Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Rate la Emag cu contract de munca pe 3 luni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
pewpewpew

pewpewpew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2014
Buna. Sunt angajat ca si Assistant Manager la o firma mica-medie (15 angajati) si este politica firmei (manareli pentru scutire de impozit, etc) sa faca contracte determinate de munca pe 3 luni de zile chiar si cu cei pe pozitii inalte/manageriale si cu salariul minim de 1000 de lei (evident, primim in mana cel putin inca pe atat, doar ca nu apare pe hartie). Acestea fiind spuse, m-ar interesa sa fac urmatoarele si cat de expus as fi sau nu la vreun rezultat nefericit.

Vreau sa imi iau un telefon de la Emag si vad ca e optiunea sa il iei in rate. Una dintre optiuni sunt cei de la Cetelem (firma de imprumuturi). Iar cealalta optiune sunt BRD Finance. (pe care m-ati sfatui sa merg? ambele solicita aceleasi documente. copie dupa CI + adeverinta de salariat). Faza e ca eu sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni. Dar fiind Assistant Manager, toata hartogaraia din firma trece prin mana mea. Stampile, semnaturi, tot. Tot eu sunt cel care da informatii la telefon institutiilor cand suna cu diverse probleme. Pe langa asta, seful meu, patronul firmei, nu are nicio problema in faptul ca eu as declara ca sunt angajat pe perioada nederminata atata timp cat pe el sau pe firma nu ii afecteaza cu nimic. Daca vine careva acolo si incepe sa puna intrebari si sa ceara acte, atunci e totusi o problema.

Intrebarea mea, daca le fac acea declaratie, avand certitudinea ca oricum sunt si voi fi angajat pe o perioada nedeterminata (desi contractul actual e de 3 luni dupa cum am zis), o stampilez si i-o dau sefului sa o semneze (sau o semnez eu), ei verifica in vreun alt fel in afara de un apel telefonic la numarul public al firmei, cum arata exact contractul? Nu se pune problema sa am probleme cu plata unor rate (nu vreau decat 1500 ron pt un telefon) ci pur si simplu nu vreau sa mai astept nu-stiu-cat pana cand imi face contractul propriu-zis. Cat de minutiosi sunt cu asta?

Mersi fain de orice sfat.

#2
pewpewpew

pewpewpew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2014
Castig intre 1500-1800 lei pe luna si vreau sa imi iau un telefon de 25. am 1000 dar mai imi trebuie 1500. Si sunt cert ca la sfarsitul lunii nu mai am nimic din ei. Nu e totusi usor sa strangi singur 2500 lei cand trebuie si sa te hranesti pe tine si pe femeie :/

Dar sa platesc 3-400, chiar si 500 lunar nu ma deranjeaza deloc..

#3
pewpewpew

pewpewpew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2014
Adevarat graiesti. Sunt totusi si student in acelasi timp. Nu e nevoie de atata trolling. Tot ce vreau e sa ajung si eu in pas cu lumea la capitolul telefoane si sa nu fie nevoie sa fac foamea 2 luni pentru asta.. putem reveni on topic? La ce riscuri ma expun?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 pewpewpew, on 02 octombrie 2014 - 17:15, said:

Castig intre 1500-1800 lei pe luna si vreau sa imi iau un telefon de 25. am 1000 dar mai imi trebuie 1500. Si sunt cert ca la sfarsitul lunii nu mai am nimic din ei. Nu e totusi usor sa strangi singur 2500 lei cand trebuie si sa te hranesti pe tine si pe femeie :/

Dar sa platesc 3-400, chiar si 500 lunar nu ma deranjeaza deloc..


Ce vrei tu sa faci se numeste fals in acte. Da, e posibil sa te verifice si sa constate ca nu e chiar asa cum ai zis tu.
In alta ordine de idei, dpdv legal nu ai voie sa ai contractul pe perioada determinata pelungit de mai mult de 2 ori (http://www.codulmunc...itolul_6_1.html). Cum iti mai platesti ratele la telefon daca nu ti se mai prelungeste contractul?
Pentru cultura ta generala si linistea ta, nu toata lumea are telefon de 2500 de ron.

 pewpewpew, on 02 octombrie 2014 - 17:18, said:

Tot ce vreau e sa ajung si eu in pas cu lumea la capitolul telefoane si sa nu fie nevoie sa fac foamea 2 luni pentru asta..

Din cat povestesti aici ai cam face foamea cel putin 2 luni pentru telefonul ala, mai bine zis ati face foamea ambii.

Mai bine incerci sa pui niste bani deoparte sau sa mai scazi pretentiile si sa iti iei un telefon apropiat de posibilitatile financiare reale.

P.S: sper ca nu e cazul sa iti mai insir dezavantajele muncii la negru

Multa minte si sa iei decizia corecta!

Edited by AlexEn, 02 October 2014 - 17:26.


#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cum sunt unii in stare sa mearga la puscarie pentru un telefon...

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Exact! Si softpedia, potrivit regulamentului nu incurajeaza astfel de practici.

@initiator - next is suspend daca insisti cu astfel de intrebari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate