Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Avioane de lupta

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Este o noua colectie pe care am gasit-o la chioscul Inmedio. Am luat numerele 2 si 3 (Hawker Hurricane & Boeing B17 Flying Fortress), cica numarul 1 nu l-a primit. Posted Image Acuma sa vad cum fac rost de el.

Pretul a fost 35,99 lei pt amandoua. Sunt foarte bine facute, pe reviste scrie ca sunt Machete din aliaj turnat sub presiune.

Attached Files



#2
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Uite si Fokkerul

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   76.28K   113 downloads
  • Attached File  1.jpg   104.93K   118 downloads
  • Attached File  2.jpg   97.86K   117 downloads
  • Attached File  3.jpg   83.16K   103 downloads


#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

View Postgeutz, on 15 octombrie 2014 - 15:51, said:

Uite si Fokkerul
Arata groaznic :( parca-s jucarii nu machete !

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postofi_tm, on 15 octombrie 2014 - 15:53, said:

Arata groaznic Posted Image parca-s jucarii nu machete !

Mda asta vream sa zic si eu. Cam cheap plasticul...

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Mda, sa vad de unde pot face si eu rost de el... Nu-l vinzi? Posted Image

De mentionat este faptul ca avioanele se pot pune in vitrina etc si fara suporti, stau perfect pe rotile din dotare. :)

Attached Files



#6
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postofi_tm, on 15 octombrie 2014 - 15:53, said:

Arata groaznic Posted Image parca-s jucarii nu machete !

E pozat cu telefonul, in realitate arata mai bine.

View Postpotae, on 15 octombrie 2014 - 15:55, said:

Mda asta vream sa zic si eu. Cam cheap plasticul...

E metalic Posted Image

View PostMur_, on 15 octombrie 2014 - 15:58, said:

Mda, sa vad de unde pot face si eu rost de el... Nu-l vinzi? Posted Image

De vandut nu-l vand, dar o sa intreb pe tanti de la ziare daca mai are vreun exemplar.

Edited by geutz, 15 October 2014 - 17:02.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postofi_tm, on 15 octombrie 2014 - 15:53, said:

Arata groaznic Posted Image parca-s jucarii nu machete !

View Postpotae, on 15 octombrie 2014 - 15:55, said:


Mda asta vream sa zic si eu. Cam cheap plasticul...

Pretenţiile-s prea mari pentru 15-20 de lei cât e unul. :)

#8
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postofi_tm, on 15 octombrie 2014 - 15:53, said:

Arata groaznic Posted Image parca-s jucarii nu machete !
Mie imi pare ca arata bine pentru niste jucarii de metal. L-am luat pentru copil, nu-l prea baga in seama. Pacat ca restul numerelor au pretul mai mare, mi-as lua un Messerschmitt Me 262 Schwalbe in caz ca apare asa ceva in colectie.

Edit: primul numar a fost 10 lei.

Edited by master_oz, 15 October 2014 - 17:17.


#9
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006
Pe vremea mea, erau machete de cumparat facute in RDG, tot pe la 15 lei dar erau superbe! Si nu se compara cu astea la 15 lei. Cine le mai are sau mai are poze, sa le puna aici Posted Image

http://s273.photobuc...C_1411.jpg.html

Attached Files


Edited by ofi_tm, 15 October 2014 - 18:23.


#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
@ofi_tm, cele din poze sunt ale tale? Sunt foarte faine.

#11
blue13

blue13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.09.2007
Intreaga colectie o puteti gasi aici : http://www.flyingmul...rcraft/amercom/

#12
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

View PostMur_, on 15 octombrie 2014 - 20:03, said:

@ofi_tm, cele din poze sunt ale tale? Sunt foarte faine.
Alea nu sunt ale mele dar le-am avut pe toate Posted Image candva... Posted Image

View Postblue13, on 15 octombrie 2014 - 22:17, said:

Intreaga colectie o puteti gasi aici : http://www.flyingmul...rcraft/amercom/
Nu, cele despre care vorbesc eu si deci cele din poza sunt de acum 40 de ani. Facute de o firma din fosta RDG.

Edited by ofi_tm, 15 October 2014 - 22:25.


#13
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postgeutz, on 15 octombrie 2014 - 17:00, said:

De vandut nu-l vand, dar o sa intreb pe tanti de la ziare daca mai are vreun exemplar.
Chiar te rog, ti-l platesc dublu. Plus transportul, se subintelege.

#14
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014
Am si eu Dr ul si Hurricane. Inca nu stiu daca am sa mai cumpăr din ele. Pentru a introduce pe cineva, copil sau adult, in lumea aviatiei militare această colectie este potrivita, raport pret/ calitate corect. Ma asteptam insa la mai multe detalii si fotografii in revista.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum am vazut discutia...
Off topic..
Anul asta am fost in Germania special ca sa intru in cateva submarine....
In Cuxhaven am vizitat muzeele pe care le-a facut un fost ofiter de Uboot( submarin german). E vorba de dnul Horst Bredow.
Un DOMN de moda veche, in cel mai frumos sens al acestui cuvant, care desi nu mai e tanar, merge drept ca o sabie. Si are un spirit la fel de taios..
Impatimiti de Batalia Atlanticului stiu ca 3 din 4, mai precis circa 30.000 din cei 40.000 submarinisti nemti sunt in croaziera vesnica, pe fundul marii, in sicriile lor de otel....
Aici e o discutie despre aviatie, nu despre U-booturi, asa ca intru in subiect..
La plecare omul imi arata un perete, "stiti  aici puteti vedea machetele avioanelor aliate din WWII care mi-au distrus submarinele.".
Si eu si sotia am intepenit..Cand am iesit afara, sotia a repetat, "MI-au distrus submarinele..Ale mele.."
Apoi cu o voce gatuita, m-a intrebat retoric, "dragul meu, cand spuneai ca s-a terminat razboiul?..
http://www.uboat.net...chiv/bredow.htm
http://www.u-boot-ar...g1/genesis.html

Edited by Prien, 20 October 2014 - 09:33.


#16
Razart

Razart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2014
Asta da experienta de neuitat.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Domnilor, daca aveti drum sau doar visati, adica strangeti bani, treceti si pe acolo.
Dar grabiti-va, pt ca cine se uita atent va remarca anul nasterii.....

Altfel, cititi foarte atent ziua si ora cand muzeele sunt deschise pt vizite.. Turul prn cele 2 locuri -sunt la circa 5 minute de mers cu masina -  dureaza cam 3 ore..

Biletul de intrare e cat va lasa inima, sub forma de donatie. Eu am dat ceva mai mult decat as fi platit pt biletele necesare mie si familie mele, (am fost si cu sotia si baiatul) la intrarile din Ubooturi sau alte muzee.
Dar si eu si sotia am avut senzatia clara ca nu se asteptau la mai mult de 10 maxim 20 euro..De fapt nu sperau la nimic
Jur ca daca aveam leafa mai mare as fi donat mai mult..Dar mai aveam de mers prin Germanai si de intrat si prin alte muzee..
S-au bucurat si de atat. Si mi s-a zis ca aveau in plan sa cumpere o mitraliera, asa ca sa consider ca pe tragaciul ei va fi nume nostru..
Adevarul e ca tragaciul ca si submarinele sau avioanele aduc moartea, deci darul meu e...Dar la o adica e un exponat istoric.. ..
Altfel, la cat costa o mitraliera, sincer, nu stiu daca ajunge de tragaci..

Dar cuvintele si bucuria sincera, care razbea din ele au fost "priceless"..Asa cum ma bucur si eu cand primesc o piesa electronica pe are mi-o doresc...Si fiind nemti sunt sigur ca bani mei/nostrii vor fi folositi in scopul spus..
oricum au apreciat efortul ca cineva a facut cateva mii de km ...

Aoleu, era sa uit.. Sau nu va pricepeti la submarine, vorba aia, nu toata lumea trebuie sa stie din toate..
Dar daca spuneti ca aveti idei, asteptati-va la o chestie scurta, "aici e poza cu capitanul Joachim Kretschmer de pe U-100, asul asilor ..
Pe U-100 a fost Joachim Schepke.. Care nu a fost un comandant deloc timid, din contra.. Dar a fost doar al 11-lea.
Asul asilor a fost pe U-99, Otto Kretschmer, care aparea in poza aratata
.Asa ca Herr Horst Bredow a zis ceva de genul "A, da, ma scuzati, batranetea, am facut o confuzie.",..
Dar ochi lui i-au lucit scurt..Iar colegul lui care il ajuta si-a tinut gura inchisa..  
Cand am plecat, sotia, care evident ca nu stia amanuntele astea, dar sesizase faza, mi-a zis clar ca daca nu "as fi puscat si replicat  imediat", as fi fost tratat ca un laudaros..

Gata, am vorbit prea mult si nu sunt in aria de submarine..Scuze.

Edited by Prien, 20 October 2014 - 12:39.


#18
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

View PostPrien, on 20 octombrie 2014 - 12:38, said:

Domnilor, daca aveti drum sau doar visati, adica strangeti bani, treceti si pe acolo.
Dar grabiti-va, pt ca cine se uita atent va remarca anul nasterii.....

Altfel, cititi foarte atent ziua si ora cand muzeele sunt deschise pt vizite.. Turul prn cele 2 locuri -sunt la circa 5 minute de mers cu masina -  dureaza cam 3 ore..

Biletul de intrare e cat va lasa inima, sub forma de donatie. Eu am dat ceva mai mult decat as fi platit pt biletele necesare mie si familie mele, (am fost si cu sotia si baiatul) la intrarile din Ubooturi sau alte muzee.
Dar si eu si sotia am avut senzatia clara ca nu se asteptau la mai mult de 10 maxim 20 euro..De fapt nu sperau la nimic
Jur ca daca aveam leafa mai mare as fi donat mai mult..Dar mai aveam de mers prin Germanai si de intrat si prin alte muzee..
S-au bucurat si de atat. Si mi s-a zis ca aveau in plan sa cumpere o mitraliera, asa ca sa consider ca pe tragaciul ei va fi nume nostru..
Adevarul e ca tragaciul ca si submarinele sau avioanele aduc moartea, deci darul meu e...Dar la o adica e un exponat istoric.. ..
Altfel, la cat costa o mitraliera, sincer, nu stiu daca ajunge de tragaci..

Dar cuvintele si bucuria sincera, care razbea din ele au fost "priceless"..Asa cum ma bucur si eu cand primesc o piesa electronica pe are mi-o doresc...Si fiind nemti sunt sigur ca bani mei/nostrii vor fi folositi in scopul spus..
oricum au apreciat efortul ca cineva a facut cateva mii de km ...

Aoleu, era sa uit.. Sau nu va pricepeti la submarine, vorba aia, nu toata lumea trebuie sa stie din toate..
Dar daca spuneti ca aveti idei, asteptati-va la o chestie scurta, "aici e poza cu capitanul Joachim Kretschmer de pe U-100, asul asilor ..
Pe U-100 a fost Joachim Schepke.. Care nu a fost un comandant deloc timid, din contra.. Dar a fost doar al 11-lea.
Asul asilor a fost pe U-99, Otto Kretschmer, care aparea in poza aratata
.Asa ca Herr Horst Bredow a zis ceva de genul "A, da, ma scuzati, batranetea, am facut o confuzie.",..
Dar ochi lui i-au lucit scurt..Iar colegul lui care il ajuta si-a tinut gura inchisa..  
Cand am plecat, sotia, care evident ca nu stia amanuntele astea, dar sesizase faza, mi-a zis clar ca daca nu "as fi puscat si replicat  imediat", as fi fost tratat ca un laudaros..

Gata, am vorbit prea mult si nu sunt in aria de submarine..Scuze.
offtopic
Mare ti-e gradina si multi **** ii sar gardul Posted Image omul asta are o boala psihica cu submarinele lui si electronica. Chiar daca este offtopic, el tot se lauda..

Edited by CountDownMe, 24 October 2014 - 13:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate