Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

accident usor in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Chavez

Chavez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.04.2008
Buna ziua,

Ma puteti lamuri in situatia urmatoare, cum ar trebui sa procedez si ce legi ar trebui sa citesc.

Acum o saptamana intr-o parcare ieseam iar in fata a iesit din parcare cu spatele o alta masina pe care am lovit-o usor in aripa dreapta spate.
Doamna era cu copil si a zis ca se grabeste la scoala sau spital, nu mai stiu exact. Am facut schimb de telefoane si urma sa vorbim dupa. Nu s-a incheiat constatare amiabila.
Eu am o zgarietura  iar dansa parea sa nu aiba nimic, a si zis ca masina ei nu are nimic.
Am incercat sa o sun de cateva ori in decurs de o saptamana dar nu raspunde la telefon.
Ce pot face in situatitia asta? Am inteles ca daca nu declar accidentul in decurs de 24 ore si il declar acum risc (sau iau sigur amenda). Daca ma duc la politie ce declar? Ca am lasat-o sa plece si ca vedem dupa?
Daca ii cer si imi da polita RCA ca sa-mi repar masina merita? cei de la RCA au ceva de comentat ca s-a facut operatia la mult timp dupa accident.
Daca ea nu are avarii poate contesta accidentul? De unde se considera avarie? la cea mai fina zgarietura iti schimba aripa sau pot contesta si cei de la RCA si sa nu vrea sa plateasca dauna.

Vina cred ca e a dansei pentru ca iesea cu spatele dar si eu daca eram atent puteam frana la timp. probabil 60% are vina ea.
Nu inteleg treaba cu 24 ore, care participant e obligat sa declare in 24 ore accidentul...vinovatul, pagubitul sau amandoi ?

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
daca te duci acum la politie iti vor lua permisul pt ca erai obligat in 24 de ore sa declari accidentul, nu sa te duci dupa nu stiu cate zile. trebuia sa o suni in aceeasi zi de 2-3 ori, ii dadeai sms ca te duci la politie si cu cateva ore inainte sa treaca cele 24 de ore daca nu dadeai de ea te prezentai la politie sa declari accidentu.

las-o asa cum e, iti repari masina pe banii tai sau pe casco daca ai si asta e. eventual daca vrei sa te sti 100% legal mergi la politie si spui ca ai gasit-o asa in parcare si iti vor elibera autorizatie de reparatie.

Edited by bossake, 30 September 2014 - 15:57.


#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Daca nu il declari  in 24h si te prezinti la politie iei sigur amenda + ti se suspenda  permisul de conducere.

Femeia nu cred ca-ti va mai raspunde vreodata la telefon .A facut ciocu mic si joc de glezne. Acum merge pe premiza ca daca vrei sa o arzi , te arzi inclusiv pe tine iar daca vrei sa o arzi mintind cu privire la data accidentului exista posibilitatea sa te alegi cu un dosar penal.

Data viitoare nu mai oferi incredere persoanelor pe care nu le cunosti .Amiabila in maxim 22-23h sau prezentare la politie .

Edited by polizei, 30 September 2014 - 16:16.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
las-o moarta-n papusoi, daca aia nu are nimic si n-a bazait e bine, daca te duci dupa 24 ore cred ca iti iei amenda.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Acum depinde si tu daca vrei sa scoti bani din buzunar pentru reparatie sau nu. Daca nu vrei, poti sa o repari direct si daca nu vor sa ti-o repare, de duci si declari ca asa ai gasit-o in parcare. Sau, cum am facut eu, aveam toate cele 4 colturi lovite de la ciocniri cu peretele (in garaj). Nu m-am dus niciodata la politie. Alta data am gasit pe bune masina stearsa (si aripa indoita) pe toata lungimea. Am mers asa de fiecare data.

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca ai doar o zgarietura las-o asa, posibil sa mai apara si altele sa-i tina companie.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa zic si eu, dupa asta o sa-ti manci nervii daca o repari si a doua zi apare alta, de la un binevoitor.

#8
Chavez

Chavez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.04.2008
Deci am inteles ca daca n-am declarat in 24 ore se justifica dupa doar daca era paguba f mare si merita sa mi-o repare chiar daca iau amenda si imi suspenda permisul o luna.
Daca declar ca s-a produs azi accidentul risc dosar penal pentru declaratii false. Mai ales daca ea n-are nicio urma si poate zice ca nici n-a avut loc accidentul sau ca ea intr-o zi nu avea timp sa repare masina ca sa para intacta.

@Ion_de_la_Raion Ipotetic vorbind, daca afli luni ca x ti-a lovit masina in parcare vineri si te duci si declari ca a fost lovita vineri nu mai iei amenda? bine sa ai si martor, iar tu zici ca atunci ai gasit-o... acum nu stiu daca situatia asta intra la accident, dar e o situatie frecventa.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar de unde stie politistul in care zi ti-a fost lovita ? Asta cu martori, nu stiu cat de mult conteaza. Multi fug de depus marturii, de ce sa se lege la cap inutil ? Iar cei care sint martori de profesie sint de obicei pensionarii care in general nu mai au ce face.

Si inca ceva. Si daca a fost lovita luni si tu te duci vineri, si daca se constata ca a fost lovita luni, de unde sa stie politistul ca tu doar vineri ai vazut ? Stai si te zgamboi de fiecare data la toata masina cand te urci in ea ? Mi-e mi-a fost stearsa rau pe toata partea dreapta, cu tabla indoita si nu mi-am dat seama decat dupa ce am intors si m-am uitat in oglinda din dreapta sa vad daca nu vine ceva. Si ce sa vezi, oglinda era data peste cap.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 September 2014 - 18:01.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol, bineinteles ca nu raspunde pentru ca 1. din parcare nu se iese cu spatele (daca iesea din parcare in drum public) 2. cand mergi cu spatele te asiguri (in orice alta situatie legala)

nici eu nu ti-as mai raaspunde daca as fi femeie (a.k.a ma doare-n basca de masina), masina mea n-ar avea nimic, etc...:)

#11
Chavez

Chavez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.04.2008
Pai si daca paguba era mare si insistam ca sa-mi fac masina pe RCA ei cum puteam rezolva?

#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Te duceai la politie declarai ce s-a intamplat , semnai procesul verbal de contraventie , predai permisul pentru 30 zile iar politia o contacta si o invita la sediu pentru lamurirea situatiei (anchetarea incidentului).

Daca o gaseau si recunostea incidentul se rezolva rapid , ii dadeau amenda ,ii suspendau permisul 30 zile si o puneau sa-ti inmaneze o copie de pe rca.Daca nu , treaba era de durata.

P.S. Din cauza faptului ca citez `dansa parea sa nu aiba nimic, a si zis ca masina ei nu are nimic` pot fi probleme atat la Politie cat si la Asigurator .

Edited by polizei, 30 September 2014 - 21:18.


#13
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
se putea rezolva si prin constatare amiabila cred.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate