Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Upgrade CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
crystiii

crystiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.07.2009
A incercat cineva sa faca upgrade la CPU Intel Xeon pe platforma LGA775?
Ce metode ati folosit?

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
platforma e atat de veche incat nici nu cred ca se merita sa mai improvizezi ceva

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Tutorialul e suficient de detaliat, ar trebui sa mearga.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de vreo 2 ani il stiu eu, ar trebui sa mearga, in principiu, dar e vb daca se merita sa mai improvizeze. consider ca doar de amuzament.

dar daca vrea, poate sa incerce, oricum, ii trebuie acel "kit"

#5
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Am facut asa ceva acum mai bine de jumatate de an (am pus un E5450 pe o placa Asus p5ql-e) - merge de atunci cu Win8.1 fara nici un sughit.
Un tutorial f. explicit aici: http://www.delidded....-775-adapter/2/ - citeste cu atentie, nu orice tip de placa cu 775 merge (sunt unele chipseturi la care nu merge).
Mai trebuie si ca biosul placii sa suporte procesoarele din seriile q9400, q9500, q9600.
Adaptorul l-am luat de pe aliexpress - am primit un set de 10 din care am ales unul care mi s-a parut mai de incredere.
Parerea mea este ca merita efortul daca gasesti unul mai ieftin pe ebay sau in alta parte - eu am gasit unul pe la vreo 26 de lire.

Edited by radu000, 01 October 2014 - 22:45.


#6
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Salut, am si eu o intrebare: am primit un fujitsu-siemens C5720 cu procesor celeron 440 2.0 Ghz (lga 775) si as vrea sa-i pun alt procesor dual-core, ma gandeam la celeron e3400 2.6 Ghz...as fi vrut sa stiu daca ar merge si ar merita!?

http://www.cpu-world...C80557440).html
http://www.cpu-world...eleron_440.html

Conform celui de-al doilea link merita, dar as vrea sa stiu daca a mai incercat cineva!?!
Multumesc.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aparent suporta si e8400.Zi specificatiile complete pentru configuratia ta.

#8
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Ideea e ca nu vreau sa schimb radiatorul si am comandat un e3400 la 30 lei, care totusi poate ajunge maxim la 74.1°C, fata de 60.4°C pentru celeron 440.

Configuratia e cu placa de baza Intel Q33 video onboard GMA 3100, HDD 80 GB si 1 GB RAM (am mai comandat inca 1 GB). O sa-l folosesc doar la office si navigare online...va fi mai mult pc de rezerva in caz ca va fi nevoie.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E foarte ok acel e 3400,mai ales daca e pc de rezerva

#10
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Intrebare: am schimbat procesorul si imi apare la bootare - Update Microcode for booting processor. Dau F1 si merge mai departe, recunoaste procesorul, dar sta cu ventilatorul de la procesor la maxim, cand inainte cu cel vechi doar la inceput 3-4 secunde era asa si apoi il tinea "la relanti" sa spun asa.

M-am uitat cu AIDA64si versiunea de bios e din 2008 (procesorul fiind din 2010) si recomanda update de bios. Asta va rezolva chestia cu microcode-ul? Cum fac acest update de bios ca nu am mai facut?! E prima oara cand schimb un procesor si de aia am atat de multe nelamuriri Posted Image

Multumesc anticipat.

Edited by gabrolio, 24 October 2014 - 10:15.


#11
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am facut update de bios si e ok acum Posted Image .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate