Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Sfat achizitie masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011
Salut. Vreau sa-mi cumpar un autoturism, si v-a rog  sa-mi dati si mie cateva sfaturi.
Bugetul maxim este de 2500 E ( 10.000 lei ).
Ca preferinte as avea: VW polo, Opel Corsa, Opel astra , VW golf 3 sau 4 , Seat Ibitza, Peugeot,  Renault, Ford fiesta sau fusion.
La  marcile frantuzesti am inteles ca sunt foarte scumpe piesele , iar acest lucru m-a face sa ma razgandesc in privinta lor, in general as vrea o masina  cu un consum ok , tinuta de drum buna,  iar intretinerea si piesele de schimb sa fie cat mai ieftine.
Mentionez ca nu fac  naveta zilnica,  poate un drum saptamanal sau la 2 saptamani,  de 100-150 km.
Va Multumesc !

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
cauta una bine intretinuta si rulata afara,ca oricum o dai tot masina muncita o sa cumperi.fiecare va da o parere,o marca iar tu o sa intri si mai mult in ceata.Cauta o masina si cumpara cu sufletul,de genul dragoste la prima vedere si o sa ai noroc de ea.daca stai si stai si descosi vei vedea ca toate au si plus si minus asa ca foloseste intuitia.bafta si nu uita ca daca pui bani munciti o sa ai noroc sigur de ea.

#3
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011
Atunci, poate niste mici sfaturi ce ar trebui sa iau in calcul  atunci cand ma duc sa vad o masina.. ce ar trebui sa verific la ea si cum ar trebui ?

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
dacii nu se mai cumpara? La ce iti trebuie tie o solenta la 20 milioane iti e de ajuns. Iar cat despre taxe, faci si tu cateva artificii si gata nu platesti decat reinnoirea actelor.

Din ce ai enumerat tu m-as duce spre golf 3. Din ce am inteles, tu vrei raportul performare/pret  cat mai bun deci nu vrei cd player si altele....

Verifici seriile, motorul, ambreiajul,schimbatorul de viteze, frana, sunete la rulare...... daca se strica orice altceva e mai ieftin de reparat

Edited by MooF2010, 30 September 2014 - 21:46.


#5
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
http://forum.softped...na-second-hand/

http://forum.softped...cumparare-auto/

#6
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Skoda Fabia/VW Polo 1.4 benzina. Taxe mici, consum mic, spatiu ok. Portbagajul in schimb este cam micut.

Edited by Volvo, 30 September 2014 - 22:03.


#7
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Golf 4 1.6 benzina, 1.8T sau 1.9TDI. Ti-am enumerat motorizarile care se merita la fiabilitate. Cel mai economic e 1.9TDI.

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
salutare. ti-as recomanda sa iti cauti ceva pe benzina pentru ca avand in vedere vechimea, sunt mai mici sansele sa platesti niste injectoare sau o turbina (foarte scumpe, am auzit). ca si modele, nu cred ca exista o limita anume dar daca vrei doar modele nemtesti + derivate (skoda, seat, poate si ford), ti-as recomanda sa iei pe aceea care se prezinta cel mai bine tehnic. estetic te intereseaza mai putin. acum sa nu intelegi ca trebuie sa iei ultima carpa de care si-a batut joc dar care totusi merge bine. eu sunt fan VW golf. ti-as recomanda golf 4 daca il gasesti fara probleme in acei bani iar daca nu, ti-as recomanda sa te uiti dupa un vw polo. golf 3 este mult prea vechi in comparatie cu polo in aceiasi bani.
http://masinapotrivi...lunii-august-2/
http://masinapotrivi...a-lunii-martie/
http://masinapotrivi...a-lunii-august/
http://masinapotrivi...sita-din-comun/
http://masinapotrivi...0/196/#comments

ti-am lasat cateva linkuri ca sa intelegi unde ar trebui sa cauti si ce anume ar trebui sa vezi cand cand te uiti la o masina. multa bafta.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Golf 3 la 2.500 de euro. Posted Image
Singura alegere ok in banii aia e Opel Astra, restul sunt de-a dreptul hilare.

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
M-as uita in primul rand la Ford Fiesta. A fost una dintre cele mai fiabile masini de clasa mica si inca se tine bine si acum. Intretinere ieftina, consum accepatbil daca nu o calci prea tare, destul de spatioasa... In plus este mai ieftina ca Polo sau Fabia.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTipiric, on 01 octombrie 2014 - 00:05, said:

Golf 3 la 2.500 de euro. Posted Image
Singura alegere ok in banii aia e Opel Astra, restul sunt de-a dreptul hilare.
Eu as zice mai degraba
Ford ka sau opel corsa

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View PostLauCalin, on 01 octombrie 2014 - 00:10, said:

M-as uita in primul rand la Ford Fiesta. A fost una dintre cele mai fiabile masini de clasa mica si inca se tine bine si acum. Intretinere ieftina, consum accepatbil daca nu o calci prea tare
Da, daca nu pleci cu ea de pe loc.

View Postpetre69, on 01 octombrie 2014 - 02:48, said:

Eu as zice mai degraba
Ford ka sau Opel corsa
Tu te-ai uita la Trabant in 2.500 euro.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Poti gasi un Opel Corsa bun.

#14
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011
Despre un Opel corsa 1.3 CDTI ? ce stiti, sunt motoare fiabile?

#15
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
In 2000 Euro gasesti Passat B5 din 98-00 inmatriculat si in stare buna !! Tot in banii astia iti iei Ford Mondeo sau Ford Focus 00-01 diesel in stare buna, Astra G Golf 4 si multe alte masini bune.
Cum sa dai 2500 Euro pe un Golf 3 ?!Posted Image
In banii astia gasesti Golf TDI din 2001-2002 inmatriculat !!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate