Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

partitie stearsa dupa reformatare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
olly1213

olly1213

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.03.2013
Salut, am dat resetare din fabrica la un laptop Dell, iar dupa reformatare mi-a disparut partitia D, am reusit sa o gasesc cu un program pe nume PartRecoveryToolKit dar nu ma lasa sa o pun inapoi doar daca le cumpar programul, imi arata acolo toata partitia, toate datele din ea, dar nu pot sa o recuperez. As vrea sa recuperez partitia intreaga, nu ma intereseaza neaparat datele din ea, vreau doar sa recuperez partitia pentru ca e windows original, iar eu daca il reinstalez va trebui sa pun unul piratat... ajutati-ma va rog, Multumesc!

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
http://www.sevenforu...dows-7-fix.html poate ajuta :P

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai facut reset, atunci a revenit la setarile initiale (din fabrica), deci a disparut si partitia respectiva in care ai pus tu date. Acea partitie nu are nicio legatura cu partitia de recovery. Deci, daca spui ca nu ai nevoie de datele de pe ea, atunci nu are rost sa te complici.
Atata vreme cat nu strici MBR-ul sau nu alterezi informatiile din partitia EFI in cazul in care HDD-ul este cu GPT, partitiile originale nu vor fi afectate. Poti incerca un nou reset ca sa verifici daca functioneaza...

La unele modele de laptopuri (inclusiv la cele produse Dell) cand dai reset iti "arde" toate partitiile. Exista si modele de laptopuri al caror sistem de recovery te intreaba daca vrei sa reinstalezi sistemul in prima partitie detectata sau sa iti stearga si restul partitiilor. Este posibil sa existe si situatii in care sa te intrebe cat spatiu vrei sa aloci partitiei pentru sistem (si cat sa aloci pentru partitia pentru date sau pentru alte partitii), desi concret nu am intalnit ultima situatie.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cum naiba vei fi nevoit sa pui un windows piratat daca TU ai un laptop cu licenta w8 ?!

Faci rost de w8 (varianta de pe laptop) si folosesti cd key-ul lipit pe spatele laptopului tau.

#5
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Control Pannel -> Administrative Tools -> Computer Management si da-i pe Disk Management. (Asta e in XP. in altele nu stiu exact cum e)
Apoi vezi daca iti recunoaste aici partitia nelistata.

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Posttom_1133, on 01 octombrie 2014 - 23:44, said:

Cum naiba vei fi nevoit sa pui un windows piratat daca TU ai un laptop cu licenta w8 ?!

Faci rost de w8 (varianta de pe laptop) si folosesti cd key-ul lipit pe spatele laptopului tau.


Am cumparat eu laptop asus fara stick de licenta lipit pe spate. A trebuit sa imi extrag cheia cu ajutorul unui soft. Altfel daca ai apucat sa formatezi discul, bine pa. Poti sa intorci laptopul pe toate partile ca te uiti degeaba dupa cheia de licenta.

#7
olly1213

olly1213

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.03.2013
In disk management imi gaseste partitia pierduta, mi-o arata dar cand incerc sa o recuperez ca in linkul ce mi l-ati dat nu ma lasa. Cand dau click dreapta pe partitia care vreau sa o recuperez imi apare doar Help. I-am dat de doua ori revenire din fabrica si tot asa ramane, nu se formeaza partitia inapoi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate