Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi nr provizorii.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
griffo23

griffo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.10.2010
Buna tuturor.am si eu cateva intrebari.As dori sa cumpar o masina sh.Problema sta in felul urmator:
-masina are 2 nr provizorii scoare.din cate stiu mai pot scoate un set,ultimu! este adevarat ca imi vor elibera ultimul se de nr rosii,DOAR cu conditia sa inmatriculez definitiv masina in ro?
-cel de la care vreau sa iau masina,a luat-o si el de la altcineva...cum se procedeaza cu contractul V-C ? trebuie sa il fac intre mine si el,sau direct intre proprietarul din acte (e masina de austria) si mine?
-si ultima intrebare,e adevarat ca prezentul "proprietar" trebuie sa imi dea fiscalul ptr nr provizorii?..asa am auzit o absurditate azi.
Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu am scos 3 seturi de numere rosii si nu m-a intrebat nimeni nimic de inmatriculare. pe al treilea l-am scos dupa ce am cumparat masina, dar inainte sa-mi dea vanzatorul certificatul fiscal. asta ca raspuns la intrebarile 1 si 3.

pentru 2... e mereu dubioasa treaba asta. respectivul de la care o cumperi tu a declarat-o macar la fisc? daca da, trebuie sa faci contract cu el si sa-ti dea certificatul fiscal (cred). daca nu... e foarte discutabil.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
In unele judete se cere fiscalul cand scoti numere provizorii, in altele nu. Oricum fiscalul iti va trebui cand o inmatriculezi definitiv.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ultimul set de numere se elibereaza exact ca si celelalte 2
nu conditioneaza nimeni nimic
poti inscrie masina in bulgaria sau o poti dezmembra... dupa expirarea numerelor... sau o poti pastra si o inscrii dupa cat timp vrei tu... doar ca nu mai mergi cu ea pe strada pe roatele ei...
intre proprietatul din acte (austriacul) si tine pot exista "n" contracte V-C... nu exista limita...
tu cand inscrii masina trebuie sa le ai pe toate de la austriac si pana la tine + fiscalul ultimului prpoprietar
numerele le scoate prezentul proprietar

#5
griffo23

griffo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.10.2010
Multumesc ptr raspunsuri.

View Postborn2lose, on 30 septembrie 2014 - 17:42, said:

eu am scos 3 seturi de numere rosii si nu m-a intrebat nimeni nimic de inmatriculare. pe al treilea l-am scos dupa ce am cumparat masina, dar inainte sa-mi dea vanzatorul certificatul fiscal. asta ca raspuns la intrebarile 1 si 3.

pentru 2... e mereu dubioasa treaba asta. respectivul de la care o cumperi tu a declarat-o macar la fisc? daca da, trebuie sa faci contract cu el si sa-ti dea certificatul fiscal (cred). daca nu... e foarte discutabil.


-aici la pct 2...atata timp cat masina e inmatriculata PROVIZORIU,trebuie neaparat declarata la fisc?nu mi se pare logica ideea?eu totusi platesc niste taxe ptr perioada provizorie care voi folosi masina.
-pai si daca imi fac contract v-c intre mine si austriac,nu pot merge eu cu actele sa ii scot nr rosii atata timp cat am toate actele?
-oricum, e 95% ca va merge inmatriculata la Bg, ptr ca la noi taxa sare de 1000 de E cu absolut toate actele,deci no way...

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
doar daca o vinzi cu acte trebuie neaparat s-o declari
n-ai voie sa vinzi masina daca ai datorii la bugetul de stat!!!

ai inteles tu gresit... numerele provizorii nu-s ca sa te plimbi tu cu cazanul pe strada ci ca sa poti sa-ti aduci junghiul acasa, s-o pregatesti si s-o duci pe roatele ei la RAR si ITP...

pai nu poti face contract intre tine si austriac atata timp cat masina a mai avut 2 seturi de numere rosii!!! alea pe ce acte crezi ca au fost luate?!? nu tot pe contracte?!?

#7
griffo23

griffo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.10.2010

View PostNero-d, on 01 octombrie 2014 - 06:24, said:

doar daca o vinzi cu acte trebuie neaparat s-o declari
n-ai voie sa vinzi masina daca ai datorii la bugetul de stat!!!

ai inteles tu gresit... numerele provizorii nu-s ca sa te plimbi tu cu cazanul pe strada ci ca sa poti sa-ti aduci junghiul acasa, s-o pregatesti si s-o duci pe roatele ei la RAR si ITP...

pai nu poti face contract intre tine si austriac atata timp cat masina a mai avut 2 seturi de numere rosii!!! alea pe ce acte crezi ca au fost luate?!? nu tot pe contracte?!?


inseamna ca...eu cu contractul v-c dintre mine si actualul,ma duc si imi iau ultimul set de nr,asa-i?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate