Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Luxemburg... decizie grea

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ca2014

ca2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2014
Am primit o oferta buna (consider eu) de aprox 4000 euro net/luna in Luxemburg. Greu insa cu alegerea: sotia trebuie sa nasca chiar in perioada in care trebuie sa plec. Imi doresc enorm sa fiu alaturi de ea cand naste, sa-mi vad copilul, sa ma simta alaturi, dar in acelasi timp ma gandesc la viitorul copilului si n-as vrea sa ratez oportunitatea asta.

Ceva sugestii? Voi ce ati face?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
viitorul copilului este mai important decat asistarea la nastere (care se poate rezuma doar la o asteptare pe un hol de spital...)

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,323
  • Înscris: 24.05.2010
4000 euro in Luxemburg sau 2000 in italia/germania/spania e tot aia

Edited by MooF2010, 30 September 2014 - 21:54.


#4
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Viitorul copilului inseamana doar bani ?
cat de multi ? care este limita ?
Care dintre magnatii lumii s-a inucis de curand ?

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
In situatia asta eu as alege banii, poate decizia e subiectiva, deoarece sunt si tanar. Dar cu acea suma iti poti asigura viitorul familiei pe o perioada lunga.

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Spune-le alora care vor sa te angajeze ca vrei sa lucrezi ptr. ei dar in perioada aia vrei liber ca-ti naste nevasta. Daca nu vor, atunci nu se merita sa lucrezi ptr. ei.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 MooF2010, on 30 septembrie 2014 - 21:54, said:

4000 euro in Luxemburg sau 2000 in italia/germania/spania e tot aia

Asa da la calcule cu matematica de galati? Fara suparare.

Nu traieste acolo, se duce doar la munca. Plus de asta, in functie de unde ii amplasat biroul poate sta in chirie intr-o tara vecina, unde ii mai ieftin. Plus de asta, prostii aia cheltuitori au si autostrazi. Iar asa cum un prost de sta in Ploiesti si face naveta spre Bucuresti pentru un salar mai bun, stiti cate ore dus intors si in ce conditii de trafic, sa zicem asa poate face si el pentru un castig net superior.

E dureroasa alegerea, pentru unii, dar si eu votez pentru plecare. Am fost in situatie similara si stiu ce zic.



#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,323
  • Înscris: 24.05.2010
Eu inca sunt la varsta in care viata nu inseamna munca-casa-munca, eu nu ma duc sa fac foamea in tari straine ca sa aduc acasa, cum traiesc in tara asa traiesc si afara ..... am fost in olanda pe 2000 euro si am vazut ca traiesc foarte bine cu banii astia acolo dar nu pot sa sustin serios pe cineva in tara tinand cont ca nevasta  initiatorului va intra si intr-un postnatal. Daca pentru tine inseamna ca iti intretii familia cu 200 euro trimisi in tara asta e...

Edited by MooF2010, 30 September 2014 - 22:16.


#9
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
+meanman
cand recitesti sfatul lui aeon sa te uiti si la avatarul lui :)
indiferent de situatie, tot vei avea un regret;in opinia mea, mai bine sa regreti ceva material decat ceva pe care banii nu il pot cumpara

#10
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Incearca sa te muti mai devreme acolo daca iti permiti, astfel incat sa iti poti lua nevasta cu tine si sa nasca acolo. Ea ce profesie are?

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salariul mediu in luxemburg e de vreo 3200 euro/luna, deci poti trimite fara probleme 1k euro/luna in tara si tot sa traiesti bine.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pleaca. Eventual spune-le situatia si amina plecarea cu o luna daca e posibil.

#13
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 MooF2010, on 30 septembrie 2014 - 21:54, said:

4000 euro in Luxemburg sau 2000 in italia/germania/spania e tot aia

asta e din categoria "le stiu eu pe toate" ...

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

 MooF2010, on 30 septembrie 2014 - 22:14, said:

Eu inca sunt la varsta in care viata nu inseamna munca-casa-munca, eu nu ma duc sa fac foamea in tari straine ca sa aduc acasa, cum traiesc in tara asa traiesc si afara ..... am fost in olanda pe 2000 euro si am vazut ca traiesc foarte bine cu banii astia acolo dar nu pot sa sustin serios pe cineva in tara tinand cont ca nevasta  initiatorului va intra si intr-un postnatal. Daca pentru tine inseamna ca iti intretii familia cu 200 euro trimisi in tara asta e...
Eu am fost in Antarctica pe 10.000 de euro si tot nu-mi ajungeau banii!


@Initiator, nu ne-ai zis de la ce salar pleci. Ca daca in tara ai 3500 euro si te duci pe 4000 nu merita. Nasterea e importanta, dar apoi urmeaza cresa, gradinita, e bine sa ai bani sa ii oferi copilului ce e mai bun.
Cum au mai zis colegii, vorbeste cu ei, sigur vor intelege situatia. Parerea mea e ca nu ar trebui sa ratezi sansa asta. Cand va veni copilul va fi si mai greu sa pleci, daca se va mai ivi ocazia.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ia-ti nevasta cu tine si impaci si capra si varza.

#16
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 ca2014, on 30 septembrie 2014 - 21:48, said:

Am primit o oferta buna (consider eu) de aprox 4000 euro net/luna in Luxemburg. Greu insa cu alegerea: sotia trebuie sa nasca chiar in perioada in care trebuie sa plec. Imi doresc enorm sa fiu alaturi de ea cand naste, sa-mi vad copilul, sa ma simta alaturi, dar in acelasi timp ma gandesc la viitorul copilului si n-as vrea sa ratez oportunitatea asta.

Ceva sugestii? Voi ce ati face?

Accepta oferta. Oricum, copilul il naste sotia, nu o mosesti tu si nu e ca si cum fiind langa ea impartiti pe din doua durerile nasterii.

Copilul iti va multumi mai tarziu ca te-ai gandit la viitorul lui.

#17
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
ACUM AM VĂZUT CĂ DE FAPT PLECI DOAR TU... În cazul ăsta caută chirie în Germania şi strânge cât mai mult.

Edited by afh, 30 September 2014 - 23:12.


#18
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Părerea mea e sa pleci. Am fost in situația ta si..nu am plecat. E mai greu sa pleci după. Si cu banii e jale după naștere, trebuiesc o groaza de lucruri, așa ca pleacă liniștit, vei avea satisfacția ca poți oferi copilului tot ce are nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate