Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Piciorul plat valg

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mirion80

mirion80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2014
As vrea sa va intreb daca metodele chirurgicale corecteaza piciorul plat, daca corectia este completa si definitiva? Eu am 22 de ani, sunt supraponderal si am platfus de cand am inceput sa merg. Mereu am avut probleme la mers, am avut dureri la glezne, nu am putut face sport, dar totusi durerile nu au fost asa de mari incat sa ma speri. In ultimii ani, m-am ingrasat mai mult, am si alte probleme de sanatate, iar gleznele ma dor foarte tare, pentru ca calc mult in interior. Nu mai stiu ce sa fac. Am fost la dr Andrei Bogdan la o consultatie, pentru ca am inteles ca face o operatie pentru boala mea, dar rapunsul nu a fost unul bun datorita greutatii mele. Sunt putin dezamagit pentru ca sunt disperat si nu stiu cum sa slabesc fara sport, dar sport nu pot face fara glezne. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Edited by lex404, 03 October 2014 - 09:17.
ne dor ochii de la scrisul "fancy"


#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ergociclu pentru picioare.

#3
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Asta cu picioarele plate ca te impiedica la mers e doar un mit care a fost demontat de mult.
http://en.wikipedia....ilitary_studies

Studies analyzing the correlation between flat feet and physical injury in soldiers have been inconclusive, but none suggests that flat feet are an impediment, at least in soldiers who reached the age of military recruitment without prior foot problems. Instead, in this population, there is a suggestion of more injury in high arched feet. A 2005 study of Royal Australian Air Force recruits that tracked the recruits over the course of their basic training found that neither flat feet nor high arched feet had any impact on physical functioning, injury rates or foot health. If anything, there was a tendency for those with flat feet to have fewer injuries.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostClipboard01, on 02 octombrie 2014 - 12:01, said:

Asta cu picioarele plate ca te impiedica la mers e doar un mit care a fost demontat de mult.


Tu ai citit ce spune bietul de el?

View Postmirion80, on 02 octombrie 2014 - 11:42, said:

As vrea sa va intreb daca metodele chirurgicale corecteaza piciorul plat, daca corectia este completa si definitiva? Eu am 22 de ani, sunt supraponderal si am platfus de cand am inceput sa merg. Mereu am avut probleme la mers, am avut dureri la glezne, nu am putut face sport, dar totusi durerile nu au fost asa de mari incat sa ma speri. In ultimii ani, m-am ingrasat mai mult, am si alte probleme de sanatate, iar gleznele ma dor foarte tare, pentru ca calc mult in interior. Nu mai stiu ce sa fac. Am fost la dr Andrei Bogdan la o consultatie, pentru ca am inteles ca face o operatie pentru boala mea, dar rapunsul nu a fost unul bun datorita greutatii mele. Sunt putin dezamagit pentru ca sunt disperat si nu stiu cum sa slabesc fara sport, dar sport nu pot face fara glezne. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?


#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postadisz, on 02 octombrie 2014 - 12:18, said:

Tu ai citit ce spune bietul de el?
Am citit, dar studiile arata ca picioarele plate nu te incomodeaza la mers ci din contra. Problema e alta la el.

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Pentru inceput, du-te la un nutritionist bun. Se poate slabi si fara sport, plus ca sunt si chestii pe care le poti face si fara sa te folosesti de laba piciorului.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostClipboard01, on 02 octombrie 2014 - 12:42, said:

Am citit, dar studiile arata ca picioarele plate nu te incomodeaza la mers ci din contra. Problema e alta la el.
Ba, tu esti esti dus cu pluta? El spune ca are dureri vai de el, si tu o tii pe a ta cu studiile de pe net de la aviatori...

Mirion,
Traieste vreo 60-120 de zile band doar sucuri. Uite ceva motivational:
Bafta si vointa!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3mS0YA465ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Quantum, 02 October 2014 - 13:13.


#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View PostQuantum, on 02 octombrie 2014 - 13:08, said:

Ba, tu esti esti dus cu pluta? El spune ca are dureri vai de el, si tu o tii pe a ta cu studiile de pe net de la aviatori...
Pai toate studiile arata ca nu ar trebui sa aiba dificultati, ceea ce inseamna ca problema este altundeva. O vizita la psiholog cred ca ar fi mai recomandata.

#9
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostClipboard01, on 02 octombrie 2014 - 16:34, said:

O vizita la psiholog cred ca ar fi mai recomandata.

Cred ca tu ar trebui sa treci pe acolo.

Edited by horatziu, 02 October 2014 - 18:08.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostClipboard01, on 02 octombrie 2014 - 16:34, said:

Pai toate studiile arata ca nu ar trebui sa aiba dificultati, ceea ce inseamna ca problema este altundeva. O vizita la psiholog cred ca ar fi mai recomandata.

   Asa ca fapt divers,ca tot iti place sa vorbesti de studii,poate ca stii ca la incorporare (atunci cand a existat) piciorul plat era o conditie sine qua non pentru a scapa de armata?Nu cred ca soldatii australieni sunt mai superiori DOAR DIN ACEST punct soldatilor romani.Banuiesc cu tu habar n-ai ce inseamna "picior plat",dar vorbesti dupa ureche.
   Si pentru initiator si celor carora recomanda nutritie.Nutritia nu vindeca piciorul plat.A,ca greutatea corporala amplifica chinurile,este adevarat. Efectele piciorului plat se pot reduce doar de catre ortoped.
   Si inca ceva.Chestia cu psihologii a inceput sa devina patologica.Si periculoasa,totodata.Mai da-i in masa de psihologi.Nu-i nevoie de ei.Apelarea la psiholog se face din snobism si pentru ca asa e "trend-ul".

#11
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postadisz, on 03 octombrie 2014 - 08:49, said:

   Asa ca fapt divers,ca tot iti place sa vorbesti de studii,poate ca stii ca la incorporare (atunci cand a existat) piciorul plat era o conditie sine qua non pentru a scapa de armata?
Stiu, dar la fel nu primeau nici homosexuali, tatuati sau alte chestii care in ziua de azi sunt banale.

#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postadisz, on 03 octombrie 2014 - 08:49, said:

Si pentru initiator si celor carora recomanda nutritie.Nutritia nu vindeca piciorul plat.A,ca greutatea corporala amplifica chinurile,este adevarat. Efectele piciorului plat se pot reduce doar de catre ortoped.
"Am fost la dr Andrei Bogdan la o consultatie, pentru ca am inteles ca face o operatie pentru boala mea, dar rapunsul nu a fost unul bun datorita greutatii mele."

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostClipboard01, on 03 octombrie 2014 - 09:50, said:

Stiu, dar la fel nu primeau nici homosexuali, tatuati sau alte chestii care in ziua de azi sunt banale.

Nu are nici o legatura cu tema propusa.Un combatant cu picior plat este carne de tun.Este un om care nu creeaza decat probleme.Un homosexual sau un tatuat poate fi un
Rambo.Apropo,nici un Rambo nu are picior plat,platfus daca vrei.

View Postcatalina1, on 03 octombrie 2014 - 09:50, said:

"Am fost la dr Andrei Bogdan la o consultatie, pentru ca am inteles ca face o operatie pentru boala mea, dar rapunsul nu a fost unul bun datorita greutatii mele."

Irelevant, Catalina.Ceea ce ai subliniat tu este exact ceea ce am afirmat eu,dar cu o alta punere in propozitie si cu alte cuvinte.

#14
mamma22

mamma22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2014
Eu am fost cu copilul la dr Andrei Ioan Bogdan si l-am operat la Sanador pentru picior plat. Avea dureri mari, nu mai putea face sport deloc, viata lui era o suferinta destul de mare. Operatia a fost simpla, ma rog prin ce am trecut noi. Copilul a fost adormit la operatie, medicul l-a operat la ambele picioare in acelasi timp. Am stat la spital 2 zile, apoi am mers acasa. Durerile au fost minime, si al meu este foarte miortait de obicei, dar acum nu s-a plans foarte tare. Inciziile au fost mici de 1 cm, si i-a bagat cate un surub in fiecare picior. Dupa 2 zile a inceput sa calce pe picioare, iar la 14 zile a mers fara cadru. La 1 luna a mers destul de bine. Corectia este remarcabila la glezna, nu se mai duce in interior piciorul. Ca mama sunt impacata ca am reusit sa nu IL MAI VAD CU GLEZNELE IN FELUL in care era, si mai ales ca pana acum nu am avut rezultate.

#15
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014

View PostClipboard01, on 02 octombrie 2014 - 12:01, said:

Asta cu picioarele plate ca te impiedica la mers e doar un mit care a fost demontat de mult.Studies analyzing the correlation between flat feet and physical injury in soldiers have been inconclusive, but none suggests that flat feet are an impediment, at least in soldiers who reached the age of military recruitment without prior foot problems. Instead, in this population, there is a suggestion of more injury in high arched feet. A 2005 study of Royal Australian Air Force recruits that tracked the recruits over the course of their basic training found that neither flat feet nor high arched feet had any impact on physical functioning, injury rates or foot health. If anything, <strong>there was a tendency for those with flat feet to have fewer injuries.

Nu-i adevarat. cu timpul, faci artroza.

#16
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postadisz, on 03 octombrie 2014 - 10:29, said:

Irelevant, Catalina.Ceea ce ai subliniat tu este exact ceea ce am afirmat eu,dar cu o alta punere in propozitie si cu alte cuvinte.
Mi-ai spus ca nu trebuie trimis la nutritionist iar eu ti-am argumentat de ce trebuie trimis la nutritionist. E primul pas inspre rezolvarea problemei cu piciorul.

#17
monalixa2009

monalixa2009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2019

 mamma22, on 16 octombrie 2014 - 10:30, said:

Eu am fost cu copilul la dr Andrei Ioan Bogdan si l-am operat la Sanador pentru picior plat. Avea dureri mari, nu mai putea face sport deloc, viata lui era o suferinta destul de mare. Operatia a fost simpla, ma rog prin ce am trecut noi. Copilul a fost adormit la operatie, medicul l-a operat la ambele picioare in acelasi timp. Am stat la spital 2 zile, apoi am mers acasa. Durerile au fost minime, si al meu este foarte miortait de obicei, dar acum nu s-a plans foarte tare. Inciziile au fost mici de 1 cm, si i-a bagat cate un surub in fiecare picior. Dupa 2 zile a inceput sa calce pe picioare, iar la 14 zile a mers fara cadru. La 1 luna a mers destul de bine. Corectia este remarcabila la glezna, nu se mai duce in interior piciorul. Ca mama sunt impacata ca am reusit sa nu IL MAI VAD CU GLEZNELE IN FELUL in care era, si mai ales ca pana acum nu am avut rezultate.
nu va suparati.cum a evoluat in timp operatia?adica a fost in regula in acesti ani copilul?au aparut complicatii?cati ani avea cand l-ati operat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate