Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cumparare produs - perioada de inlocuire

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
sal

la o librarie din centru, am vazut un set de scris, stilou + pix, cam pe la 400 lei

pe mine stiloul e cel care ma intereseaza - dar eu favorizez stilourile care scriu gros - cu penita  M sau B

din informatiile de pe net, acel stilou scrie f bine....dar  stim cu  totii ca informatiile de pe net nu sunt 100% exacte

problema e ca nu se permit probe cu acel stilou !


as dori sa stiu - daca cumpar acel set si il folosesc si vad, in maxim 2-3 zile, ca nu imi place deloc cum scrie, il pot returna si lua alt produs de valoare echivalenta?

deci retur din cauza ca nu imi place cum se comporta produsul, si NU din cauza de defecte etc!

am cautat pe google, dar am dat peste o multime de rezultate contradictorii - unii zic ca doar daca produsul e defect, altii ca se poate in 14 zile si doar din simpla  preferinta etc


cum e corect ?!   (va rog, dati-mi si textul de lege)

vreau sa stiu in ce ma bag...sa nu dau banii asaa, in vant!

multumesc

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Se poate returna produsul din oricare motiv. Agreat este termenul de 30 zile, cu bonul fiscal sau factura. Acum, depinde de cine te lovesti.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
omul cumpara de la magazin fizic. nu are nici o secunda drept de retur.
doar daca da dovada magazinul de bunavointa, dar e putin probabil in cazul unui stilou folosit.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
legea 449/2003 republicata si adaugita in 2008

este legea garantiei, e cea care se aplica indiferent de produsul cumparat

Edited by Dany_Darke, 02 October 2014 - 12:35.


#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postslai, on 02 octombrie 2014 - 12:33, said:

omul cumpara de la magazin fizic. nu are nici o secunda drept de retur.
doar daca da dovada magazinul de bunavointa, dar e putin probabil in cazul unui stilou folosit.


Toate produsele pot fi returnate, conform legislatiei. Ai nevoie doar de bon fiscal/factura fiscala. Suntem cetateni europeni si avem drepturi.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
14 zile pe care le-ai vazut se aplica in cazul cumparaturilor online. Nu stiu exact sa-ti spun ce lege se aplica la cumpararea din magazin fizic, dar cel mai bine este sa intrebi la magazin daca accepta acel retur. Chiar daca te duci cu legea-n mana, daca ei nu vor sa accepte returul (si ii inteleg, nu o sa mai ia nimeni un stilou la 400 lei care e folosit, pentru ca e vizibil ca a trecut cernela prin el) n-o sa o rezolvi decat cu ceva scandal si OPC. Daca vrei sa faci asta, bine...Daca nu, ceri pozitia oficiala a magazinului si o respecti.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Posthunab, on 02 octombrie 2014 - 12:55, said:



Toate produsele pot fi returnate, conform legislatiei. Ai nevoie doar de bon fiscal/factura fiscala. Suntem cetateni europeni si avem drepturi.

da-ne nr legii si articoluul unde scrie asta.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bine ma! ia tu orice produs vrei din magazin, probeaza-l vreo 29 de zile si apoi, hai cu el la inlocuit, ca esti european, in ple! Luna urmatoare iti iei un alt produs de la alt magazin, ca doar nu te-ai facut asiatic.
Vrei sa incerci stiloul, fa-o la magazin.

Edited by Quantum, 02 October 2014 - 13:00.


#9
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Tu ai cumpara un produs returnat de un alt client ?La acelasi pret ca si cand n-ar fi fost niciodata vandut si returnat ?

NU EXISTA NICIUN articol de lege care sa prevada dretul clientului de a returna un produs "ca asa vrea el" decat pentru cumparaturile on-line .

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate exista.

#11
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Daca-l stii tu , sau altcineva, pune-l aici pe site sa-l vedem toti ; eu nu stiu nimic despre existenta unei asemenea prevederi LEGALE .

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici eu, dar nu inseamna ca nu exista. Poate exista si nu stim noi. E firesc sa sa poata returna, in anumite conditii. Pe vremea comunistilor erau inscriptii cu marfa vanduta nu se schimba, dar aia era o porcarie, ceva de genul te-am tepuit, casca ochii data viitoare. Asta nu e un comert sanatos.

#13
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Nu exista prevedere legala care sa oblige comerciantul sa-ti primeasca produsul cumparat dintr-un magazin fizic. Exista lege care insa prevede posibilitatea returului in 14 zile pentru produsele cumparate online. Daca platesti produsul online dar il ridici dintr-un magazin fizic atunci prevederea nu se aplica.
E insa adevarat: suntem cetateni europeni si avem drepturi. Sa nu uitam insa ca avem si obligatii.

#14
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Posttablagiu_xxx, on 02 octombrie 2014 - 12:57, said:

da-ne nr legii si articoluul unde scrie asta.


http://www.avocatnet...repturi-ai.html

Caz concret, de acum 4 zile. Am cumparat 2 produse de la Decathlon. Cumparaturi fizice in magazin. Doream sa fac un mic cadou. M-am razgandit si le-am returnat a doua zi, cumparand in baza bonului de retur, altceva din magazin. Cand am cumparat, am intrebat in cat timp pot sa returnez produsele, daca ma razgandesc. Mi s-a spus ca in termen de 30 zile, cu bonul fiscal si sa aiba eticheta produsului.

Alt caz. Am cumparat din magazinul Auchan un router. Dupa cateva zile, am primit un router. M-am prezentat cu produsul in cutia originala, bonul fiscal, garantia si mi s-au returnat banii.

Edited by hunab, 02 October 2014 - 14:05.


#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai si citit ce scrie acolo sau doar ai gasit linkul pe google?

#16
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postspare-me, on 02 octombrie 2014 - 14:03, said:

ai si citit ce scrie acolo sau doar ai gasit linkul pe google?


Am scris mai sus 2 exemple. Este doar numarul legii. Am lucrat in reteaua hiper mai bine de 5 ani, cu functie de middle managment. Stiu cum functioneaza lucrurile, mai ales in privinta retururilor.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
omule, in hipermarket ai aceasta posibilitate in zona de retur, cu bonul fiscal, pentru produse sigilate sau in caz de, cum spune si legea, NECONFORMITATI. cel mai adesea, alt pret decat cel de la raft.

nu vorbim despre un produs nou, dus acasa, desfacut, "nu-mi place" si adus inapoi.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postiuli09, on 02 octombrie 2014 - 13:04, said:

Tu ai cumpara un produs returnat de un alt client ?La acelasi pret ca si cand n-ar fi fost niciodata vandut si returnat ?

NU EXISTA NICIUN articol de lege care sa prevada dretul clientului de a returna un produs "ca asa vrea el" decat pentru cumparaturile on-line .

View Posttandrei99, on 02 octombrie 2014 - 13:43, said:

Nu exista prevedere legala care sa oblige comerciantul sa-ti primeasca produsul cumparat dintr-un magazin fizic. Exista lege care insa prevede posibilitatea returului in 14 zile pentru produsele cumparate online. Daca platesti produsul online dar il ridici dintr-un magazin fizic atunci prevederea nu se aplica.
E insa adevarat: suntem cetateni europeni si avem drepturi. Sa nu uitam insa ca avem si obligatii.

Este adevarat,dar cu anumite conditii.Uite legea:

Lege nr. 449/2003

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate