Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

drept preemtiune

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Posed un loc de parcare de  5 /2,5 metri, cumparat direct de la constructor, in  curtea unui bloc nou cu apartamente, fara a avea si apartament in aceeasi locatie. Dintre cei 12 proprietari de apartamente din blocul respectiv, 9 au achizitionat loc de parcare o data cu locuinta.
In cazul in care doresc sa vind locul de parcare, trebuie sa ii notific pe toti cei 12 proprietari ?
Multumesc.

#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pai cel mai bine si profitabil este sa-i anunti pe ceilalti trei ca scoti locul la licitatie, astfel incat dintre ei, cine va plati mai mult sa castige; mai simplu este sa postezi un anunt la intrarea in bloc, sa-l vada toti. In mod normal, pretul cel mai mare il va oferi cel mai interesat de loc, care ar trebui sa locuiasca in acel bloc.

#3
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Am pus anunt la intrarea in bloc si as prefera sa vind unuia dintre proprietari dar ma gindesc ca e posibil ca nici unul dintre cei trei sa nu doreasca in prezent sa cumpere locul de parcare.
Eu nu mai am masina de un an si in mod frecvent locul de parcare e ocupat. Am pus un fel de sistem de blocare cu lacatel dar ... a fost smuls. Nu am facut scandal pentru ca stiam ca oricum nu folosesc parcarea. Acum am nevoie de bani si m-am gindit ca e o posibilitate de valorificare.
Nu are rost sa pastrez o proprietate care nu imi foloseste la nimic si, in plus, o folosesc altii in mod gratuit. Dupa ce am citit prima postare m-am gindit ca l-as scoate pe alexman din depresie daca as oferi gratis dreptul meu de proprietate ( cumparat pe bani grei) si as imprumuta bani de la banca dar nu am primit informatia pe care o asteptam si revin la aceeasi intrebare: ca sa fac cuiva contract de vinzare cumparare trebuie sa am dovada notificarii vecinilor ?
Nu e casa, teren agricol, padure...

#4
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 auriciu, on 02 octombrie 2014 - 12:10, said:

Posed un loc de parcare de  5 /2,5 metri, cumparat direct de la constructor, in  curtea unui bloc nou cu apartamente, fara a avea si apartament in aceeasi locatie. Dintre cei 12 proprietari de apartamente din blocul respectiv, 9 au achizitionat loc de parcare o data cu locuinta.
In cazul in care doresc sa vind locul de parcare, trebuie sa ii notific pe toti cei 12 proprietari ?
Multumesc.


Este drept de proprietate. Moral este sa anunti. Practic, nu trebuie. Este ca si cum ai vinde un apartament din acel bloc. Nu trebuie sa notifici pe nimeni.

#5
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 hunab, on 02 octombrie 2014 - 14:13, said:

Este drept de proprietate.
Cum ai ajuns la concluzia ca este drept de proprietate  ?
Ai vazut cu ochii tai , un act juridic care sa dovedeasca acest lucru ?
Nu am vazut nici un raport statiastic oficial , dar nu cred ca 0.0001% din "locurile de parcare " din romania sunt proprietatea cuiva ( proprietate privata ) .
Dreptul de folosinta si dreptul de proprietate nu-i chiar acelasi lucru .
Faptul ca cineva vine si spune ca  " poseda " un anumit bun, si ca acel cineva spune ca vrea sa-l vanda sau mai afirma ca a cumparat acel bun direct de la constructor nu inseamna neaparat drept de proprietate .

 auriciu, on 02 octombrie 2014 - 14:00, said:

  • Eu nu mai am masina de un an si in mod frecvent locul de parcare e ocupat.
  • Am pus un fel de sistem de blocare cu lacatel dar ... a fost smuls.
  • Nu am facut scandal pentru ca stiam ca oricum nu folosesc parcarea.
  • Nu are rost sa pastrez o proprietate care nu imi foloseste la nimic si, in plus, o folosesc altii in mod gratuit.
  • Dupa ce am citit prima postare m-am gindit ca l-as scoate pe alexman din depresie
Depresie ? La mine in curte ?
Cum ai ajuns la aceasta concluzie ?
abia ce am stins un joint .

Edited by alexman6x6, 02 October 2014 - 14:33.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Alexman, fa ti te rog un bine.
Cand nu te pricepi, nu te mai baga. Adica mai peste tot...

Locul de parcare, cumparat, in curtea imobilului unde toti sunt proprietari se afla in proprietate.

CUMPARAT ... Se aude? Cumparat.

Cu gargara asta agresiva despre lucruri care te depasesc mergi pe fun chat, te rog.

@initiator

Nu trebuie sa notifici pe nimeni decat daca prin contract sau prin regulile ansamblului proprietarii sunt obligati sa nu instraineze aceste parti ale proprietatii decat impreuna. Adica apt.si locul sau apt.si locul si boxa, etc.
Si, desigur, daca aceste reguli sunt autentificate.

Altfel poti sa dispui de proprietatea ta cum doresti.
Mai mult, ce spui tu aici n are nicio legstura cu dreptul de preemptiune.

#7
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 alexman6x6, on 02 octombrie 2014 - 14:29, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca este drept de proprietate  ?
Ai vazut cu ochii tai , un act juridic care sa dovedeasca acest lucru ?
Nu am vazut nici un raport statiastic oficial , dar nu cred ca 0.0001% din "locurile de parcare " din romania sunt proprietatea cuiva ( proprietate privata ) .
Dreptul de folosinta si dreptul de proprietate nu-i chiar acelasi lucru .
Faptul ca cineva vine si sune ca  " poseda " un anumit bun, si ca acel cineva spune ca vrea sa-l vanda sau mai afirma ca acumparat acel bun direct de la constructor nu inseamna neaparat drept de proprietate .


"Posed un loc de parcare de  5 /2,5 metri, cumparat direct de la constructor, in  curtea unui bloc nou cu apartamente"

Ce aveti toti azi de va contraziceti? Prietene, eu, in data de 22.05.2014 mi-am luat un apartament, intr-un bloc de locuinte, nou. Cand mi-am cumparat apartamentul, mi-am cumparat un loc de parcare, cu numar cadastral, care se impoziteaza separat la primarie. Despre ce vorbim aici???? Iti stau oricand la dispozitie cu actele doveditoare. Daca nu esti din Bucuresti, platesti deplasarea.

Edited by hunab, 02 October 2014 - 14:35.


#8
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

 auriciu, on 02 octombrie 2014 - 14:00, said:

Dupa ce am citit prima postare m-am gindit ca l-as scoate pe alexman din depresie daca as oferi gratis dreptul meu de proprietate ( cumparat pe bani grei) si as imprumuta bani de la banca dar nu am primit informatia pe care o asteptam si revin la aceeasi intrebare: ca sa fac cuiva contract de vinzare cumparare trebuie sa am dovada notificarii vecinilor ?
Nu e casa, teren agricol, padure...

Intre timp postarea lui alexman a disparut. Nu stiu de ce... Imi facea morala si era cam paralel cu subiectul dar nu mi s-a parut ca ar fi fost ceva jignitor. Nu m-am suparat, doar e forum si are oricine dreptul la o parere.

 spare-me, on 02 octombrie 2014 - 14:32, said:


@initiator

Nu trebuie sa notifici pe nimeni decat daca prin contract sau prin regulile ansamblului proprietarii sunt obligati sa nu instraineze aceste parti ale proprietatii decat impreuna. Adica apt.si locul sau apt.si locul si boxa, etc.
Si, desigur, daca aceste reguli sunt autentificate.

Altfel poti sa dispui de proprietatea ta cum doresti.
Mai mult, ce spui tu aici n are nicio legstura cu dreptul de preemptiune.

Multumesc, asa ma gindeam si eu. De fapt asteptam sa imi confirme cineva ca in situatia asta nu se aplica dreptul de preemtiune. Nici nu stiu daca folosesc corect termenul.
Daca chiar gasesc cumparator, oricum voi apela la opinia unui notar.
Aici, pe net, am vrut doar sa ma documentez ca sa am cit de cit o parere.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
se numeste drept de preemptiune si il foloseste extraordinar de eronat. renunta la el.

nici de la notar nu ai ce sa obtii. daca ai un Cvc si nu exista niciun document legal care sa te impiedice sa instrainezi dreptul de proprietate asupra acelui loc de parcare poti sa faci cu el orice doresti, implicit sa-l vinzi.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut! fratilor, am si eu o problema.
am o proprietate undeva la tara obtinuta prin mostenire.  as vrea sa o vand. deocamdata am facut masuratorile dar din cauza ca OCPI-ul nu functioneaza, urmeaza si inscrierea in cartea funciara.
vreau sa va intreb daca vecinul are drept de preemtiune asupra CV-ului. de ce intreb:
acum vreo doua luni am promis verbal ca o vand cuiva. acuma,  s-a trezit si o ruda de a mea ca vrea sa cumpere. ruda e vecina cu mine, e varul mamei. sunt cam in incurcatura.
am cautat pe net cine ar avea drept de preemtiune, dar nu am gasit.

multumesc mult!

#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca casa si terenul aferent este liber de orice sarcini, vinzi cui da mai mult. Sau cui vrei tu.
Terenurile agricole extravilane sunt supuse preemtiunii prin lege.
Exista si situatia coproprietarilor, dar daca casa si terenul au un singur proprietar nu ai treaba.
Citeste art.1730 si urmatoarele NCCiv

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Pui afisul doar doar daca vrei sa-ti faci publicitate.
Nici macar la terenuri agricole nu esti obligat sa-ti anunti personal vecinii ca vinzi. Depui doar la primarie o cerere tip cu suprafata si pretul, se afiseaza la primarie la avizier unde sta o luna de zile. Am cumparat un teren si vecinul vanzatorului vroia sa cumpere dar la un pret mai mic. Nimeni nu te obliga sa il dai vecinului daca nu-ti da pretul care apare in hartia afisata la primarie.

#13
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

 rich1974, on 12 aprilie 2020 - 14:49, said:

... din cauza ca OCPI-ul nu functioneaza, urmeaza si inscrierea in cartea funciara.

OCPI-urile functioneaza, mai poticnit asa, dar merg.

Au introdus ceva procedura de lucru cu toate documentele in format electronic. Au avut ceva poticneli cu eterna practica neunitara de la stat, dar treaba incepe sa mearga.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
va multumesc mult pentru raspunsuri. terenul este in intravilan, arabil si curti constructii.
nu stiam treaba asta, credeam ca se aplica dreptul de preemtiune si in intravilan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate