Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Test de fonetică engleză

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Poll: Distingeți vocalele limbii engleze? (20 member(s) have cast votes)

Bifați afirmațiile adevărate:

  1. „oven” și „over” încep cu același sunet (6 votes [7.32%] - View)

    Percentage of vote: 7.32%

  2. „food” și „good” conțin aceeași vocală (13 votes [15.85%] - View)

    Percentage of vote: 15.85%

  3. „moan” și „own” rimează (17 votes [20.73%] - View)

    Percentage of vote: 20.73%

  4. „bear” și „pear” rimează (17 votes [20.73%] - View)

    Percentage of vote: 20.73%

  5. „dove” și „above” rimează (14 votes [17.07%] - View)

    Percentage of vote: 17.07%

  6. „they read” se poate citi în două feluri (15 votes [18.29%] - View)

    Percentage of vote: 18.29%

Bifați perechile în care cuvintele se pronunță identic:

  1. „sucker” și „soccer” (2 votes [0.90%] - View)

    Percentage of vote: 0.90%

  2. „night” și „knight” (16 votes [7.21%] - View)

    Percentage of vote: 7.21%

  3. „not” și „nut” (4 votes [1.80%] - View)

    Percentage of vote: 1.80%

  4. „hour” și „our” (17 votes [7.66%] - View)

    Percentage of vote: 7.66%

  5. „fur” și „fir” (11 votes [4.95%] - View)

    Percentage of vote: 4.95%

  6. „crash” și „crush” (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. „past” și „passed” (7 votes [3.15%] - View)

    Percentage of vote: 3.15%

  8. „rain” și „reign” (17 votes [7.66%] - View)

    Percentage of vote: 7.66%

  9. „pool” și „pull” (7 votes [3.15%] - View)

    Percentage of vote: 3.15%

  10. „principle” și „principal” (12 votes [5.41%] - View)

    Percentage of vote: 5.41%

  11. „flaw” și „flow” (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. „live” și „leave” (3 votes [1.35%] - View)

    Percentage of vote: 1.35%

  13. „discreet” și „discrete” (10 votes [4.50%] - View)

    Percentage of vote: 4.50%

  14. „compliment” și „complement” (5 votes [2.25%] - View)

    Percentage of vote: 2.25%

  15. „plane” și „plain” (18 votes [8.11%] - View)

    Percentage of vote: 8.11%

  16. „aloud” și „allowed” (17 votes [7.66%] - View)

    Percentage of vote: 7.66%

  17. „hire” și „higher” (14 votes [6.31%] - View)

    Percentage of vote: 6.31%

  18. „two” și „too” (15 votes [6.76%] - View)

    Percentage of vote: 6.76%

  19. „bellow” și „below” (3 votes [1.35%] - View)

    Percentage of vote: 1.35%

  20. „right” și „write” (14 votes [6.31%] - View)

    Percentage of vote: 6.31%

  21. „fair” și „fear” (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  22. „find” și „fined” (15 votes [6.76%] - View)

    Percentage of vote: 6.76%

  23. „hare” și „hair” (15 votes [6.76%] - View)

    Percentage of vote: 6.76%

Vote Guests cannot vote

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Încă un test, cu mai multe exemple decît ieri. Testul se limitează din nou la vocale, pentru că verificarea se poate face mai ușor într-un test scris decît la consoane.

Exemplele sînt alese în așa fel încît să nu conteze ce dialect standard major al limbii engleze vorbiți, britanic sau american. La dialectele minore s-ar putea ca o parte din răspunsuri să difere.

În orice caz, scopul testului e numai să vă pună în alertă că poate nu știți bine cu ce vocale se pronunță anumite cuvinte sau ce diferențe sînt între vocalele englezești, mai numeroase decît cele românești. Dacă pronunțați deja bine toate vocalele (foarte improbabil la publicul românesc general) atunci testul nu vă servește la nimic. Dacă credeți că le pronunțați bine și nu aveți chef să mai verificați, testul iarăși nu vă ajută. El le folosește doar celor care mai au ceva de învățat și care chiar doresc să învețe.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dove este substantiv sau verb?

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postspare-me, on 01 octombrie 2014 - 07:22, said:

dove este substantiv sau verb?
E substantiv. Nu m-am gîndit la confuzia asta, că l-aș fi schimbat cu love. L-am ales pe dove pentru că l-am auzit foarte des pronunțat prost de către români (știți, săpunul Dove).

#4
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Ok. Cand si cum aflu daca am raspuns corect?

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostFlorin_d_1300, on 01 octombrie 2014 - 10:12, said:

Ok. Cand si cum aflu daca am raspuns corect?
Puteți afla oricînd, uitîndu-vă într-un dicționar care dă transcrieri fonetice. Dacă nu vă descurcați cu vreuna din perechi vă spun eu.

Pînă acum nu a răspuns nimeni corect la toate. Mai așteptăm.

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
După 11 persoane care au răspuns încă n-a bifat nimeni corect peste tot. Ba chiar la unele perechi marea majoritate au bifat greșit, în proporție de peste 80%. Un lucru care se observă ușor e că scrisul le influențează multora impresiile despre pronunție. La vorbitorii nativi asta se întîmplă mult mai rar.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postspare-me, on 01 octombrie 2014 - 07:22, said:

dove este substantiv sau verb?

E sapun. :D

Eu te intreb adijapan daca stii unde se pune in romana accentul pe "butelie" si unde e pus de majoritatea oamenilor. Ce concluzie tragem de aici ?

View PostAdiJapan, on 01 octombrie 2014 - 11:39, said:

După 11 persoane care au răspuns încă n-a bifat nimeni corect peste tot. Ba chiar la unele perechi marea majoritate au bifat greșit, în proporție de peste 80%. Un lucru care se observă ușor e că scrisul le influențează multora impresiile despre pronunție. La vorbitorii nativi asta se întîmplă mult mai rar.

Eu cred ca, dupa tine, nimeni nu raspunde corect, decat din pur noroc.

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 October 2014 - 11:56.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAdiJapan, on 01 octombrie 2014 - 11:39, said:

Un lucru care se observă ușor e că scrisul le influențează multora impresiile despre pronunție. La vorbitorii nativi asta se întîmplă mult mai rar.

Si nu e de bun simt?
Nu am mai raspuns la poll-ul acesta pentru ca nu are sens. Mi se pare ca incerci sa scoti in evidenta ceva ce e de asteptat sa se intampler in mod natural.

Repet ce am zis si pe topicul celalalt: intentia e buna. Poate ar fi si mai bine daca ai spune si care sunt raspunsurile corecte ca sa stie lumea unde sa cerceteze mai mult.

#9
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Bifati afirmatiile adevarate:

Quote

oven” și „over” încep cu același sunet
„food” și „good” conțin aceeași vocală
„moan” și „own” rimează
„bear” și „pear” rimează
„dove” și „above” rimează
„they read” se poate citi în două feluri

Bifați perechile în care cuvintele se pronunță identic:
„sucker” și „soccer”
„night” și „knight”
„not” și „nut”
„hour” și „our”
„fur” și „fir”
„crash” și „crush”
„past” și „passed”
„rain” și „reign”
„pool” și „pull”
„principle” și „principal”
„flaw” și „flow”
„live” și „leave”, etc. etc...
Sint inclusi numai savantii ?

Quote

Dove. Nu m-am gîndit la confuzia asta, că l-aș fi schimbat cu love.
Dove cu Love, deci. IN care categorie bifam aici...rima sau sub.-verb ? Ma gindesc ce face lumea la dove si above !

Quote

„night” și „knight” ..„hour” și „our”...pool si pull
..Ma scuzati, dar trebuie sa fim asi, sa le cuplam ... sigur marea problema este, daca mai sintem inca LIVE sau LEAVE, dupa acest test. Dar, scuze de interventie. Lasam armodiotita sa-si faca treaba.

Edited by Astro-Liv, 01 October 2014 - 14:17.


#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 01 octombrie 2014 - 11:59, said:

Eu te intreb adijapan daca stii unde se pune in romana accentul pe "butelie" si unde e pus de majoritatea oamenilor. Ce concluzie tragem de aici ?
Nu e relevant aici. Cuvintele pe care le-am ales nu le pun probleme nativilor, nu sînt din cele care se pot pronunța în mai multe feluri. Despre butelie am vorbit de mai multe ori la Softpedia. Vedeți de exemplu aici.

View PostIon_de_la_Raion, on 01 octombrie 2014 - 11:59, said:

Eu cred ca, dupa tine, nimeni nu raspunde corect, decat din pur noroc.
Nu se cheamă noroc, ci cunoaștere.

Și nu e după mine, ci după cum pronunță nativii.

View PostAlexEn, on 01 octombrie 2014 - 13:31, said:

Si nu e de bun simt?
Problema nu e dacă e de bun simț că pronunțiile greșite există și din cauza formei scrise. Problema e că pronunțiile greșite există.

View PostAlexEn, on 01 octombrie 2014 - 13:31, said:

Nu am mai raspuns la poll-ul acesta pentru ca nu are sens. Mi se pare ca incerci sa scoti in evidenta ceva ce e de asteptat sa se intampler in mod natural.
He he, bănuiesc de ce n-ați mai răspuns. Pentru că am setat să se vadă cine și ce a bifat.

Așa e, încerc să pun în evidență un fenomen care e explicabil, dar nu pentru că e explicabil sau pentru că n-ar fi explicabil, ci pentru că vreau să-i ajut pe cei care încă nu și-au dat seama că pronunță altfel decît ar trebui.

Sigur că da, la învățarea unei limbi străine apar influențe puternice din partea reflexelor formate pentru limba maternă, pe toate planurile limbii, între care și fonetica.

View PostAlexEn, on 01 octombrie 2014 - 13:31, said:

Poate ar fi si mai bine daca ai spune si care sunt raspunsurile corecte ca sa stie lumea unde sa cerceteze mai mult.
Răspunsurile corecte se găsesc în dicționare. Durează două secunde să cauți un cuvînt. Cine are nevoie să-i caut eu nu va avansa niciodată în studiu. Nu pentru ei e testul.

Dar uite aici o listă cu perechile de cuvinte la care pînă acum (13 respondenți) au fost greșite mai mult de jumătate din bifări:

- „food” și „good” conțin aceeași vocală
- „past” și „passed”
- „discreet” și „discrete”
- „compliment” și „complement”

De fapt food și good nu conțin aceeași vocală, iar în celelalte trei perechi cuvintele se pronunță identic.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAdiJapan, on 01 octombrie 2014 - 15:26, said:

He he, bănuiesc de ce n-ați mai răspuns. Pentru că am setat să se vadă cine și ce a bifat.

Ma declar vinovata, fix de asta nu am raspuns, sa nu ma fac de rusine in fata coforumistilor fiindca nu stiu care cuvant e asemanator ca pronuntie cu care :rolleyes:

Repet, cu aceasta ocazie, ce am spus si pe celalalt topic: deja este vorba depre niste nuante care nu sunt folositoare decat celor care vor sa vorbeasca din carti. Niciodata, absolut niciodata nu am avut probleme in a ma intelege cu vorbitori nativi de engleza (prin natura jobului vobresc cu destui) si nu se punea problema sa rada de modul in care pronunt sau sa incerce sa ghiceasca la ce ma refer.

Ma indoiesc ca va confunda cineva  intre ele food  si good, chiar daca le pronunt la fel, ca si c and ar contine aceeasi vocala.

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Trebuia trecuta pe listuta aia si perechea  "holy vs. holly". Adica e o diferenta intre a pronunta "holy wood" si "Hollywood", nu? Posted Image

Edited by Arianna-D, 02 October 2014 - 01:07.


#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostArianna-D, on 02 octombrie 2014 - 00:52, said:

Trebuia trecuta pe listuta aia si perechea  "holy vs. holly". Adica e o diferenta intre a pronunta "holy wood" si "Hollywood", nu? Posted Image
Gînd la gînd cu bucurie. De fapt aveam pe lista mea și perechea asta, dar am renunțat la ea pentru că lumea nu prea știe ce e holly. Aș fi făcut comparație între Hollywood și secvența de cuvinte holy wood, dar atunci ar fi trebuit să modific enunțul, că nu mai puteam spune cuvinte.

La fel am ezitat la perechea bellow-below, gîndindu-mă că lumea nu prea știe ce e bellow. Pînă la urmă am lăsat-o, și nu-mi pare rău, pentru că uite, 3 oameni din 14 spun că se pronunță la fel.

#14
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Sincer, e dragutel exercitiul. Unele lucruri sunt involuntare. Cand discuti in engleza cu cineva, repede, diferentele mici de pronuntie intre anumite cuvinte (care nu inseamna neaparat greseala, gen perechile "bin-bean-been" de la celalat topic), nu se observa. Problema e cand pronunti gresit un anumit cuvant, cum ai dat tu exemplul sucker-soccer (apropos de asta, sa vad un britanic care foloseste soccer Posted Image ), poate din nestiinta (exemplul holy-holly, bellow-below).

#15
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Dacă numele săpunului vrea să însemne „a plonjat”, atunci românii pronunțau corect, dar e mult mai probabil să fi vrut să însemne turturică sau porumbiță.

Am încercat odată să le explic unor anglofoni care sînt dificultățile limbii engleze pentru români și cum avem cîte un sunet intermediar pentru vocalele din perechile pool/pull, peek/pick, pot/ball, dar ei mi‑au zis că nu își pot imagina cum poate exista un sunet între perechile respective.

Un cuvînt care de asemenea seamănă cu holy e wholly — are ciudățenia unui dublu L în pronunțare (poate nu e bine zis ciudățenie, fiindcă dublul L e logic).

#16
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

...gen perechile "bin-bean-been" de la celalat topic), nu se observa.
Si totusi trebuie sa se observe, cel putin ptr. cei care au invatat engleza. Ptr. ca Been, vine de la verbul neregulat, BE, deci care se pronunta si i: TENSE (lung) si i - relax. Adica intra si in categoria lui TEACH sau BEAN sau BEE sau DEEP SEA, dar si in categoria lui - BIN, BIG, SIT. Dar atentie, trebuie sa ramineti fideli, in ceea ce invatati, ptr. ca unele "popoare" le prezinta strict, i relax, adica scurt.  

Quote

Un cuvînt care de asemenea seamănă cu holy e wholly — are ciudățenia unui dublu L în pronunțare (poate nu e bine zis ciudățenie, fiindcă dublul L e logic).
Si de ar fi numai el... unde sa vedeti la book, impreuna cu( too si do) ca diferenta. Ultimele doua, se pronunta la fel. Atentie la glosa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xm2RIcGEVPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostAdiJapan, on 01 octombrie 2014 - 11:39, said:

Un lucru care se observă ușor e că scrisul le influențează multora impresiile despre pronunție. La vorbitorii nativi asta se întîmplă mult mai rar.
Asta e clar, dar...

View PostAdiJapan, on 01 octombrie 2014 - 15:26, said:

Nu e relevant aici. Cuvintele pe care le-am ales nu le pun probleme nativilor, nu sînt din cele care se pot pronunța în mai multe feluri. Despre butelie am vorbit de mai multe ori la Softpedia. Vedeți de exemplu aici.

Și nu e după mine, ci după cum pronunță nativii.
Aici ma tem ca nu prea ai dreptate. Vezi prin dictionare cum se pronunta de ex. over. Apoi love e chiar un exemplu interesant.

View Postobilici, on 12 octombrie 2014 - 03:11, said:

Un cuvînt care de asemenea seamănă cu holy e wholly
La americani nu prea seamana.

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostMrReason, on 12 octombrie 2014 - 13:36, said:

Aici ma tem ca nu prea ai dreptate. Vezi prin dictionare cum se pronunta de ex. over.
Nu mă prind. Întrebarea era dacă over începe cu același sunet ca oven, iar răspunsul e că nu. Nu contează ce dialect de engleză avem în vedere, pentru că în nici un dialect nu încep cu același sunet. A, că over se pronunță în unele dialecte altfel decît în altele, da, asta e adevărat, dar e irelevant la felul cum am pus întrebarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate