Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Blocare frana Hyundai Getz

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Buna seara,

   Am urmatoarea problema la un Hyundai Getz din 2005 :  la mers relativ incet (in oras)  dupa un anumit nr. de franari repetate mi se blocheaza rotile pe fata ... se infraneaza, iar pedala de frana ramane tare.
    Problema a inceput dupa ce : 1. S-a rupt cureaua de distributie - a fost inlocuit kitul de distributie + supape + garnitura de chiuloasa + inca nu stiu ce garnituri.
                                                    2. Au fost schimbate discurile si placutele de frana.
    A debutat prin blocarea rotii drepte. Am dat jos roata si am observat ca placutele erau fixate prea rigid, astfel le-am repozitionat cat sa aiba un oarecare joc. Am facut aerisirea partiala, dar am observat ca lichidul de frana parea ca are "mazga" in el si apa.

  Nu am mai avut probleme pana zilele trecute cand s-au infranat ambele roti pe fata. Bun. Am zis ca in prima faza sa dau drumul la lichidul de frana si sa pun altul nou, sa fac aerisirea.
     !!! Surpriza : nu iese lichid de frana decat pe la 2 roti pozitionate pe diagonala !!! Am bagat aer pe ambele sensuri si tot nu se intampla nimic. Ce sa fie ? Sa fie pompa centrala de frana ? Sa fie repartitoarele ? Sa fie infundate conductele ?


  Alta problema ar fi ca, dupa reparatia efectuata in urma distrugerii distributiei, scoate fum la plecare si se scurge ulei + papa cam mult ulei.

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
masina are probleme.
mergi la un service serios sau mecanic... sa le ia pe rand la verificat.

#3
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 street2maxx, on 01 octombrie 2014 - 21:45, said:

Buna seara,

   Am urmatoarea problema la un Hyundai Getz din 2005 :  la mers relativ incet (in oras)  dupa un anumit nr. de franari repetate mi se blocheaza rotile pe fata ... se infraneaza, iar pedala de frana ramane tare.
Problema a inceput dupa ce : 1. S-a rupt cureaua de distributie - a fost inlocuit kitul de distributie + supape + garnitura de chiuloasa + inca nu stiu ce garnituri.
2. Au fost schimbate discurile si placutele de frana.
A debutat prin blocarea rotii drepte. Am dat jos roata si am observat ca placutele erau fixate prea rigid, astfel le-am repozitionat cat sa aiba un oarecare joc. Am facut aerisirea partiala, dar am observat ca lichidul de frana parea ca are "mazga" in el si apa.

  Nu am mai avut probleme pana zilele trecute cand s-au infranat ambele roti pe fata. Bun. Am zis ca in prima faza sa dau drumul la lichidul de frana si sa pun altul nou, sa fac aerisirea.
!!! Surpriza : nu iese lichid de frana decat pe la 2 roti pozitionate pe diagonala !!! Am bagat aer pe ambele sensuri si tot nu se intampla nimic. Ce sa fie ? Sa fie pompa centrala de frana ? Sa fie repartitoarele ? Sa fie infundate conductele ?


  Alta problema ar fi ca, dupa reparatia efectuata in urma distrugerii distributiei, scoate fum la plecare si se scurge ulei + papa cam mult ulei.
Waw Posted Image ...
Dar la ce service ai fost cu masina?

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 street2maxx, on 01 octombrie 2014 - 21:45, said:

Nu am mai avut probleme pana zilele trecute cand s-au infranat ambele roti pe fata. [...] Surpriza : nu iese lichid de frana
ceva nu bate bine, cum se blocheaza/franeaza daca nu curge ulei?

verifica daca cauciucul de protectie al cilindrilor de frana nu este rupt si intra mizerie/apa pe langa cilindrii

chiar daca este ok, uita-te sub el sa vezi daca cilindrul nu este ruginit, daca este trebuie scos si curatat

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Când ai schimbat ultima oară lichidul de frână?

#6
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
A fost odata ca niciodata... a trecut asa mult ca nu-mi aduc aminte cand l-am schimbat. Se vede ca e apa in el si are ceva mucozitati. Mecanicul a zis ca e sigur pompa, dar ceva nu miroase ok...

#7
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Eu asta am vrut sa fac azi .. sa schimb lichidul ... doar ca nu curge.

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cum adica "nu curge"?
Ai desfacut aerisitoarele, ai apasat frana si nu tasneste lichidul?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V5O_pbC8R2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 01 October 2014 - 23:44.


#9
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Exact. La 2 roti pe diagonala curge. La celelalte nu.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Maică-mea tot aşa, nu a schimbat lichidul de frână de... Dumnezeu ştie când. Se făcuse smoală.
Doar că la ea nu se blocau roţile. Dar nici frână nu (mai) avea până la a şaptea pedală.

#11
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
si care a fost problema ? Aveti si alte propuneri... ce ar trebui sa fac ?

Edited by street2maxx, 02 October 2014 - 14:19.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
A schimbat lichidul de frână şi acum totul e ok.

#13
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
La un alt service mi s-a spus ca sigur nu e pompa. Sa scot lichidul si sa fac aerisirea. Sa verific etrierii si placutele. .... Eu am dat intre timp si pompa jos si am schimbat garniturile... am scos si lichidul de pe fata. Problema e aceeasi ... nu curge lichid pe roata fata dreapta si stanga spate. Ce sa mai verific ? Dau la pedale si nu iasa .

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ai incercat sa desfaci conductele la capatul dinspre etrier, pe acolo curge?
Eventual desfa-le si sufla-le cu aer, verifica sa nu fie infundate.

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 street2maxx, on 02 octombrie 2014 - 14:16, said:

Aveti si alte propuneri... ce ar trebui sa fac ?
vezi daca tevile care ies din pompa nu merg intr-un distribuitor montat pe contraaripa si de aici pleaca la roti

#16
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Am dat iara jos pompa si am prins-o in menghina .... pe o teava iasa lichid, pe alta nu  .... sa fie pompa infundata ? Ce alte defectiuni ar putea aparea la pompa ?

#17
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Problema s-a rezolvat in felul urmator : Am schimbat pompa !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate