Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa la rosu - pasul urmator

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Salut,

Dupa munca multa am reusit sa ridic casa la rosu (inclusiv tigla metalica). Din pacate toamna vine si vremea buna (care oricum nu a fost buna vara asta) ne limiteaza timpul de lucru.
Cu ce sa merg mai departe:
- tencuiala interioara + glet  si sa fac tencuiala exterioara + termosistem anul urmator ?
- tencuiala exterioara + termosistem si sa continui cu amenajarile interioare la iarna (in cazul in care reusesc sa incalzesc)

Dupa tencuiala interioara intentionez sa pun si tamplaria dar in cazul in care merg pe varianta exterioara nu cred ca mai merge.

Si daca tot am deschis topicul, la exterior se merita sa tencuiesc sau sa merg direct cu termosistem peste caramida ? Casa este zidita cu caramida porotherm iar constructorul zice ca este cam casanta, iar varianta de gauri pentru ciuperci fara percutie dureaza foarte mult. El vrea sa tencuim si sa dam gauri cu percutie pt ciuperci.


Merci

#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu stiu cum este la Porotherm dar la Soceram Durotherm merg gaurile cu percutie fara distrugerea peretilor. Bine, depinde si de puterea de percutie.
Ai grija ca intre tencuiala interioara si glet sa treaca minim o luna.

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postcreatorul, on 01 octombrie 2014 - 11:07, said:

Casa este zidita cu caramida porotherm iar constructorul zice ca este cam casanta, iar varianta de gauri pentru ciuperci fara percutie dureaza foarte mult. El vrea sa tencuim si sa dam gauri cu percutie pt ciuperci.
In caramida eficienta gaurile se dau fara percutie. Percutia se foloseste cand dai gauri in beton.

Timpul si costul cu tencuirea pe caramida nu-l ia in calcul cand spune ca dureaza prea mult sa dea gauri fara percutie? Plus ca daca e sa se sparga de la percutie, caramida se sparge si cand e tencuita.

#4
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Seb poate ai dreptate cu percutia dar asta nu inseamna ca la o percutie slaba se sparge. Am facut teste cu caramida nezidita (cu rezistenta mai mica decat una zidita) si am dat 20 de gauri pe aceeasi fat a cramizii. Niciuna nu s-a spart.
Poate voi aveti rotopercutoare scumpe, de mare putere, Dar la ieftinelile pe care le au unii meseriasi, cred ca nici cea mai slaba caramida nu se sparge.

Spre ex, aveam o bormasina ieftina care dadea gaura cu pecutie la fel ca fara - percutie 0 :)

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Poti sa dai gaurile dinainte si lipesti polistirenul cu CT-84. Daca nu e prea inalta casa, poti nici sa nu mai dai gauri.

#6
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Merci de raspunsuri.
Unele pers zic ca daca tencuiesc pe interior + gletuit fara sa fac exterior + termosistem la iarna de la inghet s-ar putea sa crape pe interior.
Altii zic sa nu fac interiorul si exteriorul in acelasi an ca se usuca greu si ramane multa umezeala in pereti.
Grea decizie :)

#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Iti vor fisura doar daca vei avea incalzire in casa -zic eu. Eu m-am ales cu cateva fisuri in glet, deoarece am locuit in casa inclazita neizolata.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Mai bine las-o asa si incepe la anul in primavara ! Se mai aseaza si casa iar tot ce faci acum s-ar putea sa ajunga umed in iarna ,sa inghete si sa se crape si sa ....plangi ulterior !

#9
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View PostFAP, on 01 octombrie 2014 - 14:20, said:

Mai bine las-o asa si incepe la anul in primavara ! Se mai aseaza si casa iar tot ce faci acum s-ar putea sa ajunga umed in iarna ,sa inghete si sa se crape si sa ....plangi ulterior !

Dar daca ii fac decat exteriorul ? Termosistem direct pe caramida porotherm + tencuiala decorativa. Eventual pot sa ii pun si tamplaria (desi cred ca era mai bine pusa tamplaria dupa tencuiala interioara).
Exista vreo problema cu uscarea peretilor in cazul asta ?

Merci

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Peretii se vor usca mai greu, dar sunt sigur ca se usuca pana la primavara cand probabil vei incepe lucrarile interioare. Lasi geamurile pe batant sa aiba pe udne sa iasa umezeala din casa.
Pentru tencuiala interioara sau izolarea exterioara cred ca este mai bine sa existe tamplaria, deoarece poti finisa glafurile, fara interventii ulterioare. La termosistem nu se murdaresc prea mult geamurile, in schimb la tencuiala interioara trebuie protejate cu folie. Nu este foarte mult de munca, cateva folii subitiri si o rola alba de hartie adeziva.

Edited by bicosu, 01 October 2014 - 14:44.


#11
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Fa-i exteriorul complet si monteaza geamurile termopan, geamuri pe care este bine sa le lasi intredeschise.
Nu are rost sa dai bani pentru a o tencui pe exterior. Termosistemul se aplica direct peste caramida, apoi se trage plasa cu adeziv, un tinci si apoi vopsea de exterior sau tencuiala decorativa (dupa buzunar).
Sfatul meu este sa o tencuiesti interior la primavara, apoi sa torni sapele si sa o lasi sa se odihneasca 5-6 saptamani. Abia dupa aceea poti trece la gleturi, Daca tencuiala nu s-a uscat bine iti va apare mucegai.

#12
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Se poate fixa de acum polistirenul si sa se tencuiasca peste el doar anul viitor? La mine este deja facut interiorul cu tencuiala ornamentala. Exista riscul sa crape pana in primavara daca o sa locuiesc acolo peste iarna si nu o sa fie facut exteriorul deloc?

#13
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Polistirenul expus la soare se ingalbeneste si se degreadeaza. la fel, nu e bine sa stea prea mult in apa. Daca pui polistirenul, da-i si plasa cu 2 maini de masa de spaclu pentru protectie. Ii dai vopseaua alta data.

#14
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Da-i o tencuiala grosiera pe exterior. Va indrepta mult si intari peretii , faci economie la adezivul pt polistiren ,protejeaza caramida peste iarna .Deasemenea poti face instalatia electrica si tencui la interior. Pana primavara viitoarae se usuca si poti continua. In plus daca apar crapaturi le poti remedia.

#15
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Bun, deci am lamurit o chestiune .. nu se poate face doar interiorul si la exterior sa ramana caramida expusa la inghet.
In cazut in care o sa pun termosistemul si tamplaria, se pot tencui doar glafurile inainte de montarea tamplariei ?

Merci

#16
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013

Am terminat de izolat casa, si acum am o dilema...Glafurile/pervazurile exterioare se monteaza inainte de tencuiala decorativa?



#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Baietii mei au zis ca da, dar asta inseamna sa le protejezi cumva.

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
1) Termosistemul se monteaza corect peste un strat de tencuiala ! Mai cititi !
2) Daca montezi acum termosistemul , polistirenul retine apa ... care si ingheata si e ....naspa !
3) Glafurile se monteaza inainte de tencuiala decorativa !

Edited by FAP, 02 October 2014 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate