Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Recomandare instrument de scris.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Va rog sa imi recomandati un instrument de scris.
Pretul pana in 100 de lei, sa fie durabil si consumabilele (cerneala, rezerve) sa coste putin.
Vreau sa scrie cat de cat gros, peste 0.5 mm.
Mar costa prea mult sa folosesc carioci sau markere.

Il folosesc ca sa scriu pe niste coli si apoi o sa le scanez si vreau sa se vada bine.
Am incercat cu un pix normal dar se vede rau, scrisul este prea subtire si nu are contrast bun.

Sa folosesc un stilou cu penita groasa si cerneala neagra, pix cu gel, roller, liner sau altceva?
Ce recomandati?

Multumesc!

Edited by alex05ok, 02 October 2014 - 16:28.


#2
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Un pix cu gel alb scrie suficient de gros pentru tine?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/faPOASMurUU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Daca poti sa-ti pastrezi un scris frumos, iti recomand un stilou Parker cu rezerve si penita cu varf mai mare.
Atentie, cu varf mai mare, rezervele se consuma mult mai repede.
Pe de alata parte, poti utiliza si rezerve off brand, care sunt ieftine, si poate chiar au si densitate mai mare ( cerneala mai inchisa ca ton)
Atentie si la faptul ca, la varful mai mare, penita nu mai zgarie deloc, nu mai este franata, si scrisul poate fi extrem de rapid, dar asta poate duce la un scris extrem de urat sau chiar indescifrabil, daca utilizatorul nu controleaza bine toata operatia.

Oricum, pt. pret rezonabil, Parker este o alegere foarte buna. Atentie ce varf iei.

Edited by loock, 02 October 2014 - 17:38.


#4
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Am cumparat stiloul Parker Vector. Vreau sa pun rezerve cu cerneala neagra dar nu gasesc. Pot incarca singur rezerva cu cerneala neagra? Daca da de care?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Sa-l stapanesti sanatos, si sa-l utilizezi multumit.
Si eu am un Parker Vector, pe care l-am utilizat mult in perioada 1996-2001, intre timp am trecut din nou la pixuri...
Scriam asa de repede cu el, incat ce iesea, nu mai intelegeam nici eu...  :)

N-am folosit rezerve negre pt stilou niciodata, dar cred ca exista si asa ceva.

Am folosit insa rezerve off brand / no name, cu cerneala albastru inchis, mult mai inchis decat cel original Parker.

In prezent utilizez mult liner-e cu tuş negru, dar in special pt. proiecte, schite si design, si doar extrem de putin pt. scris, detalii pt desene.
Pt. scris utilizez numai pixuri albastre, insa nu am de scris prea mult.
Cand am de scris mai mult, mai degraba se intampla sa scriu la PC...

Edited by loock, 03 October 2014 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate