Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pastrarea de valori

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Nici nu stiu cum sa numesc asta, ar fi cea ce fac bancile mai mari adica  tinerea de casete de valori. Intrebarea mea este : se poate face o firma care sa se ocupe doar de asta ? Adica nu si cu tranzactii bancare ci doar cu pastrarea de valori  ( bani, acte,  chesti micute care se pot tine intr-o caseta de valori )
. Trebuie ceva autorizatie speciala ? Sau se poate macar face asa ceva ?

#2
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
daca cu asta se ocupa bancile, ce rost ar mai avea alte firme care fac acelasi lucru? tu gandesti cand scrii?

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Poate omul vrea sa isi faca o firma care sa se ocupe cu asa ceva.

Sa ii dau un pont: sa nu pui pereti de BCA/rigips. :D

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca sa dispari cu valorile? Buna afacere.

Edited by don_dannielo, 30 September 2014 - 20:06.


#5
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Se poate face, ar avea exact zero succes.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
In ziua in care din banci dispar casute de valori ce incredere sa ai in alte firme? Tot ciorapul e de baza... il mai speli din cand in cand sa nu iasa bani murdari

#7
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostLucian_M, on 30 septembrie 2014 - 20:05, said:

Poate omul vrea sa isi faca o firma care sa se ocupe cu asa ceva.

Sa ii dau un pont: sa nu pui pereti de BCA/rigips. Posted Image

Da :D , tot fier beton :D cred ca ar trebuii sa  fac si fundatie de beton groasa de cativa metri, ca cine stie poate o vrea cineva sa intra din podea. Am vazut nu de mult ca unu se plangea ca au disparut bani din casa de valori, cred ca situatii din astea s-ar rezolva daca  incaperile  ar fi supravegheate  24-24 de camere video, cu separeu nesupravegheat.
Numa nu stiu daca este reglementata cumva asta, daca se poate face separat de o banca.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
conform oug 99/2006 ( http://lege5.ro/Grat...rea-capitalului ), institutiile de credit sunt autorizate sa ofere inchirierea de casete de siguranta.

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hi8, digitale sau audio?

Fac pariu ca e mai ieftin sa iei un seif SH si sa-l ancorezi in beton armat. Il tii in pivnita sau intr-un colt al camerei (daca stai la apartament). Cat e chiria pe luna la o caseta de valori?

Edited by Lucian_M, 30 September 2014 - 20:45.


#10
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Post_Smiley_, on 30 septembrie 2014 - 20:37, said:

conform oug 99/2006 ( http://lege5.ro/Grat...rea-capitalului ), institutiile de credit sunt autorizate sa ofere inchirierea de casete de siguranta.

Multumesc :) inseamna ca este un proiect irealizabil.

View PostLucian_M, on 30 septembrie 2014 - 20:45, said:

Hi8, digitale sau audio?

Fac pariu ca e mai ieftin sa iei un seif SH si sa-l ancorezi in beton armat. Il tii in pivnita sau intr-un colt al camerei (daca stai la apartament). Cat e chiria pe luna la o caseta de valori?

Am citit pe undeva ca ar fi vreo 70-80 de lei pe luna, nu stiu cat face un seif .

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Stimate domn,

Din punct de vedere legal, in aceasta privinta, nu exista niciun fel de impediment. Sigur, pot fi expuse cateva sute de posibile impedimente insa, pentru moment, sa zicem ca ideea ca atare nu cade sub incidenta niciunei legi speciale.
Asadar, da! Poti dezvolta un astfel de business insa, cum s-a spus si mai sus, 0 succes, inseamna faptul ca dumneata va trebui atat sa asiguri efectiv bunurile respective + va trebui sa acorzi garantii reale, efective, potentialilor clienti.
Asadar nu, ignorand stocarea de droguri, ovule, arme, etc...nu te impiedica nimic si nu ai nevoie de autorizatii in mod deosebit. Insa fara asigurari serioase e putin probabil sa ai clienti.

Mai departe, e evident ca intrebarea asta e pusa fix asa...la plictiseala, fara niciun suport real insa sper  ca raspunsul e cel putin satisfacator.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La o afacere ca asta totul s-ar baza pe incederea clinetilor in tine. Cum crezi ca o poti capata? cu o asigurare de furt/meteorit/cutremur mare, cu camere (poate unii clienti nu vor sa fie filmati...)

#13
edgan

edgan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.10.2014
Vă rugăm să luați legătura cu această doamnă generos și sincer, care ma ajutat să realizeze proiectul meu și plăti datoriile mea dându-mi un împrumut de 18000 de euro. Am publica acest post pentru că eu sunt fericit și vreau să se bucure de tine, care sunt în nevoie. pentru aceasta am platit doar comisioane bancare de transfer
Iată e-mail lui: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate