Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Windows 10 vs Windows < 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

Poll: Windows 10 vs Windows < 10 (814 member(s) have cast votes)

Ati efectuat/ veti efectua upgrade-ul la Windows 10?

  1. Am trecut/ voi trece de la Windows XP sau inferior la Windows 10. (23 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  2. Am trecut/ voi trece de la Windows Vista la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  3. Voted Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10. (220 votes [27.03%] - View)

    Percentage of vote: 27.03%

  4. Am trecut/ voi trece de la Windows 8/ Windows 8.1 la Windows 10. (279 votes [34.28%] - View)

    Percentage of vote: 34.28%

  5. Am trecut/ voi trece de la Linux la Windows 10. (1 votes [0.12%] - View)

    Percentage of vote: 0.12%

  6. Am trecut/ voi trece de la Mac OS X la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  7. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si o versiune anterioara de Windows. (45 votes [5.53%] - View)

    Percentage of vote: 5.53%

  8. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si Linux +/- alta versiune de Windows. (15 votes [1.84%] - View)

    Percentage of vote: 1.84%

  9. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si OS X +/- alta versiune de Windows. (4 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  10. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10, OS X si Linux +/- alta versiune de Windows. (7 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  11. Voted Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (214 votes [26.29%] - View)

    Percentage of vote: 26.29%

Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate?

  1. Windows 3.1 / 3.11 (17 votes [1.31%] - View)

    Percentage of vote: 1.31%

  2. Windows NT (14 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  3. Windows 95 (16 votes [1.24%] - View)

    Percentage of vote: 1.24%

  4. Windows 98 (32 votes [2.47%] - View)

    Percentage of vote: 2.47%

  5. Voted Windows XP (235 votes [18.15%] - View)

    Percentage of vote: 18.15%

  6. Windows Vista (9 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

  7. Voted Windows 7 (476 votes [36.76%] - View)

    Percentage of vote: 36.76%

  8. Windows 8 (19 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  9. Voted Windows 8.1 (238 votes [18.38%] - View)

    Percentage of vote: 18.38%

  10. Windows 10 (209 votes [16.14%] - View)

    Percentage of vote: 16.14%

  11. Alta versiune / alte versiuni de Microsoft Windows. (6 votes [0.46%] - View)

    Percentage of vote: 0.46%

  12. Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (24 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Doarece la topicul "Windows Threshold - Windows 10" incep sa apara tot mai multe discutii de tip "versus" si s-a ajuns la stergerea comentariilor offtopic a devenit necesar topicul de fata.
De aceea va rog sa postati aici pe tema Windows 10 versus oricare alta versiune precedenta de Windows.

„Circa 1,5 miliarde de oameni folosesc Windows“, așa și-a început Terry Myerson, șeful divizie Windows, prezentarea.  Cu siguranță sunt mulți, cu siguranță Windows 9 va face cumva să fie și mai mulți. „Windows a ajuns în prag (n.r.: Threshold) și e timpul pentru un nou Windows“, a continuat acesta. Acesta spune că noul Windows trebuie construit cu gândul la o lume axată pe dispozitive mobile. „Care ar trebui să fie numele acestuia?“, s-a întrebat retoric.
El a spus că noul Windows ar trebui să se numească Windows One. „Dar Windows 1 a fost făcut deja. Și n-ar fi corect să-i spun Windows 9“, a continuat. „Noul Windows se va numi Windows 10“, a comunicat el numele.
Sursa: http://playtech.ro/2...ste-windows-10/

LE:
Va atragem atentia ca acest topic este referitor la Windows 10 vs versiunile precedente de Windows si orice comentariu relativ la alte sisteme de operare sau versiuni de Windows care si-au incheiat ciclul de viata va fi considerat off-topic cu exceptia cazului in care se motiveaza votul acordat in poll!
Versiunile precedente de Windows care beneficiaza in prezent de suport sunt: Windows 8.1/ Windows 8 si Windows 7.

Edited by _-_, 07 October 2014 - 17:24.
update


#2
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
In acest moment folosesc win7 si mac os.
In mod evident voi trece la win10 daca acesta o sa lase libertate de miscare. Libertate de miscare care exista, dar limitata la mac.

#3
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Deschid acest topic pentru a putea evita acuzatiile de off-topic.

View PostMaVeRicK89, on 01 octombrie 2014 - 14:24, said:

Eu zic sa ii ignoram pe astia care au ramas la nokia 1100 fanboys XP, celeron 478 sdram monitor si televizor cu tub s.a.m.d
Sursa: http://forum.softped...8#entry15936988

Baieti destepti! Ei nu alimenteaza societatea de consum si isi cheltuiesc banii intr-un mod inteligent! Decat sa-ti cumperi in disperare mereu ultimul iPhone si ultimul Windows, iti recomand sa mai inveti unele chestii, cum ar fi cele prezentate in acest documentar:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9GorqroigqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crede-ma ca pot vedea acest documentar si pe Windows XP!

Comentariu introductiv mutat de la noul topic Windows "nou" vs Windows "vechi".

Edited by _-_, 01 October 2014 - 15:12.


#4
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Gata eu am votat asa: Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10 si la Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate? am zis CLAR Windows 10 nici nu incape discutie. Mai ales dupa ce am testat windows 10 ce sa zic merge si cu 30 MB ram si pe procesor 166 mhz merge brici nici nu cred ca puteam sa le cerem mai mult celor de la MS.

#5
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@_-_: Multumesc pentru unificarea topicurilor!

View Postdanielavram, on 01 octombrie 2014 - 15:03, said:

Gata eu am votat asa: Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10 si la Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate? am zis CLAR Windows 10 nici nu incape discutie. Mai ales dupa ce am testat windows 10 ce sa zic merge si cu 30 MB ram si pe procesor 166 mhz merge brici nici nu cred ca puteam sa le cerem mai mult celor de la MS.
:roflmao:

#6
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Bravo tie, eu nu pot sa joc jocuri directx10 pe Windows XP.

Edited by MaVeRicK89, 01 October 2014 - 15:12.


#7
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMaVeRicK89, on 01 octombrie 2014 - 15:10, said:

Bravo tie, eu nu pot sa joc jocuri directx10 pe Windows XP.
Joaca-te pe 7,8,10, unde din start pierzi fps pt. o grafica similara! :roflmao:

#8
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Chiar nu are rost sa ma contrazic cu tine pe tema asta, avem configuratii diferite, si eu nu pot sa imi limitez sistemul la windows xp.

#9
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postd-rive, on 01 octombrie 2014 - 15:00, said:

In acest moment folosesc win7 si mac os.
In mod evident voi trece la win10 daca acesta o sa lase libertate de miscare. Libertate de miscare care exista, dar limitata la mac.
Ce intelegi prin "libertate de miscare"? Sa joci Mario? Vad ca esti fan! :roflmao:

View PostMaVeRicK89, on 01 octombrie 2014 - 15:14, said:

Chiar nu are rost sa ma contrazic cu tine pe tema asta, avem configuratii diferite, si eu nu pot sa imi limitez sistemul la windows xp.
Aici cadem de acord! Am si spus ca optiunea mea este si in functie de sistem! Depinde ce sistem ai tu. Oricum, as pune Win 7, dar nu 8 sau 10.

#10
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012

View Postdanielavram, on 01 octombrie 2014 - 15:03, said:

Gata eu am votat asa: Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10 si la Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate? am zis CLAR Windows 10 nici nu incape discutie. Mai ales dupa ce am testat windows 10 ce sa zic merge si cu 30 MB ram si pe procesor 166 mhz merge brici nici nu cred ca puteam sa le cerem mai mult celor de la MS.

cum ai testat windows 10? inca nu a aparut pentru descarcare... :-?

#11
Improvizzon

Improvizzon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.09.2014

View Postdanielavram, on 01 octombrie 2014 - 15:03, said:

Gata eu am votat asa: Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10 si la Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate? am zis CLAR Windows 10 nici nu incape discutie. Mai ales dupa ce am testat windows 10 ce sa zic merge si cu 30 MB ram si pe procesor 166 mhz merge brici nici nu cred ca puteam sa le cerem mai mult celor de la MS.
Nu te mai chinui cu trolul.Rămâi în lumea ta.Cu ghimpele împotriva Microsoft.

E valabil și pentru dan_slack.

#12
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Sa va arat ceva tare legat de Win 8. :roflmao:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4VtNLl6Ca4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostImprovizzon, on 01 octombrie 2014 - 15:16, said:

Nu te mai chinui cu trolul.Rămâi în lumea ta.Cu ghimpele împotriva Microsoft.
Ce vorbesti?! Postarea lui a fost foarte tare! :)

View PostImprovizzon, on 01 octombrie 2014 - 15:16, said:

E valabil și pentru dan_slack.
Nu stiu cine e.

#13
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

View PostSuPY, on 01 octombrie 2014 - 15:15, said:

Aici cadem de acord! Am si spus ca optiunea mea este si in functie de sistem! Depinde ce sistem ai tu. Oricum, as pune Win 7, dar nu 8 sau 10.
Pai, am mai spus intr-un topic, am si Windows 7 si Windows 8.1 in dualboot, si dupa jumatate de an am ajuns la concluzia ca 8.1 e mai stabil ca 7, si am dat un exemplu simplu: eu am obiceiul sa tin pc-ul in hibernare cu saptamanile, windows 7 imi pica cu bsod sau freeze dupa 2 saptamani de hibernare, in schimb 8.1 mi-a rezistat aproape 4 saptamani, dupa care am fost nevoit sa ii dau un restart pentru update-uri. In 8.1 am scapat de unele glitch-uri in anumite jocuri care apareau sub W7, browsingul e mai rapid etc.

#14
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMaVeRicK89, on 01 octombrie 2014 - 15:19, said:

Pai, am mai spus intr-un topic, am si Windows 7 si Windows 8.1 in dualboot, si dupa jumatate de an am ajuns la concluzia ca 8.1 e mai stabil ca 7, si am dat un exemplu simplu: eu am obiceiul sa tin pc-ul in hibernare cu saptamanile, windows 7 imi pica cu bsod sau freeze dupa 2 saptamani de hibernare, in schimb 8.1 mi-a rezistat aproape 4 saptamani, dupa care am fost nevoit sa ii dau un restart pentru update-uri. In 8.1 am scapat de unele glitch-uri in anumite jocuri care apareau sub W7, browsingul e mai rapid etc.
Imi place noul "ton" pe care l-ai abordat, deci poti si asa. Nu sa insinuezi ca toti care folosesc Nokia 1100 si Windows XP sunt doar prosti...

#15
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View Postraul_bogdan, on 01 octombrie 2014 - 15:15, said:

cum ai testat windows 10? inca nu a aparut pentru descarcare... :-?

Pai daca asa spune moderatoru ca Windows 10 e cel mai bun zic si io, dece nu? Daca e disponibil in sondaj eu asa am votat.

Lasand gluma la o parte XP la vremea lui si pentru hardware-ul din acele vremuri+ cativa ani dupa a fost ok nici nu putea cere mai mult.

Trecand la Windows 7 care si in ziua de astazi este cel mai bun sistem de operare DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE(PAREREA MEA) si nu aveai cum sa nu treci la W7 mai ales ca hardware-ul sa ieftinit mult si e mult mai accesibil iar daca vrei sa pui mai multi rami nici nu aveai alternativa deci fiecare din aceste doua au fost bune la vremea lor.

Windows 8 s-a dovedit a fi un esec inainte sa fie lansat la fel cum presimpt ca o sa fie si Win10. Au bagat pe gat ceea ce lumea nu dorea, nu am vazut asa inversunare cand a fost lansat Windows Vista sau 7 desi la capitolul design erau diferite de WinXP dar in Win8 era deja prea mult practic au facut schimbari radicale brusc si lumea nu era pregatita sa accepte asta.

Cred ca inca se mai poate merge cativa ani lejer pe windows 7 iar acele brizbrizuri din windows8/8.1/10 pot fi implementate si in windows 7 daca chiar le vrea cineva.

Totusi un lucru bun si UTIL as puncta la windows 8.1 si anume ca poti monta imagini ISO nativ.

#16
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu am zis ca sunt prosti, asta ai inteles tu. Pai sa stii ca e enervant faptul ca bagi xp-ul peste tot, desi stii si tu ca i-a trecut de mult timpul, si in scurt timp vei fi fortat de mai toate aplicatiile si browserele, sa faci upgrade la 7/8.1/10

#17
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
Eu cred ca o sa raman la windows 7 pentru ca laptopul are probleme cu driverele pe windows 8.x. Nu merge setata luminozitatea deloc, ori max ori se inchide.. si cum il folosesc cateodata doar cu baterie nu se merita. Daca a mai avut cineva problema asta poate ma ajuta si pe mine:))
Daca nu aveam problema asta as fi trecut la 10 imediat pentru ca am si Windows Phone si merg mana in mana.

Edited by bogdanv92, 01 October 2014 - 15:27.


#18
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Windows 8 a fost un esec pentru cei care plangeau dupa start meniu, acum surpriza! in windows 10 a revenit! sa vedem ce motive se vor mai gasi pentru windows 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate