Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Licenta pierduta windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
h1br1d

h1br1d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2013
Buna seara.In primul rand as dori sa imi cer scuze in cazul care am deschis un topic cu acelasi subiect dar nu am gasit altul asemanator.Problema mea este urmatoarea: am cumparat un laptop d la altex vanzatorul de raion spune ca are windows preinstalat,ajung acasa avea windows 8 mergea ffff prost,eu destep ma pun sa instalez altul,merge tot prost la garantie acum o arunca ca am pierdut licenta la windows si nu poate sa faca nimic ca e de la soft etc etc etc protectia consumatorilor nu da doi bani pe mine si nu stiu ce sa mai fac sa imi apar drepturile!! Incearca sa isi bata joc de mine in ultimul hal!! Si poate exista o solutie sa o recuperez sa ajung in instanta!! Va rog sa ma scuzati cu povestea mea lunga si trista(pentru banii mei munciti din greu) dar va rog sa ma credeti ca sunt foarte disperat!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Ai sters partitia de backup?

#3
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Despre ce laptop e vorba,nu are si o partitie de recovery?

#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Licenta inca exista, tu ai vreun kit de Windows 8?

PS. Din partea mea, le poti spune la aia ca sunt prosti?

Edited by xxvirusxx, 15 October 2014 - 18:47.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Serialul pentru Windows e integrat in BIOS, poate fi recuperat cu diverse utilitare.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
de ce te-ai dus la garantie cu el ?  /  Ca merge greu ?? / Ce model este ?

toolul este publicat chiar de softpedia si este absolut legal
http://www.softpedia...ey-Viewer.shtml

Edited by Mihai_3, 15 October 2014 - 18:53.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate ca mergea prost deoarece isi instala update-uri. Sau ai instalat aplicatii necompatibile ori care incetinesc sistemul. Sau ai incercat sa optimizezi/ repari ceva cu genul de unelte care mai mult strica... Nu prea sunt cazuri de persoane care sa se planga ca le merge Windows 8 prost. In mod normal functioneaza mai bine decat Windows Vista/ 7.
Ce versiune de Windows ai incercat sa instalezi si aceasta de ce ti-a mers tot prost?
Mai concret ce intelegi prin "merge prost"?

In momentul in care ai instalat alt Windows probabil ca ai distrus si modul Recovery/ partitia Recovery. Ar fi trebuit sa iti faci un backup la partitiile originale inainte de a instala alt Windows sau macar sa iti faci DVD-urile pentru Recovery.
Cand ai distrus partitiile originale sau ai afectat modul recovery ai pierdut si garantia, daca nu poti demonstra ca a fost o eroare de fabricatie.
In aceasta situatie nici reclamatiile la OPC nu te vor ajuta.

Licenta ar trebui sa fie trecuta pe un sticker (fie pe spatele laptopului, fie separat). O poti folosi pentru pentru instalarea aceleiasi versiuni de Windows pentru care detii o licenta, insa driverele va trebui sa le descarci si sa le instalezi manual.

Sau serialul ar putea fi integrata in BIOS, cum spunea mai sus LensFlare.

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Inainte de orice te uiti pe spatele laptopului sa existe eticheta cu licenta de windows, dar din experienta cu un laptop asus, stiu ca nu se mai lipesc etichete cu licenta pe laptopuri sau pe cutie.

Asadar, in lipsa oricarei licente se apeleaza la un programel de extras cheia licentei din registri. Sunt o gramada de programe care fac asta.

Din pacate daca ai ras windowsul si ai formatat si partitia de backup nu mai ai ce sa faci. Fizic nu mai poti recupera cheia, iar vanzatorul nu poate accepta produsul inapoi (pune-te in locul lui).


Singurul mod in care ai putea sa beneficiezi de garantie ar fi daca hardul s-ar praji. Nu insinuez nimic.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 _-_, on 15 octombrie 2014 - 18:50, said:

Cand ai distrus partitiile originale sau ai afectat modul recovery ai pierdut si garantia, daca nu poti demonstra ca a fost o eroare de fabricatie.
Mi se pare ca fac ceva ilegal. Ce treaba are sistemul de operare cu componentele hardware...

 izometric, on 15 octombrie 2014 - 18:53, said:

Din pacate daca ai ras windowsul si ai formatat si partitia de backup nu mai ai ce sa faci. Fizic nu mai poti recupera cheia, iar vanzatorul nu poate accepta produsul inapoi (pune-te in locul lui).

Se poate

Edited by xxvirusxx, 15 October 2014 - 18:54.


#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 xxvirusxx, on 15 octombrie 2014 - 18:46, said:

Licenta inca exista, tu ai vreun kit de Windows 8?

PS. Din partea mea, le poti spune la aia ca sunt prosti?
Kit de windows 8 e plin pe torrenti. De chei originale e cam penurie.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@izometric

 LensFlare, on 15 octombrie 2014 - 18:47, said:

Serialul pentru Windows e integrat in BIOS, poate fi recuperat cu diverse utilitare.


#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 xxvirusxx, on 15 octombrie 2014 - 18:53, said:

Mi se pare ca fac ceva ilegal. Ce treaba are sistemul de operare cu componentele hardware...


Pai nu cumperi laptopul CU windows 8? Trebuie sa le dai inapoi si laptopul si windowsul, nu numai laptopul. Eu asa ma gandesc.

 xxvirusxx, on 15 octombrie 2014 - 18:55, said:

@izometric

Este inglobat si in registri, n-avea grija. Poti sa ma crezi pe cuvant.

 xxvirusxx, on 15 octombrie 2014 - 18:53, said:


Se poate

Se poate ce? Era o fraza cu mai multe afirmatii.

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai cum sa-mi refuze mie garantie ca mi s-a stricat placa de baza si eu aveam pus linux in locul unui Windows 8.....

#14
h1br1d

h1br1d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2013
Acelasi raspuns va zic ce le-am zis si lor!!se blocheaza cate o ora cand trag ceva de pe net sau instalez ceva?? Laptop hp dual core 2.16 Ghz procesor hdd 500 2gb/ram!!tot acelasi raspuns va zic ca nu eram un tampit sa formatez tot cand stiam ca are licenta sau sa scrie pe cea mai mica bucata de hartie/garantie/cutie!!pe 10 ani obligatoriu cum zice opc-ul!!le-am zis ca data viitoare iau un avocat cu mine cand iau un laptop

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu e stricat nimic hardware, lipseste licenta. Limiteaza-te la fapte.

#16
h1br1d

h1br1d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2013
Si update nu cred ca ii iat 3 zile cat mi-a luat mie sa ma duc la garantie cu el

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Momentan ai antivirus pe el?

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Si mie mi se blocheaza laptopul cand bag diverse softuri gri trase de pe torrenti. Asta nu e motiv de garantie. Sincer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate