Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

PFA impozitat in sistem real sau la norma de venit?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Am un pfa care are ca si CAEN - Activitati in ferme mixte (culturi agricole combinat cu cresterea animalelor) si mi-a fost indicat la finante sa completez declaratia 221. Asadar, asta inseamna ca platesc la norma de venit un impozit forfetar de aprox 5000lei (asa a reiesit la suprafetele si culturile cultivate) fie ca am sau nu venit ceea ce in acest moment ma dezavantajaza intrucat nu am realizat venit. Voi cum platiti impozitul, tot asa la norma de venit sau in sistem real?

#2
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Codul fiscal la titlul III (Impozitul pe venit) cap. 7 (Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură) asa prevede, impozit prin norma de venit.

http://static.anaf.r...e_2014.htm#cap7

Edited by nlg, 17 October 2014 - 12:48.


#3
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
si eu as dori sa stiu niste pareri, cum au ales divese persoane sa plateasca, desi domeniul meu nu e agricol.

#4
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
In functie de optimul de plata la stat, cand faci mai mult decat valoarea normei o preferi pe ea iar atunci cand veniturile sunt mai mici alegi varianta in sistem real.

#5
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007

 nlg, on 17 octombrie 2014 - 17:04, said:

In functie de optimul de plata la stat, cand faci mai mult decat valoarea normei o preferi pe ea iar atunci cand veniturile sunt mai mici alegi varianta in sistem real.

In Mehedinti la finante desi am optat anul trecut in martie cand am facut PFA-ul pentru sistem real si mi s-a printat o decizie de impunere pentru suma de 160 lei ( pentru ca estimasem 1000lei venit pe 2013) acum in oct 2014 m-au pus sa completez declaratia 221 si pe 2013 si mi-au printat o alta decizie de impunere si o nota de plata de approx 5000 lei si pentru 2014 la fel.

Mentionez ca PFA-ul nu a inregistrat niciun venit nici pe 2013 si nici pe 2014, in ambii ani inregistrand pierderi.
PFA-ul este de asemena platitor de TVA deci tinem contabilitate.

Recolta de anul asta am dat-o si o dau cu factura la siloz la Cargill, deci nu se pune problema ca a-si vinde cu banita sau cu sacul, la negru.

Pe langa faptul ca ne pun cei de la finante sa platim la norma de venit (adica impozit forfetar) ne pun sa facem inca o declaratie sa platim si impozit 16% pe arenda pe care o dam, sa platim si CAS si CASS si sa platim si impozitul pe teren la primarie.

O sa omoare astfel toti fermierii mici cu acest forfetar si o sa ramana doar grangurii mari pe piata.

Voi cei care mai aveti PFA, I.I. sau I.F. Cum calculati si cum platiti impozitul, calculat in sistem real functie de venit sau forfetar (norma de venit functie de culturi si suprafetele cultivate)???

As dori sa aud cat mai multe raspunsuri.....

#6
dimid1981

dimid1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2010
cred ca cea mai buna solutie fiscala la ora actuala o reprezinta srl microintreprindere:
- impozitul este de doar 3% din veniturile realizate
- poate fi infiintata neplatitoare de tva si atunci aveti o marja de venituri de 65000 euro pe an

#7
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Mai pune 16% impozit pe dividende la final, contabilul, justificarea trezoreriei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate