Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iphone6 vs Samsung Galaxy Alpha & ios vs android - war

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ok, poate acum mai mult ca niciodata, avem telefoane cu multe similitudini intre ele si le putem compara.
Samsung in mod evident a furat din designul ramei telefonului, l-a facut mai subtire decat i6 care se lauda ca e un telefon foarte subtire, au aceeasi dimensiune de display, configuratii hardware de top, autonomie similara, greutati similare, etc.

Evident, diferenta de pret intre cele doua dispozitive este enorma. Isi justifica i6 pretul, e mai rapid, mai performant, mai future proof decat Samsung?
Vad ca diferentele dintre cele doua tabere se micsoreaza, fiecare cu avantajele si dezavantajele lui.
Daca ati avea de ales, in contextul pretului, a performantelor oferite la acel pret, cu privire la sistemul de operare, ce ati alege si de ce?

[ http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2014/08/galaxy-alpha-official-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://recodetech.files.wordpress.com/2014/09/iphone-6-apple-pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Si un versus intre ele pe youtube.

#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Pentru mine este simplu. Samsung, pentru ca are android.

#3
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Pai macar daca-l imita, sa-l imite pana la capat. Posted Image

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Citeste GSM Arena si vezi singur, daca iei iPhone ai un OS stabil si fluid si un telefon "pliabil", iei Samsung ai Android + Bloatware de la Samsung si un ecran superb + ca ii poti pune oricand o alta baterie cand cea din el se descarca :)

Daca ar fi sa aleg, la banii astia as lua un HTC, au cel mai putin bloatware, update-uri rapide, design superb si macar noul M8 sau E8 au difuzoare stereo, nu doar un home buton singuratic si o casca in rama groasa de la ecran.

#5
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Eu as prefera Z3 Compact.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Mamaaaa ce topic flame...

Oamenii normali nu dau 800-1000 EUR pe un telefon, indiferent daca e facut de Apple sau Samsung & Co, prin urmare, dilema se restrange la cei cu bani, fitosi +/- fanatici.

Eu am IOS de la iPhone 2G, dar am avut si Android SG SII, Note si acum am tableta SG TAB4.
Acum mi-am comandat IP6 (normal).

Chestii pe care le-am invatat:

Android iti ofera libertate deplina, daca... stii sa faci root (si pierzi garantia)

Dupa ce faci root, incepe distractia cu infinitatea de ROM-uri, kerneluri, modemuri, launchere disponibile.
Si uite asa, tot testezi si trece ziua, saptamana si apare un model nou.

Problema e ca odata ce am pus putinele aplicatii pe care le folosesc in mod curent, Androidul incepe sa se miste ca Win95 dupa o luna de folosinta, adica cu lag, iar bateria gigantica face fata cu greu.

Din cand in cand mai inchizi aplicatiile care raman blocate in RAM si observi ca 1 Gb RAM e prea putin si pe la 3Gb parca s-ar simti bine. Multi utilizatori de computer abia daca au 3 Gb instalati!
Problema e ca Android e la baza Java si necesita un mediu virtual pentru a rula pe atatea configuratii hardware.

Android e mult mai ieftin sa pui un card micro-SD de 32-64 GB, pe care sa pui desenele animate ale copiilor, fara a fi nevoita sa folosesti porcaria sinistra numita iTunes!

In rezumat, oamenii normali, nu au timp/chef/cunostiinte ca sa se joace cu un telefon Android, dar apreciaza pirateria!

Toti oamenii normali cunoscuti de mine, au rasuflat usurati cand au trecut pe IOS (aici imi includ si parintii).

IOS... merge. Apps sunt pe viata si am acelasi cont pe toate dispozitivele iOS din famile, deci costuri minime.
Cel mai scump program a fost iGo Europe ~ 60 EUR, parca...

Din stiinta mea, nu cunosc pe nimeni apropiat mie care sa fi trecut de la IOS la Android, ci doar invers.

#7
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Samsung are telefoane urate, ecranele au culori ultra-saturate si meniuri oribile impreuna cu acel font tipic samsung. Daca as avea bani nu mi-ar parea rau sa ii dau pe un iPhone. Se misca incredibil de bine, si nu ma intereseaza ce spun numerele. Dar cum personal nu imi permit, folosesc un Lumia ieftin care da peste nas multor Android.

Parere personala: iPhone este peste Samsung.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Doar o precizare, culorile la samsung se pot regla si daca pui pe modul care trebuie or sa fie destul de reale culorile.

#9
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
nu as alege nici unul dintre cele2 modele.
folosesc in paralel un i5s si un note3 , inainte de note3 am folosit un galaxy s5 , deci vorbesc din practica nu de pe internet.
i5s inainte de upgrade la 8.0.2 se misca impecabil, singurul inconvenient pt mine era bateria si ecranul cam mic.
la note3 am si baterie buna si ecran gigantic, dar uneori e cam incomod de purtat. in plus, cu tot cu cei 3gb/ram uneori parca incepe sa aiba un mic lag in aplicatii..
iphone 6 mi se pare un iphone 5s+ cu un ecran mai mare , o calitate in general  mai slaba a produsului si cu un software discutabil in momentul asta., totul la un pret mult mult exagerat , potrivit principiului ca deh, e apple si trebuie sa platesti mult.
galaxy alpha , mi se pare ca arata parca mai bine decat iphone 6, pe net pare un pic mai patratos, ca minusuri cred ca ar fi bateria f mica , cat la iphone6 si lipsa cardului .a copiat prostiile de la apple.
urmatorul meu smartphone cred ca va fi blackberry passport ,chiar daca nu-mi plac grasele.
bine, daca mi-ar da cineva gratis vreunul dintre modele ,as zice saru-mana....

Edited by dani2013, 01 October 2014 - 09:04.


#10
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Adm, paradoxal, pana acum, niciun flame. Si nici nu cred ca va fi prea curand pentru ca trebuie indeplinita o conditie obligatorie si suficienta. Sa fie acei useri care in general, pe forum, cu flame se ocupa.
Cred ca putem vorbi de doua telefoane aflate mai mult ca niciodata in competitie directa, ca oamenii civilizati, fara sa bagam cliseele deja clasice existente pe alte topicuri.
Am facut topicul asta in speranta ca putem racori putin topicurile unde se vorbeste de orice, mai putin de subiectul, scopul acelui topic.

Ai spus ca Android iti ofera libertate deplina daca-i faci root. Pai, depinde. Ca pana de curand cand aparut restrictia instalarii aplicatiilor pe cardul sd, nu prea te ingradea cu nimic.
Eu am avut 4 telefoane cu android si nu am facut root la niciunul. Am simtit pe propria piele evolutia androidului si daca in trecut, in mod clar era vai mama lui comparativ cu ios, cred ca in prezent balanta incepe sa se incline altfel.

Apropos de root sau jailbreak (hmm, ce cuvant sugestiv). Amandoua declanseaza cam aceleasi probleme si ca regula de viata, e un echilibru in toate si daca faci root, castigi pe o parte, pierzi pe alta.

Deocamdata ma abtin sa ma pronunt pe baza telefoanelor si astept sa le vad fizic. Mai ales ca Samsung e mai subtire decat iphone.

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Adm, on 30 septembrie 2014 - 23:11, said:

daca... stii sa faci root (si pierzi garantia)

Asta e o idee greșită, propagată de comercianți, care o să dispară treptat, pe măsură ce oamenii află că nu e adevărat.

Adm said:

Dupa ce faci root, incepe distractia cu infinitatea de ROM-uri, kerneluri, modemuri, launchere disponibile.
Si uite asa, tot testezi si trece ziua, saptamana si apare un model nou.

Asta depinde de om. Nu te obligă nimeni să testezi câte un ROM zilnic, de obicei pui unul și gata.

Adm said:

Problema e ca odata ce am pus putinele aplicatii pe care le folosesc in mod curent, Androidul incepe sa se miste ca Win95 dupa o luna de folosinta, adica cu lag, iar bateria gigantica face fata cu greu.

Asta nu e problemă de Android ci de aplicații. Care sunt nesimțite și/sau prost făcute și se pun să ruleze la boot și permanent în fundal deși nu au nevoie de așa ceva.

E problemă de Android în sensul că nu le dă by default peste bot cum fac WP și iOS și să nu le permită asta... dar asta e decizia producătorilor, ei ar trebui să fie cei care să impună asta. Dar le e frică pentru că ar protesta publicul că nu mai merge aplicația sau jocul cutare scrisă cu copitele... Soluția e să-ți instalezi singur Greenify, dar nu toată lumea se pricepe să-l folosească. Așa că orice ai face tot prost ieși.

Adm said:

Din cand in cand mai inchizi aplicatiile care raman blocate in RAM si observi ca 1 Gb RAM e prea putin si pe la 3Gb parca s-ar simti bine. Multi utilizatori de computer abia daca au 3 Gb instalati!

Aceeași explicație ca mai sus.

La care aș mai adăuga că parțial vinovați sunt și utilizatorii. Când dai de un app care consumă RAM și stă mereu activ ar trebui penalizat acel app, să-și ia 1-2 stele și să nu mai fie folosit. Dar utilizatorii zic "e nașpa Android" sau "e prea puțin 1 GB de RAM".

Adm said:

Problema e ca Android e la baza Java si necesita un mediu virtual pentru a rula pe atatea configuratii hardware.

Asta nu are nicio importanță. Nu impactează negativ performanța.

Adm said:

In rezumat, oamenii normali, nu au timp/chef/cunostiinte ca sa se joace cu un telefon Android, dar apreciaza pirateria!

Asta din păcate e o problemă mare, și tot ei suferă pe termen lung, pentru că de asta sunt apps pe iOS care refuză să vină și pe Android, sau publică versiuni mult mai simple/slabe.

În rest perfect de acord. Android îți oferă libertate, dar de libertatea asta pot abuza inclusiv apps și producătorii, nu numai utilizatorul. Și iese o ciorbă pe care dacă nu te pricepi s-o descurci ești mâncat... și dai vina pe "Android".

#12
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
wirespot, eu nu sunt un geeks al telefoanelor mobile. As zice chiar ca sunt un utilizator mediocru dar cu toate astea, dupa atatea androide, nu am experimentat nici virusi, nici aplicatii care sa-mi manance bateria, nici altceva.
Probabil ca daca faci ca mine, te informezi dinainte de a instala, ce si cum despre aplicatia aia, nu vei pati neplaceri.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
De cateva saptamani am dat Note3-ul fratelui meu si stau cu HTC One M7, se misca bine jucaria, fara reset din februarie.

Am asa pe el:
Yahoo mail, Gmail, Dropbox, Cont email Pop3, Viber, Skype, Whatsapp, Facebook si Facebook Messenger, aplicatia de la metrou, Hay Day + alte cateva porcarioare si merge foarte bine, pe modul economic are ceva lag, dar cu el dezactivat merge bine.

HTC-ul e mult mai bine optimizat decat Samsung-ul, atat ca aplicatii cat si ca procese ce raman agatate prin RAM, Note3-ul este editie standard (N9005), iar  One-ul este versiunea de la Vodafone cu tot bloatware-ul specific lor.

Android-ul este infect pe telefoane vechi sau cu performante slabe, dar pe un flagship se va misca bine cel putin un an, chiar doi fara prea mari batai de cap.

Edited by connectorxp, 01 October 2014 - 21:25.


#14
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Un test, care e mai rapid.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3J1ixvQgZ5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Nu cred ca aceasta comparatie isi are sensul pentru ca se ia ultimul produs Apple si se compara cu un produs care nu e de varf al Samsung. Vedeti ca procesorul lui Alpha si nu numai nu sunt la nivelul lui S5. Oricum, orice comparatie intre varfurile de gama ale Apple, LG, Samsung, HTC, e o gluma buna pentru ca per total toate isi fac treaba foarte bine si e decizia e doar o chestie de gusturi.

#16
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai in cazul asta ar trebui sa tinem cont si de pret. Ihponeul nu prea isi merita banii.

#17
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Si cand ii aud pe unii cand spun ca Samsung sau firma X copiaza pe Apple ma bufneste rasul. Imi cer scuze dar Apple in domeniul telefoanelor mobile nu a inventat nimic nou din prima lor zi de existenta. Tot ce au pus ei pe iPhone in oricare generatie vreti voi exista deja pe un alt device la altcineva. Ei doar au impachetat frumos si au pozitionat bine un produs care permanent a fost cam cu 2 pasi in spatele tehnologiei oferite in acel moment pe piata. Si cel mai haios este atunci cand vine unul si spune ca a cineva copiaza forma telefonului iPhone... sa fim seriosi, toate arata 90% la fel cu mici detalii care fac diferenta. e valabila chestia asta de vreo 10-12 ani incoace cam de pe la Palm si iPaq... desigur, cei mai multi nu stiu ce sunt astea si nici nu au tinut in mana asa ceva deci iPhone e panaceul si Apple mare inovator... Nu spun ca Samsung sau LG sau HTC ar fi. Pur si simplu tehnologia hardware de azi face posibila performanta din zilele noastre dar calitatea softului folosit e jalnica. Hardul a progresat mult mai mult decat softul si s-a ajuns ca telefoane cu procesoare care ruleaza la peste 1.5 GHz sa gafaie si 1 GB de RAM sa fie insuficient. Cred ca in ziua de azi ducem lipsa de softisti de calitate, si imi asum injuraturile pe care mi le voi lua.

#18
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
Initial mi-a placut Galaxy Alpha(din poze si ceva clipuri pe youtube)dar,dupa ce l-am butonat si analizat mai de aproape intr-un Orange shop,am decis sa raman la 5s :)
Iphone 6 nu-mi place mai deloc cum arata.Poate la 6s vor imbunatati design-ul pt spatele telefonului si sa aduca camera la acelasi nivel...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate