Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Legare 2 motoare asincrone

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Viorel23

Viorel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2013
Va salut. Am nevoie de ajutorul vostru. Am doua rolete cu motoare asincrone (nu stiu inca daca sunt monofazate sau trifazate) cu receptor radio la fiecare motor si o singura telecomanda. Problema e ca se programeaza aiurea. Acum merg ambele la fel, peste un timp se deregleaza. As dori sa stiu daca pot renunta la un receptor si sa leg cumva motoarele intre ele si sa primeasca comanda de la acelasi receptor. Adica ce face unul face si celalalt.
Multumesc, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Poate nu ar fi rău să defineşti ce înseamnă "rolete".
Eu unul, spre ruşinea mea, nu ştiu ce utilaj numeşti tu aşa.

" As dori sa stiu daca pot renunta la un receptor si sa leg cumva motoarele intre ele si sa primeasca comanda de la acelasi receptor. "
Probabil că se poate, dar împlică să cunoşti schema folosită ( măcar cea de principiu ).

Deocamdată încearcă să afli dacă motoarele sunt mono sau trifazate şi puterea lor, pentru că e important.

#3
Viorel23

Viorel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2013
Imi cer scuze. Este vorba despre jaluzele motorizate cu telecomanda. Maine revin cu raspuns cu tipul motorului si puterea. Poate gasesc si o schema. Multumesc de raspuns. Stima

#4
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Nu cred ca acele motoare sa fie trifazate...sunt de uz casnic(cred). Ar trebui sa mearga facut ce vrei tu dar cred ca ar trebui modificat/programat receptorul celilalte jaluzele pentru a merge ambele in acelasi timp.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Puterea însumată a motoarelor nu poate fi prea mare şi sigur sunt monofazate, fiindcă discutăm de o aplicaţie casnică.

#6
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Fa rost de o schema a instalatiei actuale, ca fara ea vorbim discutii.
E posibil sa se poata, e posibil sa nu.
Daca unitatea de control doar actioneaza un releu, poti sa pui un contactor si cate motoare vrei.
Daca are de fapt input de la motor sau mecanism (pozitie, curent, orice), nu poti.

#7
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostViorel23, on 30 septembrie 2014 - 18:34, said:

Acum merg ambele la fel, peste un timp se deregleaza
Adica ce nu fac la fel?

#8
Viorel23

Viorel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2013
Deci. Am 2 jaluzele motorizate, fiecare avand receptor radio, si o singura telecomanda. Ele se programeaza. Se apasa pe un butonas de la primul motor ca sa se programeze respectivul motor, se apasa 2-3 chestii pe telecomanda si se repeta procedura pe al doilea motor. La final, daca apas pe telecomanda butonul pentru ridicat jaluzele se ridica concomitent. Daca apas stop, se opresc ambele. Ideea e sa coboare si sa urce in acelasi timp si sa se opreasca in aceeasi pozitie. Problema este ca la un moment dat apas stop si un motor se opreste celalalt inca functioneaza si se deregleaza. Si trebuie iar si iar si iar sa le reprogramez si se intampla des. As vrea sa leg motoarele intre ele, sa nu mai fie independete si sa am un singur receptor care sa le comande pe amandoua. De fapt imi comanda primul motor ca la el este legat senzorul, si sa leg cumva alimentarea la al doilea motor astfel incat sa fie si el alimentat si sa isi "ia" aceeasi alimentare de la primul.

#9
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Cele două motoare trebuie să știe să se oprească la cele două capete de cursă în mod automat, chiar dacă uiți să dai comanda ”stop”. Deci, nu este sigurcă poți lega motoarele
paralel, fără să ții cont de limitatoarele de cursă de la cele două jaluzele.

#10
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Viorel23, daca vrei ajutor spune macar o firma si model la draciile alea, sa ne uitam si noi despre ce e vorba.

SylexMM: in cazul ala e chiar simplu, tot ce ar avea de facut ca sa le sincronizeze din nou e sa tina apasat pe coborat sau urcat pana se opresc ambele in capat.

#11
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostViorel23, on 01 octombrie 2014 - 08:10, said:

Problema este ca la un moment dat apas stop si un motor se opreste celalalt inca functioneaza si se deregleaza
Problema apare doar la unul dintre ele, sau aleator pe ambele?

Edited by miron1947, 01 October 2014 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate