Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

usb-uri 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut..am cumparat si eu o carcasa pt noul meu pc ...se numeste aerocool GT-S , un full tower...care printre alte specificatii..contine 2 porturi usb 3.0 in partea din fata a carcasei...problema mea este ca....unul dintre usb-uri pare sa nu functioneze....cand bag un stick in el...nu se intampla nimic...cand bag in urmatorul...mi-l vede windows-ul....driverele cred ca sunt instalate corect...nu am nimic cu semnul ! in device manager...am dat dezinstal la usb 3.0....si reinstal tot din device mananger....am carcasa de 2 saptamani....si chiar nu o pot trimite la garantie...m-am chinuit prea mult sa fac un wire management frumos , sa montez placa de baza...componentele pe ea.....credeti ca o fi totusi ceva sofware .. ? daca este nevoie specific si componentele pc-ului. Multumesc

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
vampiru_2007 vad ca ataci pe toate partile, si aici iti vori raspunde best-guess Posted Image
Ai strambat un fir din mufa sau este ceva neinregula cu mufa care ai conectat-o pe placa de baza.

Verifica...atat mufa din fata cat si conectorul care se infige in placa de baza.
Sugestie: foloseste o lanterna puternica !

Edited by Mihai_3, 01 October 2014 - 14:38.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cele doua porturi USB 3.0 sunt pe acelasi conector de pe placa de baza. Daca unul merge si unul nu, problema e hardware.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cred ca datorita Wire managementului tau Frumos ai smotocit prea tare firele alea si cred ca ai desprins vre-o unul sau strambat vre-un pin pe placa de baza.
Nu este exclus si un defect din fabricatie avand in vedere ca,carcasele din ziua de azi sunt o apa si un pamant aproape toate.Nu te uita ca ai dat 7 bastoane pe ea tot china ii.
Cu un multimetru pe scala de continuitate se identifica imediat problema.

Edited by geo123, 01 October 2014 - 14:44.


#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
carcasa cu porturi usb? Eu asta inteleg din textul tau

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
se pare ca nu mai pot da edit.....

Deobicei usb-urile din fata trebuiesc conectate pe placa de baza, daca placa de baze ofera 6 iesiri si carcasa 8 atunci 2 de pe carcasa nu vor functiona...

Ori ai montat gresit placa de baza ori atata are placa de baza

Edited by MooF2010, 01 October 2014 - 16:23.


#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
când o să înveți ce fac „...” (punctele de suspensie) totul va reveni la normal.

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" se pare ca nu mai pot da edit... "
Edit-ul funcţionează doar pentru 30 de minute de la postarea iniţială.

vampiru_2007, probabil unul din cele două Usb-uri are vreun fir deslipit, vreo problemă de conector sau vreo pană de contact.
Cum scrii că " nu o pot trimite la garantie ", reciteşte sfatul foarte bun primit de la geo123.

Edited by Mos_Ilie, 01 October 2014 - 16:44.


#9
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
kyky ,serios , nu suntem aici sa invatam limba romana " ... " . Moof , placa mea de baza stie in felul urmator...
1. 6 x USB 3.0/2.0 ports (4 ports on the back panel, 2 ports available through the internal USB header)
2. 8 x USB 2.0/1.1 ports (4 ports on the back panel, 4 ports available through the internal USB headers) .Acei pini de pe placa de baza...nu sunt strambi...sunt foarte rezistenti...mufa a iesit si intrat usor...modelul placii de baza este GA-Z97X-UD3H-BK . iar firu care intra in placa de baza...pleaca de la 2 mufe usb 3.0.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu trebuie sa invatam limba romana, ci doar sa demonstram ca am facut clasele primare. Si Regulamentul forumului parca zice ceva de treaba asta. Ca tu scrii ca un manelist, e alta treaba. Poate si mai uita si placa la om si refuza sa dea drumul la poate porturile USB.

#11
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Mai citeste odata ce-ai scris si dai cu edit , ca din prima da eroare .

Si multumesc celor de mai sus pentru raspunsurile on topic .

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O, vad ca te-ai corectat. Interventiile noastre au avut ecou. E bine.


Vezi ca e posibil ca unul din cele doua porturi USB 3.0 sa fie mord din facere, adica nu are unul din conectori atasat la ceva. Ori cablul este intrerupt undeva. Ori, pur si simplu, nu sunt facute setarile din BIOS corect. Poti sa incerci sa conectezi portul USB de pe placa la alta carcasa cu porturi USB 3.0 si, daca nici asa nu merge, poti trimite carcasa in service. Daca musai nu se poate doar cu un port USB albastru, normal.

Succes si sa ne tii la... curent!

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Chiar si la o carcasa ieftina, eu nu as accepta un port defect. Daramite la una de 700 lei.

Nu e o setare din BIOS, deoarece porturile USB 3.0 de pe carcasa sunt conectate ambele la un singur header USB 3.0 de pe placa de baza.

O varianta ar fi sa faci rost de un bracket cu 2 porturi USB 3.0 sa vezi daca merg ambele. Astfel vezi unde e problema: la porturile de pe carcasa sau la placa de baza.

#14
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
O , refuzi sa vorbesti coerent ? .... Din fericire am rezolvat , era un pin stramb , ultimul din cap fara pereche . Multumesc inca odata ! ...

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
inca odata se adevereste ce spun...

#16
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu cu cine te certi. Faza e ca ai scris mai sus ca toti pinii sunt drepti. Deci ti-ai dat degeaba cu caramida-n piept. Deci, a avea bani nu este intotdeauna similar cu a fi si inteligent/atent.
Iti dau citatul in care ai scris ca ai pinii drepti?

Na, poftim:

Quote

Acei pini de pe placa de baza...nu sunt strambi...sunt foarte rezistenti...

Edited by Lucian_M, 01 October 2014 - 18:42.


#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si cu ce ai scris aici cum ramane?

 vampiru_2007, on 01 octombrie 2014 - 16:50, said:

Acei pini de pe placa de baza...nu sunt strambi...sunt foarte rezistenti...mufa a iesit si intrat usor


#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai, nu va mai bateti capul cu baitanul, ca n-are rost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate