Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Noul VW Passat 2.0 TDI biturbo 240 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#91
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Posttest_driver, on 19 octombrie 2014 - 13:24, said:

Foarte multe masini au bord digital. Display lcd fara ceasuri analogice. Si au de vre-un an si ceva. De exemplu Volvo multe modele, Opel Insignia FL cel putin, daca nu si Astra j, BMWuri cateva, Mercedesuri cateva, Ford Mondeo nou se vinde in USA de apropae 2 ani cu bord de genul, acolo ii zice Fusion, si cred ca si Focus, Etc.
Asa este, au chiar mai mult de 1-2 ani pe unele masini. Totusi, din lista aia enumerata de tine doar cateva au bord full digital cum are Passat. Insignia si Ford nu cred ca au.... cel putin nu stiu eu. Vov, Merc au, BMW nu stiu. Oricum, nu-i mare smecherie sa ai, imporant este sa nu arate "chinezesc". La Passat e fain, La Audi, Merc sau Volvo sunt superbe

View Postripper, on 19 octombrie 2014 - 13:42, said:

Ce naiba CVT visezi la Audi, omule???????
Se refera la multitronic, desi este o cutie destul de rar intalnita pe 2.0 TDI, cred ca doar pe numite piete este prezenta


LE: Acest topic a stranit o gramada de polemici, eu zic ca ar trebui sa le lasam si sa discutam despre masina.
Evident ca va avea foarte putin cumparatori, pentru ca asa se intampla cu orice marca. Variantele foarte scumpe nu prea se cumpara. Dar asta nu inseamna ca TDI biturbo nu merita amintit, chiar daca unul sau altul nu ar cumpara asa ceva...

Edited by valitudor, 19 October 2014 - 14:11.


#92
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postfgk, on 15 octombrie 2014 - 20:23, said:

nu prea imi plac motoarele turbo,oricine poate sa faca un motor turbo.
Zi-mi ce-ti trebuie sa-ti aduc sa-mi faci si mie unul. Vreau sa-l pun pe aspirator.

#93
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
later edit: sincer, eu speram sa introduca pe acest motor si DSG-ul cu 10 viteze, dar se pare ca nu-i cazul

http://www.motorauth...-hp-diesel-four

#94
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cam mare agitatia pe topic pentru o masina pe care oricum nu o s-o cumpere cam nimeni de aici.

#95
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
pe aici nu, eu as vrea asa ceva dar e cam scumpa, insa in realitate o vor cumpara multi daca ne gandim ca sunt foarte multe passaturi 2.0 de 170 cai 4motion iar acest model este inlocuitorul direct

Edited by Kroghy, 19 October 2014 - 19:09.


#96
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Posttavktm, on 19 octombrie 2014 - 19:02, said:

Cam mare agitatia pe topic pentru o masina pe care oricum nu o s-o cumpere cam nimeni de aici.
De ce esti atat de sigur de asta?

#97
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostKroghy, on 19 octombrie 2014 - 19:08, said:

pe aici nu, eu as vrea asa ceva dar e cam scumpa, insa in realitate o vor cumpara multi daca ne gandim ca sunt foarte multe passaturi 2.0 de 170 cai 4motion iar acest model este inlocuitorul direct

Motorul respectiv nu are nicio treaba cu vechiul tdi de 170cp,unul face suta in aproape 9s altul in 6s,diferenta este colosala.

Dragilor,de ce nu vreti sa intelegeti ca o dotarile,tehnologia,modelul proaspat lansat si caii putere costa.

New G. SanteFe 2.2 197cp full costa 46k euro,un Q7 3.0 204cp, chel,masina la final de drum costa doar 49k euro,diferenta o trageti singuri.
Un DS5 2.0hdi+motor electric, cu 200cp+tractiune integrala,full ajunge pe la 45k euro.O alta masina premium,la final de drum,cheala si anume A4 2.0tdi 120cp costa doar 28k euro, concluzia o trageti singuri.

Edited by ionutMembruAnonimut, 19 October 2014 - 22:04.


#98
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Prin faptul că-l înlocuiește cred ca a vrut să spună că ambele motorizări erau/sunt vârf de gamă pentru Passat TDI. Dar ai dreptate, n-au nimic altceva în comun. Eventual, cel de 190 CP se poate spune că înlocuiește motorul de 170 CP.

#99
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Tendinta in piata e de micsorare pe partea de masini sedan, clientii de seria 7 si s class au cam disparut, fie au trecut pe suv fie pe masini mai mici. Asta e si motivul pt care segmentul asta unde e si passatul se dezvolta asa de mult si vedem dotari/motorizari care le vezi in general pe limuzine. Passaturile noi ce o sa le vedem noi pe strazi o  sa arate banal, cu becuri halogen si capace la roti. Bling bling-urile alea cu led-uri si jante pe 19 costa de te ustura. Romanu nu o sa dea in veci 40k+ pe un Passat, de fapt pe orice VW. La banii aia el vrea imagine, si va merge pe varianta BMW mai chel sau SH cu acelasi dotari. In germania cu 40k in buzunar si daca stii sa negociezi iti iei o masina de mor dusmanii in romania. In rest, sunt sigur ca o sa vedem si passatul asta la noi, dar dupa vreo 2-3 ani cand prind samsarii pret bun la alea cu 250.000 km in bord si la aduc la noi gantz cu "doar" 90.000 rulate de o batranica.

#100
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postripper, on 19 octombrie 2014 - 19:26, said:

De ce esti atat de sigur de asta?

De ce cred ca nu o sa fie multi care o sa cumpere Passat nou la 50k ? Pai nu e evident !?
Si oricum nu am spus ca sunt sigur, ci doar ce cred.

#101
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Multitronicul de la Audi este CVT, http://en.wikipedia....iki/Multitronic

#102
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.12.2006
eu unul nu o voi cumpara,nu imi place Passat si la 40 si ceva mii de euro va exista BMW m2.

#103
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostBlue_Ivy, on 20 octombrie 2014 - 08:43, said:

clientii de seria 7 si s class au cam disparut, fie au trecut pe suv fie pe masini mai mici.
doar nitel off-topic:

Mercedes-Benz luxury sedan on course of success: 100,000 S-Class models sold in just one year
[...]
Never before have so many vehicles of the luxury sedan been delivered to customers in the first year of full availability. As such, to date this constitutes the most successful market launch of an S-Class.
http://media.daimler...-0-0-0-0-0.html

:naughty:

#104
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Nu confunda vanzarile intr-un an cu un trend. Si majoritatea se duc spre asia, stai linistit. In Europa treaba nu e roz.

#105
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostBlue_Ivy, on 21 octombrie 2014 - 11:33, said:

Nu confunda vanzarile intr-un an cu un trend. Si majoritatea se duc spre asia, stai linistit. In Europa treaba nu e roz.
Pai si trendul de ce e dat? Nu de vanzari? Sa se vanda in asia, care e problema? S-au imbogatit chinezii, asta e. Se vinde si in europa suficient.

#106
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Doua dintre optiunile Passat-ului:

1. tailer assist - in premiera mondiala

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wJI--REqPVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7CMC4zp3QqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Area view

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y4wH6mV6Ro0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by valitudor, 21 October 2014 - 16:27.


#107
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Chestiile astea se bat cap in cap. Sunt curios sa-i vad pe aia ce-si permit zeci de mii pe masina aia si dupa merg in camping cu rulota ca sa nu dea bani la hotel. Posted Image  Conceptul era bun daca prezentau o varianta allroad cum e la audi.

#108
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostBlue_Ivy, on 21 octombrie 2014 - 16:35, said:

Chestiile astea se bat cap in cap. Sunt curios sa-i vad pe aia ce-si permit zeci de mii pe masina aia si dupa merg in camping cu rulota ca sa nu dea bani la hotel. Posted Image  Conceptul era bun daca prezentau o varianta allroad cum e la audi.

Scuza-ma, dar nu pot sa spun decat vai de capul tau daca ai ajuns sa spui asa ceva. Din ceea ce spui, se vede ca nu ai calcat vreodata in vreunul civilizat sa vezi acolo ce fel de masini sunt.
Ma refer la campinguri cel putin decente, cu preturi de peste 40-50 euro pe zi, nu la orice poiana la marginea localitatilor.

Probabil la Eforie nu o sa vezi asa ceva...

Edited by valitudor, 21 October 2014 - 16:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate