Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cum ne descurcam cu printurile de dimensiuni mari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare, nu stiu exact daca am nimerit sectiunea dar ma confrunt cu o problema. Am un banner pe caredoresc sa-l creez cu dimensiuni de 170 cm x 45 cm. Pana acum nu am mai lucrat cu fisiere de asemenea dimensiuni iar daca incerc sa creez un nou layout cu dimensiunea de 170 cm x 45 cm si 300 ppi se genereaza un fisier imens care imi blocheaza calculatorul atunci cand incep sa-i adaug elemente.

Ma poate ajuta cineva sa gasesc rezolutia cea mai buna pentru un asemenea print? Ce ppi ar trebui sa folosesc si ce rezolutie ca sa rezulte dimensiunea mea la print?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
100ppi e mai mult ca suficient la dimensiunea aia

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
primul sfat... ia legatura cu cei care printeaza efectiv si te indruma ei
al doilea sfat... foloseste formate vectoriale

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cel mai bine ar fi daca l-ai putea lucra vectorial - astfel nu o sa ocupe mult spatiu si poate fi marit oricat e necesar. Daca grafica ta nu e vectorizabila, incearca sa intrebi la cei la care vei printa bannerul ce marime si ce format ar trebui sa aiba fisierul tau. Daca tie iti blocheaza programul de grafica, le va bloca si lor programul de print si n-ati rezolvat nimic.

Edited by Michidoo, 02 October 2014 - 15:19.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu-i cam mult 300ppi pt. un print de 2m?

#6
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Ok am inteles in mare, oricum se va lucra vectorial in mare parte. M-am hotarat totusi sa setez 200 ppi, PC-ul merge decent si rezolutia e buna din cate m-am mai documentat. Totusi niste explicatii referitor la cum facem astfel de setari sunt binevenite.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
totul se leaga de dimensiunea finala a printului si implicit de distanta de la care te uiti la el. la noi printurile de mari dimensiuni - gen panouri publicitare - se fac la 30 ppi sau sub, mesh urile la 15 ppi, etc
http://www.photokabo...ng_distance.htm

Edited by onlyone, 02 October 2014 - 15:57.


#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dacă ai raster care trebuie mărit, caută Genuine Fractals (sau versiunile mai noi, Perfect Resize). Eu le foloseam pentru printuri mari și măresc foarte ok până la 3:1. Și nu uita să iei legătura cu cei care printează. Cel mai enervant lucru e să printezi la 90 ppi și să primești un TIFF necomprimat de 600 dpi de dimensiunea exactă. :P

#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
cand lucram in domeniu, in general fisierele bitmap se faceau la scara 1:10 la 360 dpi, ceea ce insemna ca printam 1:1 la 36 dpi efectivi ceea ce pentru outdoor era perfect. cel mai bine intrebi unde vei printa cum vor fisierul, fiecare e cu setarile proprii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate