Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bazele Chimiei

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
De unde pot invata chimia de la inceput, de la A la Z, cum ne preda si ne explica in clasa a 7-a cand am facut pentru prima data Chimia. Cunostintele mele sunt 0 si am ajuns sa am acum nevoie de anumite cunostinte. Imi puteti recomanda site-uri, video-uri, manuale dupa care pot invata?
Multumesc frumos.

Edited by AK47SA, 14 October 2014 - 18:17.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Cunostintele mele sunt 0 si am ajuns sa am acum anumite cunostinte
Posted Image

#3
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012

 Andreysc7, on 14 octombrie 2014 - 18:09, said:

Posted Image

Sa am nevoie acum de anumite cunostinte. Am modificat :)

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
depinde ce vrei sa faci  mai exact.

Linus Pauling - Chimie Generala
un tratat tare fain de chimie, scris de marele Pauling. un pedagog excelent. unii ar putea spune "Nenitescu", sau ca-s alte tratate "mai noi" dupa care poti invata, insa eu nu recomand. desigur, la nivel de liceu nu o sa ai nevoie de unele chestii discutate acolo, dar poti sari pur si simplu peste ele si sa studiezi ce te intereseaza.

caut-o pe okazii&co, ar trebui sa o gasesti pe la ~15 lei, eu am "prins-o la oferta" mai demult, 12 lei :lol:

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Am incercat sa invat singur.. fix p. Am luat un prof cu 40 lei, in 2 luni eram gata de admitere la medicina in Cluj ! O ora pe saptamana.

#6
Ersaro

Ersaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.09.2009
Nu stiu cat de detaliate sunt lectiile, dar sigur gasesti notiunile de baza. Omul explica foarte bine si te ia complet de la 0.
https://www.khanacad...ience/chemistry

#7
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 Orange09, on 14 octombrie 2014 - 18:26, said:

Am incercat sa invat singur.. fix p. Am luat un prof cu 40 lei, in 2 luni eram gata de admitere la medicina in Cluj ! O ora pe saptamana.
Ba da' esti destept maxim. Sau n-aveai goluri atat de mari...

On: Poti incerca sa te ghidezi dupa meteria in sine. Gasesti pe internet programa scolara pe toti anii de studiu, si sigur gasesti teorie detaliata cu tot ce-ti trebuie, inclusiv probleme. Si sunt sigur ca gasesti teorie in romana la cele mai importante, avand in vedere ca gasesti inclusiv la Grupuri Galois si teoria numerelor.
Sau, cum a sugerat tipu cu portocala, contacteaza un profesor de chimie sa-ti intocmeasca un plan de meditatii si sa-ti predea si explice toate notiunile. Dar sa stii, va dura mai mult de 2 saptamani si va necesita o cantitate mare de efort din partea ta. Chimia este grea si necesita studiu in profunzime. Si am dreptate, ca am luat carute de 3 la chimie.

Edited by JesusInDaHood, 14 October 2014 - 22:53.


#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Ba da' esti destept maxim. Sau n-aveai goluri atat de mari...
lol? 1 luna e suficient daca vrei sa inveti DOAR pentru admiterea la medicina. de la 0.

Quote

Chimia este grea si necesita studiu in profunzime.
nu.

#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 newbie13, on 15 octombrie 2014 - 14:41, said:

lol? 1 luna e suficient daca vrei sa inveti DOAR pentru admiterea la medicina. de la 0.

nu.
Doar sa inveti foarte mult. Cateva ore bune pe zi, cu posibilitatea de a te verifica.

#10
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010
Eu cred ca cea mai buna idee e sa cauti manualele de clasa a VII-a si a VIII-a preferabil, unele cat mai bune, si sa incepi sa citesti. In manuale gasesti mai multe explicatii si exemple care sunt explicate amanuntit. Ce gasesti pe internet nu prea te va ajuta.

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 JesusInDaHood, on 25 octombrie 2014 - 17:26, said:

Doar sa inveti foarte mult. Cateva ore bune pe zi, cu posibilitatea de a te verifica.
2 ore/zi mi se pare decent. in fond, nu stiu daca cineva se poate concentra pe o singura chestie mai mult de 2 ore. studiezi 2 ore si aia e. :)

 catalin131, on 25 octombrie 2014 - 18:36, said:

Eu cred ca cea mai buna idee e sa cauti manualele de clasa a VII-a si a VIII-a preferabil, unele cat mai bune, si sa incepi sa citesti. In manuale gasesti mai multe explicatii si exemple care sunt explicate amanuntit. Ce gasesti pe internet nu prea te va ajuta.
nu. manualele sunt in general proaste si ofera informatie putina si lipsita de profunzime.

#12
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 newbie13, on 25 octombrie 2014 - 19:08, said:


nu. manualele sunt in general proaste si ofera informatie putina si lipsita de profunzime.
Nu chiar. As zice chiar opusul. Multi profesori se plangeau de manuale exagerat de incarcate de informatie in plus, avand prea putine exercitii si probleme rezolvate.
N-ai nevoie nici macar la fizica de mai mult de definitie, formule demonstrate(super-important) si 3 probleme rezolvate in detaliu. Daca nu intelegi din astea, fizica nu este de tine. Cum n-a fost chimia de mine ca nu am reusit sa iau mai mult de 7 nici daca as fi copiat. Desi la matematica si fizica aveam doar 9 si 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate