Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema cu chiriasi

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Salut.

In imobilul in care locuiesc, la etajul superior, locuiesc 2 chiriasi problematici. In ce sens? De cand s-au mutat adica cu aproximativ 3 luni in urma, aproape in fiecare seara, dupa orele 23:00, timp de 3-4 ore, fac zgomot incontinuu (rad zgomotos, bat cu picioarele in podea, trantesc sticle si alte obiecte de cele mai multe ori intentionat, alearga prin casa...). Au incercat parintii mei sa poarte un dialog civilizat cu ei pe tema asta insa au avut un comportament ostil si un limbajos malitios de fiecare data. Nu doar fata de parintii mei ci si fata de administratorul asociatiei de locatari. Am luat legatura si cu proprietarii apartamentului si le-am adus la cunostinta de aceste probleme insa nicio reactie din partea lor. Raspunsul lor a fost simplu: sunati la politie.

In cele din urma am sunat la politia locala (de doua ori pana acum). Prima data nu au raspuns cand cei doi ofiteri au sunat la usa, a doua oara o faceau pe persoanele calme, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Azi noapte aceleasi probleme cu cei doi...

Azi am fost la sectia de care apartin sa depun o plangere in scris legat de treaba asta. Mi s-a comunicat ca seful de zona nu mai este la birou si sa revin in cursul zilei de maine. Oricum, am fost sfatuit sa sun la sectie, la 112, sa depun plangeri in scris pentru ca se vor lua masuri.

Cei care s-au mai izbit de astfel de probleme...autoritatile iau vreo masura in acest sens sau imi bat gura de pomana sunand la 112 si depunand plangeri in scris care sunt uitate pe undeva? Politia sau seful de zona poate contacta direct proprietarul in astfel de cazuri impunandu-i cumva (in baza sesizarilor telefonice si in scris) sa-i evacueze?

Multumesc pentru raspunsuri / sfaturi.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Nu, nimeni nu poate impune nimic nimanui.
Puteti doar sa actionati in instanta, atat pe proprietar cat si pe chiriasi solicitand evacuarea...dar e destul de...putin probabil.
In rest vor fi amendati daca se vor confirma cele reclamate.

Totusi e cam dubios ce spui tu, asta e clar.
Oamenii aia ce fac? Ce varsta au? Tu ce varsta ai?
N-au servici? Zilnic intre 00:00 s 04:00 va deranjeaza pe voi?

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Continua cu reclamatiile. O sa le dea amenda, chit ca ii gaseste fara forme legale. Proprietarii au contract cu chiriasii lor? Daca au, o sa fie problematica evacuarea lor.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in baza legii linistii si ordinii publice, nu au voie sa mai faca zgomote deranjante intre 22-6 si 13-14, asta este legea. in aceste intervale, poti suna la 112 si reclama cele intamplate, poti face si o inregistrare cu cele sesizate, ca mai mult ca sigur politia nu va baga in seama ce ai inregistrat e alta problema. dar cel mai important este ca atunci cand ajunge politia, ei sa fie in toi, in acel moment sigur vor primi o felicitare din partea lor.

dar restul de vecini ce spun? pe ei nu-i deranjeaza?

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Formele, legale sau nu nu au NICIO RELEVANTA. Incetati cu sfaturile bazate pe tot felul de bazaconii auzite.
In afara de a-i imputa proprietarului plata (sau lipsa) impozitului pe venit NU are nicio treaba proprietatea privata cu evacuarea si cu galagia...
NU POTI evacua pe cineva decat in urma unui proces si a unei hotarari judecatoresti, in acest caz - in particular, facand dovada unor grave tulburari si atingeri aduse linistii si ordinii publice, probate, evident.
amenzi o sa le dea sau nu.

daca de cate ori vin gasesc liniste s-ar putea sa te amendeze pe tine.

solutia corecta este instanta, daca lucrurile stau chiar asa de groaznic.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

Quote

dar restul de vecini ce spun? pe ei nu-i deranjeaza?
Asta e! Sa se stranga mai multi.

#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cea mai drastica sanctiune probabila poate fi amenda, dar nu prea cred sa se ajunga nici macar la asta. Daca ala nu vrea nici macar sa deschida usa militiei locale, nu deschide si cu asta, basta.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa-i evacuezi?! Ai avea probleme majore sa-i evacuezi daca e proprietatea ta, dar asa ca nu-ti convine ca fac galagie ... sa fim seriosi.

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
inseamna ca dorm ziua
de la ora 8 dimineata pana la 12 flex-u si un ciocan retopercutor ; si apoi sa vina la usa ca i-ati deranjat :D

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nu am vazut inca un politist care sa vina la o usa in spatele careia se aude galagie si sa plece asa ca nu le raspunde

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lasa c-am vazut eu.
si mi-au zis"si ce vreti ,sa spargem usa?"
da' tu, in general asa, umbli dupa politistii care merg la sesizari privind 61/91??

#12
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Politistul n-are niciun drept sa intre pe proprietatea mea ca asa vrea muschiul lui.

#13
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
O solutie simpla, eficienta si verificata: cacat pe clanta.

Edited by Clipboard01, 09 October 2014 - 19:19.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu l-as colecta si dupa deschiderea unui dosar de cercetare as solicita expertiza ADN.
morala: ia de la (alti) vecini...

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Vorbeste intai cu proprietarul sa-i calmeze (vorbeste si cu ceilalti vecini, sa-l sune mai multi), daca nu functioneaza cheama politia, fara sa-i avertizezi intai. Daca nu reusesc nici ei, pune dimineata, dupa 8, muzica tare. Sugerez melodic death metal sau Wagner. Reprize scurte, de 10 minute, in caz ca cheama si ei politia. Repeta odata pe ora. Fa asta de fiecare data cand fac galagie (dimineata doarme). In caz ca face scandal/te ameninta fa-i plangere la politie. Trebuie sa fii perseverent. Dupa cateva saptamani va ceda...

#16
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Spare-me: ce e dubios in ce am zis eu? Au in jur de 30 ani (mai mult sau mai putin). E irelevanta varsta mea, dar ca sa raspund la intrebare...sub 30. Aproape zilnic, dupa orele 23:00 si pana in jur de ora 4 au "sceneta". Ultimul echipaj de politie chiar ne-a sfatuit in cazul in care mai sunam la politie sa-i primim in casa si sa asculte si ei 5-10 minute ce se intampla.

Hunab: proprietarii (din ce au zis) au contract cu o firma care se ocupa cu recrutarea chiriasilor.

Dany_darke: inainte de actualii chiriasi, a mai stat un cuplu la fel problematic. Vecinul de deasupra lor s-a plans si el in mod sistematic de zgomotele/scandalurile pe care le aveau si aia la orice ora din zi. Acum a spus ca nu mai aude zgomote, din cand in cand doar...pana la urma actualii bat cu piciorul in podea, arunca sticle si trantesc diverse obiecte pe podea, nu pe tavan.

F300: pana la urma, chiriasi sau proprietari ai locuintei, trebuie sa se conformeze si ei dupa niste reguli, nu? Ca doar nu sunt obligat sa le suport eu comportamentul asta aproape in fiecare noapte.

Wotan: am vorbit cu proprietarul in nenumarate randuri. A fost sunat si de administrator ca sa le aduca la cunostinta acest lucru. Dupa simplul raspuns ca ei nu au ce sa faca si sa chemam politia...acum nu mai raspund la telefon.

Eu de asta am intrebat daca in conditiile in care fac plangere in scris (pe langa cele doua sesizari telefonice in prelabil) politia poate sa ia cumva legatura cu proprietarii si sa le aduca in vedere faptul ca exista o problema cu chiriasii.

Sa nu fiu inteles gresit. Nu sunt absurd daca vreun vecin are vreo petrecere si se simte bine sau cineva isi serbeaza majoratul/botezul/onomastica/divortul...dar nu sa suport comportamentul nesimtit al unor persoane pe timpul noptii aproape zilnic.

Edited by Reynolds, 09 October 2014 - 22:46.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la fel cum au zis si cei de la politie, trebuie sa vina si sa auda si ei despre cele sesizate, altfel te pot amenda pt alarme false si accesat serviciul de urgenta in mod abuziv.

pe de alta parte, au dreptate ca nu pot sa intre peste ei, pt ca ar incalca proprietatea, iar legea nu-i avantajeza nici pe ei, proprietarul/chiriasii ii poate acuza pe urma de spargere, violare de domiciliu si incalcarea proprietatii private

iar mai mult de o amenda la fiecare vizita a politiei si in care se dovedesc cele sesizate, nu pot face.

#18
andru_alex

andru_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2014

 Dany_Darke, on 09 octombrie 2014 - 18:35, said:

in baza legii linistii si ordinii publice, nu au voie sa mai faca zgomote deranjante intre 22-6 si 13-14, asta este legea. in aceste intervale, poti suna la 112 si reclama cele intamplate, poti face si o inregistrare cu cele sesizate, ca mai mult ca sigur politia nu va baga in seama ce ai inregistrat e alta problema. dar cel mai important este ca atunci cand ajunge politia, ei sa fie in toi, in acel moment sigur vor primi o felicitare din partea lor.

dar restul de vecini ce spun? pe ei nu-i deranjeaza?

Orele de linişte sunt între 22:00-8:00 şi 13:00-14:00.

Plus că pe lângă sancţionarea tulburării liniştii între acele ore mai există şi o sancţiune separată (fără precizări de ore) pentru tulburarea fără drept a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă.

Dacă la aia cu tulburarea între orele de linişte amenda e între 500 şi 1500 de lei, la cealaltă amenda e între 200 şi 1000 de lei.

Deci, cel puţin teoretic, tulburarea fără drept a liniştii poate fi sancţionată şi la ora 11:00 (şi la orice altă oră) dacă e cazul.

Info: http://legestart.ro/...la-1500-de-lei/

Edited by andru_alex, 10 October 2014 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate