Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stephen Hawking: Nu exista Dumnezeu!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3117 replies to this topic

#1
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Stephen Hawking a declarat intr-un interviu recent oferit unei publicatii din Spania ca este ateu, deci nu crede in existenta lui Dumnezeu, pe care, spune fizicianul, stiinta nu-l poate explica.
Stephen Hawking sustine ca stiinta ofera "o explicatie mult mai convingatoare" pentru originile Universului, iar miracolele religioase "nu sunt compatibile" cu datele stiintifice.
"Inainte sa intelegm stiinta, a fost natural sa credem ca Dumnezeu a creat Universul", a spus fizicianul cunoscut la nivel mondial in ziarul spaniol El Mundo. "Ce incerc sa spun cu 'am cunoaste cum gandeste Dumnezeu' este ca, daca Dumnezeu ar exista, am stii tot ce stie Dumnezeu, insa Dumnezeu nu exista. Sunt ateu".
Declaratiile lui Hawking vin ca raspuns la intrebarile jurnalistului El Mondo Pablo Jauregui, care a vrut sa stie mai multe despre credintele religioase ale omului de stiinta. Mentionarea "mintii lui Dumnezeu" a fost o incercarea de-a lui Stephen Hawking de a clarifica un pasaj din cartea publicata de acesta in 1988, "A Brief History of Time". In aceasta carte, fizicianul a scris ca oamenii de stiinta ar "cunoste cum gandeste Dumnezeu" daca un set unificat de principii stiintifice - cunoscute drept teoria tuturor lucrurilor - ar fi descoperit.
Potrivit NBC News, nu este pentru prima data cand Stephen Hawking vorbeste despre acest lucru. In 2011, acesta a spus pentru The Guardian ca nu crede in Rai si viata de apoi, numindu-le "un basm pentru cei care se tem de intuneric". Iar in 2007, acesta a spus pentru BBC ca "nu este o persoana religioasa in sensul clasic", adaugand: "Cred ca Universul este guvernat de legile stiintifice. Legile au putut fi decretate de Dumnezeu, insa Dumnezeu nu intervine sa schimbe legile".

Cum comentati?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Știința sa-l explice pe Dumnezeu?!  Inca un pamflet.

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mai scoate si Steve din cand in cand cate o prostie.

#4
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
In 2007 accepta ca D-zeu exista, iar in 2014 nu mai accepta asta. Inseamna ca in cei 7 ani care s-au scurs intre cele doua afirmatii, Stephen Hawking a reusit sa inteleaga stiinta.Posted Image

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Btw, in conditia lui, ai de ales ori sa-i multumesti Domnului pentru ca ai trait mult mai mult altii in aceeasi situatie, ori sa-l hulesti pentru ca ai avut ghinionul sa traiesti asa. Eu sunt ateu, dar daca ar fi sa aleg, prima varianta mi se pare corecta.

Pamflet...

Edited by YOUR_GOD, 10 October 2014 - 22:00.


#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Adica ... nu inteleg.
Eu am pus la masina icoane sfintite si cruciulite in toate colturile iar acum a devenit mai cumpatata. Chiar tine post la drumuri lungi.
In oras este din cand in cand ispitita si bea cam multa motorina dar in rest este bine.

Nu este asta o dovada suficienta a existentei lui dumnezeu? De ce ar trebui sa conteze ceea ce zice un necunoscut pe nume Hawking?

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Tarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Stephen Hawking a declarat intr-un interviu
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cum comentati?
Ca are dreptate si se inseala, in acelasi timp Posted Image

#8
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

 tom_1133, on 10 octombrie 2014 - 22:09, said:

Ca are dreptate si se inseala, in acelasi timp Posted Image

Adica?

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Depinde ce intelege fiecare prin Dumnezeu.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Tarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Cum comentati?
Si de data asta il iertam.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Tarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Stephen Hawking a declarat intr-un interviu recent oferit unei publicatii din Spania ca este ateu, deci nu crede in existenta lui Dumnezeu, pe care, spune fizicianul, stiinta nu-l poate explica.
Cum comentati?
Pai e o stire antica, cu fiecare ocazie ziaristii repeta intrebarile cu tenta religioasa, nimic spectaculos. Nu ai cum sa fii un fizician bun si sa crezi in basme, inseamna ca nu-ti intelegi meseria... Nici Einstein nu credea in zei.

Edited by andreic, 10 October 2014 - 22:33.


#12
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Blasfemie!

Edited by _-AppleS-_, 10 October 2014 - 22:50.


#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

 e_bulu, on 10 octombrie 2014 - 21:53, said:

Mai scoate si Steve din cand in cand cate o prostie.
Eeee, mai iese in public pentru ca sa mai atraga niste sponsori. Posted Image

#14
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

 johnnickelby, on 10 octombrie 2014 - 22:34, said:

Eeee, mai iese in public pentru ca sa mai atraga niste sponsori. Posted Image

Mi-ai stricat ziua!

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Tarara09, on 10 octombrie 2014 - 22:19, said:

 tom_1133, on 10 octombrie 2014 - 22:09, said:

Ca are dreptate si se inseala, in acelasi timp Posted Image
Adica?
Adica D-zeu nu exista sub forma unei entitati fantomatice  -cu puteri supranaurale- ce poate lua forme umane sau orice altr forme.

D-zeu este o forma de energie pozitiva ce are un rol pozitiv, iar in alte circumstante poate avea un rol negativ.
Si forma de energie negativa poate avea un rol pozitiv in anumite circumstante, chiar daca rolul acestei energi este negativ !
Spoiler


#16
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

 Tarara09, on 10 octombrie 2014 - 22:45, said:

Mi-ai stricat ziua!
Totul este imagine. Sper ca nu crezi tot ce spun astfel de celebritati. Numai ei stiu ce cred in forul lor interior.

#17
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 johnnickelby, on 10 octombrie 2014 - 23:02, said:

Totul este imagine. Sper ca nu crezi tot ce spun astfel de celebritati. Numai ei stiu ce cred in forul lor interior.

Dumnezeu nu are nevoie de stiinta ca sa existe.

#18
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
E și el om. A zis în trecut că există găuri negre. Acum zice că nu.

Se inflamează unii creștini de zici că îi picură cu ceară. Dacă eu aș fi creștin și aș crede în D-zeu, poate să zică și papa de la Roma că D-zeu nu există că nu l-aș băga în seamă.

Pt mine D-zeu e un concept prea abstract și prea dificil de înțeles ca să-l antropomorfizez cum fac majoritatea religiilor. Antropomorfizarea asta e clar o bătaie de joc la adresa unei entități care se presupune că a creat lumea așa cum o știm și mai ales cum n-o știm.

Dacă eu cred că D-zeu există sau nu, nici nu știu cum să răspund. De obicei astfel de subiecte le evit pt că-s pierdere de vreme mai ales dacă discuți cu persoane cu priviri înguste asupra subiectului, fie ele atee sau religioase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate