Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Nu-mi mai merge MS Paint in Windows 8.1 , cum repar?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Am Win 8.1 , cu licenta si tot ce trebuie.

Totul merge bine pana acum cu Win 8, m-a enervat ceva la inceput cu lipsa butoanelor dar pana la urma m-am obisnuit.

De cateva saptamani, am o problema insa cu MS Paint. Se deschide al naibii de incet. Adica 5-10 minute sa se deschida programul sau daca apas click dreapta si "Edit" pe un fisier photo/jpeg spre exemplu. In mod normal se deschidea foarte rapid, laptopul are 8GB memorie si nu are alte probleme decat asta cu Paint, totul functioneaza sau pare sa functioneze in parametrii normali.

Ce sa fie si cum as putea sa incerc sa repar acest Paint fara un complet reset, nu as vrea sa pierd lucrurile instalate sau fisiere, si nici nu am un punct de restore care sa rezolve problema decat mult inainte, iarasi as pierde multe programe instalate daca fac asta.

Idei ? Posted Image

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 corina_geo, on 15 octombrie 2014 - 22:54, said:

Totul merge bine pana acum cu Win 8, m-a enervat ceva la inceput cu lipsa butoanelor dar pana la urma m-am obisnuit.

De cateva saptamani, am o problema insa cu MS Paint. Se deschide al naibii de incet. Adica 5-10 minute sa se deschida programul sau daca apas click dreapta si "Edit" pe un fisier photo/jpeg spre exemplu.

- My MS Paint takes about 15 minutes to open in Windows XP, if anyone knows how to fix this please reply!
- Is this the only problem Application on this PC?
My first assumption would be that you have other issues that have degraded total PC performance since Paint is such a simple, resource light program.
- Yes this is the only app that has this problem on this PC, what do you mean by "...you have other issues that have degraded total PC performance" like what issues can that be?
- Uninstall and reinstall MS Paint in Windows XP
- Thanks for the reply, but it did not work do you have any other suggestions?
Sursa: http://www.techrepub...g-long-to-open/

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Am citit si eu acel topic.

Din pacate nu am XP , unde ar fi fost mai simplu de reparat intrucat XP permitea dezinstalare/reinstalare componente separate gen Paint, lucru imposibil in Win 8 (cred?)

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De cand nu ai mai curatat fisierele temporare?
Attached File  Temporary Files.PNG   214.08K   19 downloads

Edited by _-_, 15 October 2014 - 23:09.


#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Pentru curatare poti folosi si utilitare dedicate gen CCleaner.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 corina_geo, on 15 octombrie 2014 - 23:06, said:

Din pacate nu am XP , unde ar fi fost mai simplu de reparat intrucat XP permitea dezinstalare/reinstalare componente separate gen Paint, lucru imposibil in Win 8 (cred?)

La altceva m-am referit. Ideea era ca aceasta problema nu se manifesta doar in Windows 8, ci si in Windows XP. De asemenea, se manifesta si in Windows 7:
"I am teaching Ms paint(comes with Win 7) at a elementary school . SOMETIMES my computer and some of students have the same problem. In this case MS Paint uses a lot of memory(sometimes 900 MB!) and this slows down the computer and you can't do anything else! I noticed that most of the time this occurs when you copy & paste several times. I think it could not be a accident and there is fundamental problem. Any idea?"
Sursa: http://www.tomshardw...wing-everything

In aceasta situatie, majoritatea utilizatorilor se gandesc la reinstalarea lui Paint sau chiar la reinstalarea de sistem. Dar reinstalarea lui Paint in Windows XP nu rezolva problema (vezi citatul din postul de mai sus).
Se pare ca nici alte solutii propuse (cum ar fi cele referitoare la modificarea unor informatii din Registry) nu au efect.
Cu toate acestea nu inteleg de ce la solutia cea mai simpla care este aproape intotdeauna cauza reala a acestei probleme nu se gandeste nimeni si anume: curatarea fisierelor temporare.

Mai depinde si ce incarci in Paint. Daca incarci fisiere de dimensiuni mari, atunci acestea vor ocupa mult RAM si vor consuma multe resurse ale procesorului si HDD-ului. Paint nu este optimizat pentru astfel de situatii. Exista programe profesionale pentru prelucrari grafice mai complexe pe imagini cu o rezolutie mare.

Edited by _-_, 16 October 2014 - 06:54.


#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 _-_, on 16 octombrie 2014 - 06:50, said:

La altceva m-am referit. Ideea era ca aceasta problema nu se manifesta doar in Windows 8, ci si in Windows XP. De asemenea, se manifesta si in Windows 7:
"I am teaching Ms paint(comes with Win 7) at a elementary school . SOMETIMES my computer and some of students have the same problem. In this case MS Paint uses a lot of memory(sometimes 900 MB!) and this slows down the computer and you can't do anything else! I noticed that most of the time this occurs when you copy & paste several times. I think it could not be a accident and there is fundamental problem. Any idea?"
Sursa: http://www.tomshardw...wing-everything

In aceasta situatie, majoritatea utilizatorilor se gandesc la reinstalarea lui Paint sau chiar la reinstalarea de sistem. Dar reinstalarea lui Paint in Windows XP nu rezolva problema (vezi citatul din postul de mai sus).
Se pare ca nici alte solutii propuse (cum ar fi cele referitoare la modificarea unor informatii din Registry) nu au efect.
Cu toate acestea nu inteleg de ce la solutia cea mai simpla care este aproape intotdeauna cauza reala a acestei probleme nu se gandeste nimeni si anume: curatarea fisierelor temporare.

Mai depinde si ce incarci in Paint. Daca incarci fisiere de dimensiuni mari, atunci acestea vor ocupa mult RAM si vor consuma multe resurse ale procesorului si HDD-ului. Paint nu este optimizat pentru astfel de situatii. Exista programe profesionale pentru prelucrari grafice mai complexe pe imagini cu o rezolutie mare.

Ok, multumesc pentru follow-up. La temporary files aveam vreun GB, am sters, dar nu pare sa fi avut vreun efect.

Problema este ca daca deschid task manager / Processes, Paint apare acolo bine mersi Posted Image, de indata ce apas sa-l deschid, exemplu mai jos am deschis 3 instante ale programului, abia peste 2-3-5 uneori si 10 minute or sa apara , uneori toate odata, alteori pe rand Posted Image. De asemenea, nu mananca deloc memorie dupa cum se poate observa in screenshot, nu-mi blocheaza sau incetineste in niciun fel restul programelor, cateodata am si 30-40 pagini deschise in Chrome, alteori abia am deschis PC si apas pe Paint prima oara si tot atat de mult dureaza pana se deschide.

Spre exemplu acum in timp ce tastam si salvam , s-au deschis primele 2 instante de Paint. S-au mutat practic de jos (background processes) sus la Apps. Iarasi, utilizarea de memorie pare sa fie normala. (am atasat un screenshot si pentru asta, al doilea de mai jos). Deci pana la urma problema principala este ca in loc sa apara imediat la Apps, programul se deschide in "background processes" si abia dupa minute in sir sus la apps.

Nu am gasit niciun alt indiciu pe forumuri MS sau alte parti , credeti-ma  am cautat. Mi s-a mai sugerat sa renunt la Paint si sa folosesc altceva dar mie mi-e comod si-l folosesc des pentru editari rapide de moment, asa ca prefer sa-l folosesc in continuare, cand s-o decide sa functioneze cum trebuie. Posted Image


Attached File  Capture.JPG   48.48K   5 downloads

Attached File  Capture2.JPG   71.54K   5 downloads

Edited by corina_geo, 16 October 2014 - 12:17.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De curiozitate

Antivirus ai?

#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 xxvirusxx, on 16 octombrie 2014 - 12:21, said:

De curiozitate

Antivirus ai?

Da. Am activat atat Win Defender cat si Avira, separat. Ambele cu update-uri la zi, Real-Time activat. De cand am acest laptop nu am avut vreo problema cu virusi sau altceva, din cand in cand mai fac si cate-o scanare cu utilitati third party , Kaspersky, BitDefender, Panda.

Inca un detaliu. Cateodata (dar nu mereu!) dupa un restart, problema dispare, doar pentru a reaparea in cateva minute/ore. In sensul ca spre exemplu acum am restartat, am lasat 2-3 minute sa-si incarce toate cele, apoi am mers si am deschis Paint din meniul start apoi am mers si pe o imagine de pe desktop , click dreapta/Edit, si s-au deschis instant/normal.

Posted Image

Edited by corina_geo, 16 October 2014 - 12:31.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 corina_geo, on 16 octombrie 2014 - 12:15, said:

Problema este ca daca deschid task manager / Processes, Paint apare acolo bine mersi Posted Image, de indata ce apas sa-l deschid, exemplu mai jos am deschis 3 instante ale programului, abia peste 2-3-5 uneori si 10 minute or sa apara , uneori toate odata, alteori pe rand Posted Image.

Dar daca exista o singura instanta a aplicatiei? La fel face?

 corina_geo, on 16 octombrie 2014 - 12:28, said:

Cateodata (dar nu mereu!) dupa un restart, problema dispare, doar pentru a reaparea in cateva minute/ore.

Eu aveam la un moment dat o problema asemanatoare nu cu Paint, ci cu Snipping Tool in momentul in care incercam sa salvez o imagine. Isi revenea la o functionare normala abia dupa restart.
Dar nu era singura problema... Toate problemele incepusera sa se manifeste dupa ce am clonat partitiile lui Windows de pe HDD pe un SSD.
Comanda "sfc /scannow" a detectat anumite erori pe care nu le-a putut corecta si am rezolvat in modul descris aici: http://forum.softped.../#entry15841828
Poti incerca si tu aceasta solutie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate