Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

vard Tulcea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
ce stiti despre ingradirea dreptului la munca? momentan lucrez la un cacat de firma subcontractoare in curtea santierului vard din Tulcea, astia au un regulament intern, cica nu am voie sa ma transfer de la firma la care lucrez la alta firma decat dupa o pauza de 3 luni de lucru la ei pe platforma. cica directorul de la vard s-a dus la astia de la somaj si a batut cu pumnu'n masa ca la el in curte face ce vrea muschiu' lui...(mentionez ca in santierul asta sunt cateva zeci de firme subcontractoare - adica iau lucrari de la astia de la vard). drept urmare a scos si o fituica, incerc sa o anexez, nu stiu cat de bine se vede... este normala chestia asta??

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e discutabil.
articolul 3 din codul muncii garanteaza libertatea muncii.
problema e ca cel ce impune restrictia nu este angajatorul, ci beneficiarul pentru care lucreaza acest angajator.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este perfect legala, asa procedeaza si cele 2 firme de la mine din oras care sunt concurente, insa ambele au adoptat un acord in care este stipulat, ca la oricare din firme ai lucrat, nu ai voie sa te angajezi la concurenta timp de x timp. este un acord intre parti, care nu ingradeste libertatea muncii si intra la regulamentul intern. ceea ce face perfect legal acordul.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu in amalgamul legislativ romanesc daca este legala hotararea aia, dar eu in fituica aia citesc ca un proprietar va restrictiona accesul unora (pe ce criterii vrea el) pe santierul lui. Subcontractorii aia daca nu le convine sa faca urat, daca au curaj, sau sa-si ia jucariile si sa plece. Asadar, mi se pare normal ca eu ca proprietar sa acord unora dreptul sa se plimbe si altora sa le restrictionez accesul la mine pe proprietate. Adevarat, fituica aia face trimitere la ceva plimbari de personal, dar nu zice ca este interzis...zice doar ca cine se muta nu mai intra la el pe santier....asta nu inseamna ca cineva nu ar putea sa se mute la o alta firma care nu are punct de lucru in acel santier. Mai ramane de vazut si de ce a luat santierul naval o astfel de hotarare...ca adevarul si dreptatea e undeva pe la mijloc, probabil.

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Este legala. Se respecta Contractul individual de munca si Regulamentul de ordine interioara. Sunt multe situatii de acest fel, la mai multe firme.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
exact, la fel cum zis si eu mai sus

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Eu A te angajez pe tine x să-mi faci nişte lucrări cu oamenii tăi. Şi îl angajez şi pe Y.
Dar condiţionez intrarea la punctul de lucru al unor oameni din echipa ta. Tu poţi angaja pe cine vrei şi să-l plăteşti cu cât vrei, dar eu îmi rezerv dreptul a oferi acces în punctul de lucru doar personalului selecţionat pe anumite criterii.
Ca atare dreptul la muncă nu este îngrădit, firmele X şi Y putându-şi trimite personalul, care nu se califică conform criteriilor, să lucreze în alte puncte de lucru ale firmei.

#8
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007

 sfantu.dracu, on 01 octombrie 2014 - 13:05, said:

Eu A te angajez pe tine x să-mi faci nişte lucrări cu oamenii tăi. Şi îl angajez şi pe Y.
Dar condiţionez intrarea la punctul de lucru al unor oameni din echipa ta. Tu poţi angaja pe cine vrei şi să-l plăteşti cu cât vrei, dar eu îmi rezerv dreptul a oferi acces în punctul de lucru doar personalului selecţionat pe anumite criterii.
Ca atare dreptul la muncă nu este îngrădit, firmele X şi Y putându-şi trimite personalul, care nu se califică conform criteriilor, să lucreze în alte puncte de lucru ale firmei.

nu ai inteles, nu este vorba de calificarile oamenilor sau de pregatirea lor, pur si simplu un necalificat de la firma x nu se poate angaja la firma y (unde presteaza acelasi lucru dar pe alt malai) decat dupa 3 luni de lucrat in alta parte decat in santierul din tl...

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 hunab, on 01 octombrie 2014 - 12:32, said:

Este legala. Se respecta Contractul individual de munca si Regulamentul de ordine interioara. Sunt multe situatii de acest fel, la mai multe firme.
ce contract si regulament, stimabile? angajatii subcontractorilor n-au nici un contract cu VARD si nici nu sunt obligati sa respecte decat ROI-ul din firma la care sunt angajati.

chichita aici e ca cel ce impune restrictiile e un beneficiar, iar asta ii da ceva spatiu de manevra din punct de vedere legal.

in schimb o intelegere intre firme cu privire la restrictionarea accesului la munca (de genul "eu nu-i angajez pe cei ce pleaca de la tine, tu nu-i angajezi pe cei ce pleaca de la mine") e cam ilegala.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in ce consta aceasta ilegalitate?

#11
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
contractul de munca este unul standard, salariul minim pe economie, pe o perioada de 1 luna, se fac prelungiri la el fara sa le vedem la ochi (asta deja e alt film)  nu am semnat nimic in sensul ca nu plec de la o firma la alta, vreau sa stiu daca este un "paragraf de lege" visavi de treaba asta, ceva concret.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 drq101, on 01 octombrie 2014 - 14:50, said:


nu ai inteles, nu este vorba de calificarile oamenilor sau de pregatirea lor, pur si simplu un necalificat de la firma x nu se poate angaja la firma y (unde presteaza acelasi lucru dar pe alt malai) decat dupa 3 luni de lucrat in alta parte decat in santierul din tl...

Tu nu ai înţeles: VARD are nişte criterii de selecţionare a oamenilor care intră-n teritoriul lui. Indiferent că sunt direcţi sau indirecţi. Partea cea mai bună pentru VARD e că pe cei indirecţi îi poate selecţiona cu o mai mare rigurozitate.
Astfel, unul dintre criterii este ca muncitorul Popescu dacă se mută de la Ghiţă Reparaciosul SRL la Dorel Facetot SRL (ambii subcontractori VARD), să muncească cel puţin 3 luni pentru Dorel pe un alt şantier care nu e sub tutela VARD.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Dany_Darke, on 01 octombrie 2014 - 19:01, said:

in ce consta aceasta ilegalitate?
citeste cu atentie topicul si o sa afli.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai nu ai spus nimic concret, decat ca ingradeste libertatea muncii. mare vrajeala ce ai argumentat. vino cu ceva concret, nu cu vorbe

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 _Smiley_, on 02 octombrie 2014 - 07:34, said:

citeste cu atentie topicul si o sa afli.

_Smilet_ eşti isteţ, dar aici nu e vorba de nicio ilegalitate şi nici o îngrădire a dreptului de a munci. E doar un contract între două persoane juridice care nu încalcă nicio legislaţie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate