba e putin altfel. Dar si acolo, locuri putine si doar pentru cei buni.
In schimb, mediul de lucru e placut. Majoritatea farmacistilor sunt oameni deosebiti.

ps. multi farmacisti se reprofilieaza: productie, audit sau pleaca in tarile vecine.

Edited by lex404, 19 October 2014 - 13:10.


#18
and_ra96

and_ra96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2012
mi ar fi de ajutor daca nu ati devia de la subiect . intrebarile mele erau legate de facultatea de farmacie ,nu ceea ce se intmpla dupa sau cu industria

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate