Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Smartphone - buget 1500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Smokescreen

Smokescreen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2014
V-o spun direct: nu mi-am mai schimbat telefonul de cand mi-am luat un Nokia E71, fix in saptamana in care a aparut la noi. Da, e vechi rau, stiu. Culmea, inca merge fenomenal, doar ca m-am plictisit eu de el.

Sunt paralela rau cu tehnologia mobila actuala. Asa ca va intreb pe voi: ce marca de telefon sa-mi iau si ce model ar fi bun, cu un buget de vreo 1500 lei, mai degraba usor in minus decat usor in plus? Deh, vreau sa-mi ramana bani si de o husa, ceva.

O sa il folosesc si pe post de MP3 player, deci neaparat vreau sa se auda si sa se vada fenomenal (la pretul asta).

De jucat nu ma prea joc eu pe mobil, dar stau mult pe net si vreau sa ma tina si bateria.

Sunt o impiedicata si vreau un telefon rezistent la socuri. Nu voi juca fotbal cu noul telefon, dar vreau sa stiu ca daca-mi scapa din mana sau aluneca de pe birou nu intra in moarte clinica.

Cam atat.

#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Tinand cont ca ai avut Nokia, ai putea merge de exemplu pe un Lumia 520. E ieftin, se misca foarte bine, micut si usor de reparat.
Asa te obisnuiesti si cu trecerea la telefon cu touchscreen : )

Daca nu, un Xiaomi Redmi 1S suna perfect.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Cauta review-urile de la telefoanele HTC, gen HTC One Mini2 sau similar, au una dintre cele mai bune auditii cand vine vorba de casti, se iau usor la "tranta" cu iPhone si sunt deasupra Samsung si Nokia. Spun asta ca am avut toate aceste marci pe mana si chiar pot dpdv audio.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Un Lumia cu un bumper si esti gata.Simplu,antiprost,si fara problemele de optimizare existente pe android.

#5
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Da, un HTC One ar merge pentru muzica. Mini 2 are un pret de-a dreptul nesimtit. Sau poti astepta pentru asa ceva:
http://www.gsmarena....al_sim-6640.php
Lumia 730 trebuie sa apara si pe la noi. Fiind fata poate te intereseaza diverse culori sau o camera frontala buna(5 MPX). Bateria e si ea una decenta. Va costa 1000-1100 de lei

#6
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Tot un Lumia iti recomand si eu

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
+1 pentru Nokia Lumia 730.. Simplu, live tiles, usor de personalizat si colorat. Va intra perfect in buget si nu e nici ditamai caramida cum tind sa devina telefoanele din ziua de azi.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Pentru sunet mergi clar pe htc, din pacate un htc one este cam scump 19 mil, poti sa cauti htc one mini 2 cu toate ca si ala are un pret prea mare pentru ce este el.
Si pui o husa macar un bumper ca sa nu ai probleme.

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Xiaomi MI3 sau chiar MI4, in functie de banutii disponibili. Plus castile originale Xiaomi Pistons.

#10
Smokescreen

Smokescreen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2014
Revenind, multumesc tuturor pentru recomandari.

M-a cucerit HTC-ul, ma gandesc sa mai lucrez o luna si sa mi-l iau pe asta:

http://www.emag.ro/t...r/pd/EBKWNBBBM/

Dar nu stiu cum e cu service-ul la el. Pot schimba bateria usor sau alte piese la service? Eu nu schimb periodic telefoanele, o sa il chinui pe asta ca si pe Nokia, sa ma folosesc de el cel putin 7-8 ani, ca n-am destui bani sa dau cate 20 de milioane la 2-3 ani.

#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Htc daca are beatsaudio e facut sa mearga bine doar cu castile originale. Pui alte casti se aude ca curu. Daca ai pierdut/uitat castile originale sau s-a frant firul in interior ai pus-o. Ideal pt tine ar fi un Nokia Lumia cu vre-o 32 G memorie sa ai unde pune filme si muzica. Ia ceva cu ecran mare pt filme, gen 1320, dar numai daca-l vei tine mai mult in poseta ca e ditamai lopata (6 inch).
Altfel un Lumia ca acesta ar fi perfect pt tine: http://www.pcgarage....925-16gb-white/
Ecran de o calitate deosebita (nu plastic ieftin samsung), rezolutie peste retina de la iphone, camera foarte buna, audio f bun, integrare fantastica cu aplicatiile office: onenote, office (word, excel, powerpoint) vin preinstalate. Mailul si toate celelalte merg incredibil de fluid. Interfata desenata cu mult bun gust etc. Detin android si windows phone, androidul e bun pt copii care vor sa se joace cu el toata ziua prin setari, windows e pt cei care vor sa-l foloseasca la ceva (ascultat muzica, mail, office) etc. Intre timp au aparut si update-uri importante pt el deci cand ajungi cu el acasa trebuie sa-l conectezi la reteaua wi-fi si sa-i dai sa-si faca toate update-urile.

View PostSmokescreen, on 02 octombrie 2014 - 10:01, said:

Revenind, multumesc tuturor pentru recomandari.

M-a cucerit HTC-ul, ma gandesc sa mai lucrez o luna si sa mi-l iau pe asta:

http://www.emag.ro/t...r/pd/EBKWNBBBM/

Dar nu stiu cum e cu service-ul la el. Pot schimba bateria usor sau alte piese la service? Eu nu schimb periodic telefoanele, o sa il chinui pe asta ca si pe Nokia, sa ma folosesc de el cel putin 7-8 ani, ca n-am destui bani sa dau cate 20 de milioane la 2-3 ani.

Daca mergi pe bani mai multi mai degraba te orientezi  catre asta: http://www.quickmobi...stru-96556.html care cred ca te va incanta. Partea proasta e ca vei deveni fan Apple. Orice ai face incearca sa eviti android.

Edited by Stan_Patzitul, 02 October 2014 - 10:19.


#12
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Cum sa ii recomanzi iPhone 5C cu 8GB memorie, fara posibilitatea de a atasa un card sd cand ea vrea muzica? Iar asta cu "orice ai face evita Android-ul" e o prostie. Android-ul e nerecomandat pe telefoane ieftine, desi Moto E e chiar ok, dar de la 1000 de lei in sus experienta e buna pe majoritatea. Si avand in vedere ca ei ii place One...


Daca iti place HTC One ia-l. E un super telefon. Totusi service-ul lor e cam aiurea. Din cate stiam lucreaza cu Regenersis, iar daca e ceva mai grav la el il trimit prin Polonia. Oricum te lasa fara el 1-2 saptamani daca i se intampla ceva

#13
Smokescreen

Smokescreen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2014

View PostCristianLC, on 02 octombrie 2014 - 10:30, said:


Daca iti place HTC One ia-l. E un super telefon. Totusi service-ul lor e cam aiurea. Din cate stiam lucreaza cu Regenersis, iar daca e ceva mai grav la el il trimit prin Polonia. Oricum te lasa fara el 1-2 saptamani daca i se intampla ceva

E ok daca ii rezolva problemele, doar il am pe cel curent ca backup. Nu cred sa-mi moara vreodata un Nokia.

Am pus mana azi si pe diverse smartphonuri Samsung, ca tot le lauda lumea, dar mi se par fragile. HTC One nu stiu, pare mai rezistent. Nu conteaza ca e mai mare sau mai greu, nici E71 n-a fost vreun telefon bibelou. Nokia erau simpatice, dar ma deranjeaza cat de colorate sunt unele modele si din nou, parca mi-e teama sa nu le fac ceva la cat de subtirele si micute sunt. Sau sunt mult mai tari decat par?

Si da, ai zis bine tu, caut multa memorie, sau macar cu slot. 32GB sunau binisor.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostSmokescreen, on 02 octombrie 2014 - 10:01, said:

Revenind, multumesc tuturor pentru recomandari.

M-a cucerit HTC-ul, ma gandesc sa mai lucrez o luna si sa mi-l iau pe asta:

http://www.emag.ro/t...r/pd/EBKWNBBBM/

Dar nu stiu cum e cu service-ul la el. Pot schimba bateria usor sau alte piese la service? Eu nu schimb periodic telefoanele, o sa il chinui pe asta ca si pe Nokia, sa ma folosesc de el cel putin 7-8 ani, ca n-am destui bani sa dau cate 20 de milioane la 2-3 ani.
Este o alegere foarte buna daca vrei in special muzica.
Chestia cu bateria este mai nasol dar nu le poti avea pe toate, majoritatea telefoanelor de top nu au capac, doar samsung folosesc si unele LG uri, dar ei nu exceleaza la sunet.
Chestia ca daca nu ai casti beats se aude de rahat este o prostie, normal ca daca ai niste casti mai slabe se aude mai prost dar conteaza si device ul. Sunetul se face si prin device si prin casti. Castile alea nu pot face un sunet f bun daca ai un device prost.

Cat despre lumia, nu am auzit sa exceleze la sunet, nu zic ca se aud prost dar nu cred ca sunt la nivelul unui htc de top cu beats sau chiar fara cazul lui M8

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate