Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
Buna seara


Sper ca nu am pus gresit acest topic..sa incepem
vechea mea tableta sa defectat intr-un an de 2 ori si a3a oara iar am duso la service dupa 13 zile am fost sunat daca vreau tableta aia sau schimbare si am zis ca mai pun bani sa iau o alta tableta si mi-au zis ca imi ia garantia de la zero dar cand mi-a venit acasa noua tableta garantia a fost doar prelungita nu luata de la zero
Ce ma sfatuiti sa fac sau sa imi ziceti daca exista prin vro lege inlocuirea produsului se ia si garantia de la inceput nu se prelungeste va rog ajutati-ma

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Suni la ei si le zici ca ti-au dat garantia veche si nu o alta, cum e normal, la un produs nou.

#3
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
pai mi-a dat alt formurar dala care a scris pe el produs inlocuit si se prelungeste cu 18 zile si bonu fiscal cel vechi

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Pai ai luat acelasi model de tableta? Atunci e normal.
Daca e o alta, nu prea.

#5
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
nu sunt modele diferite si pe deasupra am mai platit inca o suma de bani sa iau ceva mai performant

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cumetre, vinde dracu tableta aia si cu banii luati cumpara o carte de gramatica si una de limba romana.
Ce legatura are problema ta cu Dreptul Civil?

Edited by balauru69, 19 October 2014 - 01:08.


#7
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
balauru69 am intrat sa cer un sfat. si daca am gresit poti sa il muti nu sa faci pe aici urat ok?

#8
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
din moment ce ai dat o diferenta de bani inseamna ca s-a facut storno. Ai primit factura pentru noua tableta?? Daca nu = ANPC.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 gabriel1993, on 19 octombrie 2014 - 00:45, said:

Ce ma sfatuiti sa fac sau sa imi ziceti daca exista prin vro lege inlocuirea produsului se ia si garantia de la inceput nu se prelungeste va rog ajutati-ma
In caz ca nu stiai, ca cetatean roman esti obligat sa cunosti legislatia in vigoare.

Pe de alta parte, prezentarea ta este extrem de ambigua. O poti reduce la cuvinte simple si insiruire de evenimente?

#10
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
dexterash  eu am dat o diferenta de bani in plus pentru noua tableta garantia mi sa prelungit 18 zile pe un alt formular de garantie nu sa facut garantia de la inceput

mi s-au dat bonul fiscal cel vechi cu formularul de garantie de la tableta noua  decat de la curier am un bonu fiscal care am mai platit diferenta de bani pentru tableta cea noua da garantia este luata dupa cea veche..cica a fost vanduta in anul 2013 si atunci tableta asta cea noua nici nu aparuse atunci era aparuta aia veche pe care o luasem in 2013

unde pot pune cateva poze sa va arat cum mi-au venit actele

Edited by gabriel1993, 19 October 2014 - 08:11.


#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Invata sa scrii corect ca sa si intelegem ce vrei sa zici. Altfel se inchide

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Certificatul pestilor prajiti, am vazut cazuri de oameni care se dadeau cu capul de pereti (la figurat din fericire) ca le-au gresit o litera in certificatul de garantie. WTF?

Tu trebuie sa ai dovada ca ai cumparat produsul, atit. Bon fiscal sau factura. Restul ura si la gara.
O singura data am avut certificat de garantie (si asta pentru ca era faza cind toata lumea lua de la magazinele de apartament "fara factura dar cu garantie") si chiar atunci am luat teapa ca a disparut firma. In rest daca n-ai facut vreo garantie suplimentara (=teapa) nu ai cu ce sa te incurci mai mult.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
E legal ce au facut. asta e legea acum, produsul inlocuitor merge mai departe cu garantia veche.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pune-i si un text de lege cand dai verdicte.
ca nu te crede omul pe cuvant.

sa rezolvam si noi intr-un fel problema.

#15
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
slai in ce lege scrie ce ai zis tu?

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 balauru69, on 19 octombrie 2014 - 01:07, said:

Cumetre, vinde dracu tableta aia si cu banii luati cumpara o carte de gramatica si una de limba romana.
Ce legatura are problema ta cu Dreptul Civil?
pentru ca sunt obisnuit in a explica considera postul asta ultimul avertisment.
cel putin pe Juridic te invit politicos sa nu mai folosesti un astfel de ton mai ales cand esti cel putin la fel de...nestiutor, sa zic, ca si initiatorul.

dreptul civil este ramura de drept comun ce reglementeaza raporturile intre cetateni.
contractul, act juridic, este lege intre parti. ce convin A in calitate de vanzator/prestator si dl. gabriel nascut in 1993.
acolo unde legea intre parti NU reglementeaza sau clarifica suficient, intervine dreptul civil.

cu alte cuvinte daca nu vrei sau nu poti reglementa cum trebuie, statul, prin mecanismele sale, clarifica, reglementeaza, impun - chiar, legea.

asadar FIX in drept civil se incadreaza problema initiatorului si tu ai pierdut o buna ocazia de a nu te face de ras...

Edited by spare-me, 19 October 2014 - 08:51.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
am io fata de neserios? ma rog...

og21/1992
Art. 15. - (1) Refacerea serviciului sau, în cazul în care acest lucru nu este posibil, restituirea contravalorii serviciului prestat se face imediat după constatarea neîncadrării acestuia în condiţiile prescrise sau declarate de prestatorul de servicii, dacă această situaţie nu este imputabilă consumatorului.
   (2) Restituirea contravalorii serviciului se face la valoarea stabilită în contract.
   (3) Operatorul economic are aceleaşi obligaţii pentru serviciul refăcut ca şi pentru serviciul prestat iniţial.

#18
gabriel1993

gabriel1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2014
1 bonul fiscal de la vechea tableta..acesta a venit si cu tableta cea noua
2 certifucatul de garantie de la tableta noua dar cu prelungirea de la cea veche
3 bonul fiscal de la curier

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate