Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Probleme la incarcare Forum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
Salutare,

De ceva vreme intampin probleme la incarcarea paginilor pe Softpedia, fie ca deschid un topic pt a-l citi, fie ca imi incarc topicurile deja urmarite, uneori sta intre 30 de secunde si 1 minut pt a incarca paginile. Am incercat sa incarc si alte site-uri in momentul in care vad ca se chinuie Softpedia, insa acelea se incarca asa cum trebuie, fara intarzieri prea mari. Folosesc Mozilla, e drept ca nu am incercat cu Chrome sa vad daca s-ar manifesta si acolo problema si daca eventual ar fi ceva din cauza browserului, insa nu cred ca se pune problema de asa ceva. PC-ul nu este o problema, duce fara stres, netul este de la RDS, iar problema se manifesta indiferent de ora la care incerc sa accesez, adica s-a manifestat si la 01 noaptea.

Mai nou, primesc si mesaje de genul asa cum se vede in atasament, insa aici chiar nu stiu cum sa interpretez acest mesaj, ma refer fara a da vina pe ceva ce n-are vina de fapt. Asa ca daca se poate arunca o privire, ar fi ok.

Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Atasamentul?
Folosesc Explorer de pe Android si pare ok.
Doar la unele topicuri de mii de posturi, astept 5-10 secunde sa apara raspunsul meu.
Pe PC, w xp, w7 si w8 toate cu Chrome nu am pe niciunul lag de 30 secunde.
Net 20 M de la Telekom.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
a fost pus, si vad ca unul din admini a preluat problema, cred ca tot el a scos si atasamentul ;)

si eu m-am luat de cineva in aceeasi situatie si tot asa fusese scos atasamentul. mai mult ca sigur pt remedierea problemei ;)

e bine de stiut ca adminii sunt la datorie, desi e duminica

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
daca te uitai in urma, o grama de topicuri se plang ca merge rau forumul...
relax, cica sa asteptam, nu se stie ce, cand...

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
stiu ca au mai fost probleme, sunt constienta de asta, insa stii ca pana la urma daca exista o problema, nu sa se abuzeze, dar e bine ca acel feedback sa vina cand se iveste problema si astfel se concretizeaza un sablon, in acest fel, adminii vor sti ca x problema se manifesta mai mult pe browserul x, ca x sectiune de forum merge mai greu, ca x tema determina o viteza de raspuns mai scazuta din partea serverului si tot asa.

fara un feedback ferm si la obiect, ei nu pot imbunatati sau verifica o problema care se manifesta cand si cand sau doar in anumite conditii.

dar faptul ca se lucreaza este de bine si cu rabdare o sa trecem peste probleme. Posted Image  Posted Image  Posted Image

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi ca un admin a sters atasamentul? Nu trebuia sa apara "editat de Adm"? (sau de alt admin)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la moderatori apare, la admini am impresia ca nu. dar deja ne departam de subiectul topicului. eu stiu ce am scris si am vazut modificarile aduse. asa ca nu incape indoiala pt mine.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
E clar atunci.
Apar probleme doar la userii noi.
Celor vechi, antici si de demult le merge bine, pt ca e optimizat pt sistemele vechi ce le mai au in dotare..
Cred ca mai am un pc de pe vremea cand m-am inregistrat pe forum, ;)
Pe atunci, multi useri nici nu erau nascuti.

#9
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View Postdorin_2k, on 05 octombrie 2014 - 11:32, said:

E clar atunci.
Apar probleme doar la userii noi.
Celor vechi, antici si de demult le merge bine, pt ca e optimizat pt sistemele vechi ce le mai au in dotare..
Cred ca mai am un pc de pe vremea cand m-am inregistrat pe forum, Posted Image
Pe atunci, multi useri nici nu erau nascuti.
In 2001 s-a facut aceest forum... cand creezi ca s-au nascut userii?

On topic: Problema cred ca e doar la tine :)... adica cel putin mie imi merge decent cu un pc vechi :)

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca s-a mai spus de cateva ori, dar nu strica sa repetam.

1. Forumul consuma ff multe resurse
2. Forumul acesta e ff mare, scriptul nu a fost gandit pt asa dimensiuni.
3. in mod normal "serverul toarce fara probleme", dar in topicurile ff mari si/sau cu multi subscriberi se misca ff greu, pt ca in momentul in care postezi ceva, trebuie sa trimita ff multe e-mail-uri.

De un an ne-am concentrat pe lansarea noului site, dar undeva in TODO list e si rezolvarea acestei probleme de pe forum.

4. Nu conteaza ce sistem ai, forumul acesta e HTML clasic, nu ar trebui sa streseze prea mult nici un sistem.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Ce e-mailuri?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Abonatilor.
Personal nu am avut niciun abonament vreodata.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
exemplu atasat

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   45.38K   35 downloads


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Și aia primesc mail la fiecare postare??.?

#15
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

View Postslai, on 06 octombrie 2014 - 14:02, said:

Și aia primesc mail la fiecare postare??.?

Dacă au setat să primească email, da.

Depinde de fiecare ce are setat, dar majoritatea bănuiesc că au.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la mine e destul sa posteze ca se vad notificarile, insa fiind atat de multe le-a, oprit si pe alea, dar sa pui pe mail deja este neghiobie. doar ca sa faci trafic pe mail este nonsens.

daca sunt topicuri decente in care e chiar de interes si se raspunde din an in pasti, mai inteleg, insa altfel nu-i vad rostul

dar fiecare face ce vrea si seteaza cum vrea. bine ca exista optiunea

#17
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAdm, on 05 octombrie 2014 - 22:21, said:

3. in mod normal "serverul toarce fara probleme", dar in topicurile ff mari si/sau cu multi subscriberi se misca ff greu, pt ca in momentul in care postezi ceva, trebuie sa trimita ff multe e-mail-uri.

Poate ar fi o solutie sa ii dezabonati automat pe cei banati, dar si pe cei care nu au mai accesat forumul de un timp anume (ex 6 luni).

Edited by chaosss, 11 October 2014 - 09:11.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
io nu vad ce rost ar avea unul abonat la un topic digi, de exemplu, sa primeasca mailuri la fiecare postare. e clar ca ala nu mai are adresa de mail, sau nu intra pe ea, sau, in cel mai bun caz softpedia e trecuta la spam.
stiu io un mail pe zi, sau hai, 2-3 pe zi, ar fi suficiente.
pe avocatnet am vazut o chestie superinteligenta, daca le trimiti un mail in spam, iti trimit mail de avertizare si te dezaboneaza automat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate