Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cursuri de scafandri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Din pacate o sa incep cu o concluzie si anume ca suntem praf la capitolul....
Asociatia Nationala a Scafandrilor Profesionisti si Salvamarilor din Romania (ANSPSR) nu mai organizeaza cursuri pentru scafandrii, se pare ca cele care au fost organizate au fost subventionate de U.E. prin programul "Scafandrii si Salvamari pentru economia romaneasca" si nu se stie cand se mai organizeaza, asta daca se vor mai face vreodata, iar cursuri suportate integral de beneficiar(adica de noi) nu exista la ei. Asta e pagina lor, daca vreti mai multe informatii: http://www.anspsr.ro..._scafandri.html
Singura alternativa ar fi Centrul de Scafandrii Constanta: http://www.centruldescafandri.ro/ dar nu stiu ce sa zic, astia mi se par militari.
Urmatorul concurs pe care il organizeaza ei incepe in luna februarie 2015 cu depunerea dosarelor si continua in martie 2015 cu probele fizice, psihologice, rezistenta la oxigen, barofunctii etc. Atasez aici metodologia de admitere.
Atunci cand am fost sa ma interesez la centru am apucat sa vorbesc putin cu un angajat, cel putin asta cred ca era, care a apucat sa-mi zica ca la acest examen cel mai greu este psihologicul... Pe langa asta se pare ca poti fi recunoscut ca scafandru international prin Certificatul International de Scafandru CMAS, dar asta nu ne intereseaza inca. In afara de asta eu nu mai am alte informatii.
Pe mine chiar ma intereseaza. asa ca daca detineti mai multe info va rog sa impartasiti! Spor daca aplicati, si voi si ne vedem in februarie la Constanta. O sa port ecuson cu nicknameul de pe softpedia Posted Image

Attached Files


Edited by Altair_dsc, 02 October 2014 - 09:45.


#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 Altair_dsc, on 02 octombrie 2014 - 09:45, said:

"Scafandrii si Salvamarii pentru economia romaneasca"

Salvamarii cu ce-au gresit de nu i onorezi si pe ei cu un i ?

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Heil Wittmann, Obersturmbannführer, Nazi Grammar Forces.

#4
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Ce te intereseaza, vrei sa devii scafandru comercial sau doar recreational?
Despre partea comerciala mai sunt ceva informatii pe aici: http://www.scubaboar...ommercial-diver
http://www.scubaboar...andru-comercial

Edited by pisoiu2, 02 October 2014 - 10:19.


#5
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 Razvan_N, on 02 octombrie 2014 - 10:16, said:

Heil Wittmann, Obersturmbannführer, Nazi Grammar Forces.

Scuze, dar nu pot abtine. Ma intreb mereu daca respectivul asa vorbeste si in realitate.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Herr Wittmann, în limba română între ”nu” și ”pot” trebuie pus pronumele ”mă” pentru că verbul cu abținerea este reflexiv.

De exemplu, nici eu nu m-am putut abține Posted Image

#7
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
@Wittmann2 Cred ca esti foarte incantat de persoana ta, este? Daca tu pui virgulele si in vorbire, la genul activ, deci rostit, e problema ta, dar nu veni aici sa faci varza din topicul meu, daca nu te intereseaza, bine mămăligare?
@pisoiu2 Da comercial ma intereseaza, normal ca nu recreational, ce naiba, sa fiu scafandru recreational? Am citit topicul, dar cum nu cred ca o sa ajung prea curand prin Cipru nu ma prea ajuta. Din cate am mai inteles de la unu altu, scafandrii militari se ocupa in principal cu operatiuni de salvare pe mare, sau cu constructii subacvatice, poduri, platforme, etc. Am presupus ca cei comerciali se implica mai mult in cercetare, chestii de genul. Si daca dau si intru la militari, nu stiu daca si cat trebuie sa muncesc pentru ei, si daca pot sa ma transfer la ANSPSR su sa devin independent...O sa revin cu mai multe informatii, daca o sa am :)

#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Altair_dsc, on 02 octombrie 2014 - 09:45, said:


Singura alternativa ar fi Centrul de Scafandrii Constanta: http://www.centruldescafandri.ro/ dar nu stiu ce sa zic, astia mi se par militari.
Urmatorul concurs pe care il organizeaza ei incepe in luna februarie 2015 cu depunerea dosarelor si continua in martie 2015 cu probele fizice, psihologice, rezistenta la oxigen, barofunctii etc. Atasez aici metodologia de admitere.

te-ai interesat de preturi? iti permiti?
cursul de scafandru la constanta costa vreo 2000 euro....

#9
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Pana la urma cum este? Daca doresc sa imi iau brevetul si atat, ce trebuie sa fac? Se dau acelasi probe ca pentru mapn? Se plateste pt curusurile de scafandru civil?

#10
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Asaaaaa.....
Asta e ultima oara cand mai postez in acest topic, in principal pentru ca in sfarsit mi-a lamurit cineva lucrurile, asa ca m-am gandit sa scriu si aici pentru cei interesati. Nu o sa va plictisesc cu demersurile pe care le-am facut (din nou) pe la centrul de scafandrii si centrul militar zonal, asa ca pun direct concluzia:
Cursurile mentionate pe site-ul http://www.centrulde...o/curs_2014.php se adreseaza scafandrilor civili, sau comerciali sau cum naiba vreti sa le spuneti, sunt singurele care va pot autoriza sa lucrati ca scafandru profesionist deoarece sunt recunoscute de M.Ap.N., cele NAUI sunt panarama, sunt recreationale, si, partea cea mai buna, sunt contra cost, undeva pe la 2000 euro, exact cum a zis colegul bubalus mai sus (de unde naiba stia???). Scafandru militar nu devii asa pur si simplu, unu mi-a zis ca faci un stagiu de 4 luni la Mangalia si vin ei si vad ce poti, mai faci dupa aia cursuri de-ale lor, dar parca deja nu mai conteaza. Altcineva mi-a zis ca nu exista cerere pentru sccafandrii militari asa pur si simplu, ci trebuie sa faci Academia Navala si apoi la fel, vin ei si te recruteaza daca esti destul de bun. Dupa ce am compilat datele obtinute de la cele 2 pers. si le-am analizat am ajuns la concluzia ca trebuie sa fi institutionalizat in structura militara, forte navala, maistrii sau S.G.P. si te iau ei de-acolo daca esti bun.....Lung drumul, cursuri peste cursuri. Ar mai fi si varianta nr.3, anume agenti economici care desfasoara lucrari cu scafandrii. Daca astia considera ca esti destul de bun, iti platesc ei cursurile, dezavantajul evident ar fi ca dupa ce iei brevetul lucrezi pentru ei pana isi recupereaza suma. Cica cei mai buni sunt Shark divers: http://www.sharkdivers.ro/# , cica ei se ocupa de toate domeniile, lucru la platforme petroliere, in fine cam tot ce tine de scafandrii. La o adica cica salariul la ei incepe pe la 2.500 ron pana pe la 5.000 ron.
Pentru mine s-a spart bula de sapun, daca va ganditi sa dati va doresc succes Posted Image

Edited by Altair_dsc, 10 December 2014 - 21:08.


#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
De ce vrei sa lucrezi scafandru industrial? Ai idee ce riscuri sunt? Merita 2500-5000 ron? Crede-ma ca nu merita....
Asta gandeam si eu la 20 si ceva de ani...si contrar celor de aici care cred ca le am numai cu masinile...da pm si iti explic mai multe...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate