Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problema cu comenzile rapide la tastatura Microsoft All-in-One Media

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AleXi95

AleXi95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Tastele F1 pana la F12 inclusiv au alte comenzi ce se activeaza odata apasate si nu te poti juca nimic. Decat tasta F4 am reusit sa ii dezactivez functia de Sleep dar celelalte taste nu stiu de unde. Astept un sfat mersi.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca se poate pentru ca nu are un switch pentru comutarea pe tastele functionale si nici din driver nu se poate. Este valabil pentru toate tastaturile lansate in ultima vreme de Microsoft.
(Daca era laptop se puteau inversa din BIOS. Totusi merita sa arunci o privire in BIOS si sa verifici daca nu exista aceasta functie.)
Poate ai norocul sa gasesti un programel 3rd party care sa rezolve aceasta problema.
Daca nu gasesti, atunci o solutie ar putea fi cu aplicatia Auto Hotkey.
Eu am folosit-o pentru Wedge mobile Keyboard si Wedge Touch Mouse. M-am inspirat de aici: http://answers.micro...d6-c5f11d6becfb

Scriptul meu (in fisierul AutoHotkey.ahk) este urmatorul:

; inceput script:

; remapare Win + LeftClick ca sa fie Middle Click (Window key este "#")
#LButton::MButton

; remapare Alt+F4 ca sa functioneze fara tasta Fn pe Wedge Keyboard
!Volume_Up::!F4

; click stg. si dr. simultan => middle click
~LButton & RButton::MouseClick, Middle
~RButton & LButton::MouseClick, Middle

; sfarsit script.


Evident ca se pot adauga si alte substituiri (desi nu imi mai amintesc exact cum). Aveam pe undeva o lista cu denumirile tastelor si sintaxa, dar nu mai dau ea. Probabil am considerat ca sunt mai usor de gasit informatiile pe site-ul developerului. In rest te poti inspira din exemplul meu.

#3
AleXi95

AleXi95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Daca ai putea sa imi mai dai si niste detalii cum sa fac asta pentru ca nu prea ma pricep. Am instalat AutoHotkey Help dar nu stiu la Keyboard unde sa ma uit.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ai nicio tasta Fn sau ceva de genul asta ?
Ca de obicei asa erau/sunt.

#5
AleXi95

AleXi95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Am tasta Fn. Ce sa fac ca sa schimb acum comenzile acelea ?

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAleXi95, on 02 octombrie 2014 - 14:45, said:

Daca ai putea sa imi mai dai si niste detalii cum sa fac asta pentru ca nu prea ma pricep. Am instalat AutoHotkey Help dar nu stiu la Keyboard unde sa ma uit.

Ti-am spus ca nu mai tin minte. Nu am mai lucrat cam de un an cu aplicatia respectiva. Foloseste exemplul meu, cauta documentatia pe site!

View Posteiffel, on 02 octombrie 2014 - 14:48, said:

Nu ai nicio tasta Fn sau ceva de genul asta ?
Ca de obicei asa erau/sunt.

Au tasta Fn, dar este uneori incomod cand ai nevoie de o tasta functionala (F1, F2, F3 etc.) sa fii nevoit sa apesi si pe Fn.
Avand in vedere ca mai rar ai nevoie sa reglezi luminozitatea, volumul, sa activezi/ dezactivezi touchpad-ul, BlueTooth-ul etc. ar fi mai util ca aceste functii sa fie accesate cu tasta Fn, iar fara tasta Fn sa ramana cu semnificatie de F1, F2 etc.

#7
AleXi95

AleXi95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Pe siteul la microsoft scrie ceva legat F Lock , o tasta sau ceva de genul pe care daca o ai poti controla tastele respective cum vrei dar nu stiu cum sa dezactivez f lock ... singura solutie cred ca este daca blochez tasta Fn :))

Edited by AleXi95, 02 October 2014 - 15:36.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu stiam ca tastaturile BlueTooth si wireless noi de la Microsoft nu au comutator pentru inversarea rolurilor tastelor functionale, adica acel Function Lock despre care spui tu. Dar nu este exclus sa fi fost si eu la randul meu dezinformat.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de Model - la cele vechi e F Lock, la cel noi e Fn - cel putin eu asa am.
F Lock era mai preferabila, ptr ca bloca comenzile intr-un mod sau altul.

Acum nu stiu ce tastatura e asta, la Arc-ul meu functiile speciale se acceseaza cu Fn+F...
Fara Fn apasat au functiile normale ( un pic mai limitate ca la tastaturile normale totusi - unele F-uri sunt duble )

#10
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007
M-ar interesa si pe mine cam cat de ergonomica este, adica cursa tastelor e ok, scârțâie, pârțâie, pierde comenzi?
Touch-pad-ul cum e? Lent, rapid, are touch-click, adică nu trebuie sa apas tare pe marginea de jos pt click-uri?
Mie mi-ar trebui sa inlocuiasca tastatura si mouse-ul vechi care sunt prea zgomotoase si o trezesc pe nevasta-mea din somn...
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate