Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Tablou electric problematic

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Au venit azi 2 electricieni sa imi schimbe contorul si mesterul a avut parte de un scurt circuit din cauza ca era ceva ce nu trebuia acolo
S-a suparat umpic si mi-a spus ''Trebuia sa te las fara curent'' si '' sa ii spui lui taicat-o sa nu mai faca tampenii de astea''.
Acu stau sa ma gandesc ca poate era ceva destul de grav,electricianul respectiv putea sa patesca ceva.
Doar ca am o nelamurire.Taicamiu dupa ce a cumparat apartamentul nu a umblat la panou.
Daca ala patea dracului ceva cine era vinovat ? (sper ca nu eu :D )

#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Mesteru e vinovat. Daca nu stie sa se protejeze e problema lui.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Poston64, on 02 octombrie 2014 - 11:46, said:


Taicamiu dupa ce a cumparat apartamentul nu a umblat la panou.


Asta tu nu ai de unde sa stii!!!

#4
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

View Poston64, on 02 octombrie 2014 - 11:46, said:

Au venit azi 2 electricieni sa imi schimbe contorul si mesterul a avut parte de un scurt circuit din cauza ca era ceva ce nu trebuia acolo
S-a suparat umpic si mi-a spus ''Trebuia sa te las fara curent'' si '' sa ii spui lui taicat-o sa nu mai faca tampenii de astea''.
Acu stau sa ma gandesc ca poate era ceva destul de grav,electricianul respectiv putea sa patesca ceva.
Doar ca am o nelamurire.Taicamiu dupa ce a cumparat apartamentul nu a umblat la panou.
Daca ala patea dracului ceva cine era vinovat ? (sper ca nu eu Posted Image )
Normal ca nu.
Nea gica trebuia sa isi ia toate masurile desiguranta despre care se presupune ca a invatat inainte sa-i dea autorizatia...

Edited by lestef, 02 October 2014 - 11:58.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
omul ala trebuia sa isi ia toate masurile de protectie....nu este nimeni vinovat inaintea lui ca lui i s-a inatamplat ceva.
Daca nu stie sa taie curentul ala nu este mesarias !!! Taicatu' nu are nici o vina cu nimic....sa nu uiti sa ii ceri factura si chitanta !!!
Pare ageamiu acest om. Curentul nu este de joaca.

Edited by Mihai_3, 02 October 2014 - 12:06.


#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Bănuiesc că au fost „de bună credinţă” deşi la noi în ţară se fură curent „la greu”!Probabil era „greşeala clasică” din România,când este schimbată la contor faza cu nulul,o siguranţă „arsă” în tablou,şi totul OK,înregistrezi pe contor doar consumul dorit...

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Poston64, on 02 octombrie 2014 - 11:46, said:

..........mesterul a avut parte de un scurt circuit din cauza ca era ceva ce nu trebuia acolo................
Daca ala patea dracului ceva cine era vinovat ? (sper ca nu eu Posted Image )

pai depinde ce era acolo. in principiu mesterul, daca nu se poate dovedi ceva rea-vointa.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Si tu primesti persoane necunoscute in casa? Ia verifica rapid daca mai ai tv-ul si telefonul. Banii sigur i-au luat.
Sigur nu erau electricieni daca erau sa se curenteze.
Erau hoti ce te-au pacalit. Ai platit ceva?
Cauta daca nu ti-au plantat ceva camere ascunse in casa si vor actiona cand e liber.

#9
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Daca au venit sa schimbe contorul e normal ca au avut la ei si sigilii deci exclude ipoteza ca aia erau altceva. De doua ori mi s-a intamplat sa gasesc la aprtamente pe conductorul de pamantare adusa faza pentru o priza asa, mai deosebita. Se venea acel conductor,  tocmai de jos din tabloul de distributie. E cel mai aiurea sa te curentezi far sa te astepti. :) La vremea respectiva eu am dat drumul la acte si s-a lasat cu tribunal. M-am gandit ca daca unul din locatari sesiza ca nu are pamantarea legata si incerca sa remedieze problema?
Deci se poate uneori sa te "arzi" desi ti-ai luat masurile de siguranta stipulate.

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Manusi, cizme sau covoras electroizolant si nu te arzi deloc. Daca esti electrician.

#11
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
"...Manusi, cizme sau covoras electroizolant si nu te arzi deloc. Daca esti electrician....."   :))  Scoti alimentarea generala a apartamentului. Iei cu tine in buzunar siguranta de la acel apartament. In viata reala nu prea o sa intalnesti la schimbatul contorului, covoras, etc. Oamenii aia sunt siguri ca au intrerupt alimentarea. Inainte a pune mana pe ceva verifica. Dar se intampla ca uneori, cineva sa aiba mintea mai creata. Eu am comentat la acets post deoarece mi s-a intamplat. Si chiar sunt electrician. :)

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Fix sambata trecuta s-a umblat la contor si s-a inlocuit tabloul de sigurante la noi in apt. Primul pas facut de electrician a fost sa scoata siguranta apt. din tabloul general de pe scara.

Dar mai sunt "meseriasi" care lucreaza sub tensiune ca-i kul. batman, batman.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate