Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Volume multiple arhiva SFX WinRAR - dimensiuni diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Vreau sa arhivez cu WinRAR un folder de cca 30 GB, in sistem self-extracting, pe care sa il pot stoca pe mai multe DVD-uri (am ales 4,36 GB per arhiva). Problema este ca Windows-ul nu poate rula fisiere .exe de peste 4 GB, astfel incat primul volum (cel SFX) devine inutilizabil.

Doua solutii ar fi, insa nu vreau sa apelez la niciuna dintre ele: prima - sa renunt la sistemul SFX si a doua - sa fac volumele usor sub 4GB ca SFX-ul sa poata fi rulat (dar asta ar insemna sa pierd circa 0,36 GB la fiecare DVD).
Intrebarea ar fi: Se pot realiza volume impartite cu dimensiuni diferite in WinRAR ? Ma gandeam sa fac primul volum SFX de o valoare oarecare, pe care sa-l stochez pe primul DVD impreuna cu volumul al doilea de o valoare care sa completeze cei 4,36 GB disponibili pe DVD, iar urmatoarele volume sa aiba dimensiuni egale de 4,36GB.

De exemplu:
DVD 1 = part1.exe (0,36 GB) + part2.rar (4,00 GB)
DVD 2 = part3.rar (4,36 GB)
DVD 3 = part4.rar (4,36 GB)
s.a.m.d.

Edited by bloodhand, 02 October 2014 - 09:17.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
raspunsul este... faci volumele mai mici si stochezi mai multe (2-3-4) pe un singur DVD (astfel nu mai pierzi spatiu)
oricum ca sa faci extragerea... trebuie sa treci pe HDD toate volumele... e suficient ca un DVD sa nu mai mearga sau un singur volum si... pa arhiva!
din care cauza e mai indicata arhivarea pe bucati independente
contrar asteptarilor, suportul CD/DVD nu-i asa rezistent, fiabil, de incredere

pierzi 0.4GB... mare scofala... in loc de 7 DVDuri vor fi 8

Edited by Nero-d, 02 October 2014 - 09:31.


#3
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Am reusit. Trebuia sa dau PAUSE AFTER EACH VOLUME din Advanced. Asa se poate alege marimea arhivei urmatoare. La split-ul initial, se alege marimea dorinta pentru prima arhiva (in cazul meu cea SFX).

Sa inteleg ca inainte de extragere este obligatorie copierea tuturor volumelor pe HDD? Daca da, ce as putea utiliza ca sa nu mai pierd timpul cu copierea arhivelor pe HDD?

Cat despre arhivarea pe bucati independente, nu stiu cum as putea sa impart continutul (zeci de mii de fisiere, unele mici, altele mari) ca sa generez volume care sa se apropie de 4 - 4,3 GB...

LE: Am testat facand o arhiva de cateva sute de MB, SFX impartita in 3. Am pus prima parte pe un stick, iar celelalte 2 parti de HDD. Dupa ce s-a terminat de dezarhivat primul volum de pe stick, am ales al doilea volum de pe HDD si imediat dupa am scos stick-ul din USB. Extragerea functioneaza, iar eroare primesc doar la faza finala de checksum. Daca as forta un "skip checksum" ("keep broken files") din arhiva SFX, totul ar fi ok.

Edited by bloodhand, 02 October 2014 - 09:49.


#4
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Eroarea de checksum era din cauza ca n-am dat Safely Remove la stick, astfel incat partile 2 si 3 n-au fost copiate cum trebuie. Am reincercat cu o noua arhiva si functioneaza dezarhivarea dupa ce scot stick-ul pe care se afla prima parte (cea SFX). Deci nu e necesar sa am toate partile copiate pe HDD ca sa pot dezarhiva pana la capat.

Edited by bloodhand, 02 October 2014 - 10:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate