Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie PC pt editare video 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Salut,

Am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui PC.

Cerinte:

-editare foto - video (inclusiv 4k)
-future proof cel putin 2-3 ani (probabil cer cam mult...)
-pretabil pt upgrade in viitor - cpu, hdd, ram etc
-unitatea sa fie cat mai simpla in design si sa aiba porturi (card reader, usb etc) si in partea din fata (nu prea imi plac deloc unitatile care ocupa juma' de camera, arata de zici ca-s robotii din transformers si au o tona de beculete)
-sistemul de ventilatie/racire sa fie cat mai silentios cu putinta
-sursa sa fie decenta si fiabila - nu neaparat overkill dar nici sa stau cu emotie ca daca mai pun un hdd, un ram, isi da duhul
-sa aiba placa de retea wireless cat mai compatibila cu diferite tipuri de routere si, pe cat posibil, sa opereze la viteze superioare -300mbs (locul in care locuiesc dispune doar de wireless si este o retea de 2 lei la capitolul compatibilitate)


Am incercat sa fac o configuratie pe site-ul celor de la care vreau sa cumpar sistemul: http://www.pcspecial...tation/    


Alte creinte...alese deja in configuratie (nu stiu cat de bine am ales dar cam asa as vrea sa arate)

-sa aiba un ssd rapid si fiabil (preferabil intel ca am auzit ca-s bune) ~512GB si un HDD separat de 2TB / 7200rpm unde cahe-ul sa fie cat mai mare.
-2 monitoare de 23 inch (spatiul de la birou nu prea imi permite ceva mai mare de atat) - unul dintre monitoare sa se preteze pt editare foto/video (nu neaparat la nivel profesional dar sa fie cat de cat realist in redarea culorilor) iar celalalt doar pe post de extensie si, cand nu este folosit ca extensie, sa fie bun de legat la un smartphone/raspberry pi/tableta etc.

Nu vreau sa fac overclocking, nu vreau monitor 4k (peste vreo 6 luni - un an intentionez sa cumpar) si nici jocurile nu ma prea fascineaza, deci pt activitati zilnice "uzuale" si pt editare foto/video 4k.

Bugetul este undeva pe la 2400 de lire - max £ 2500. In configuratia de pe site am sarit peste buget deoarece am bagat niste boxe si o camera web - dar alea sunt doar un moft la care pot renunta fara nici o problema. Tastatura/mouse/cabluri am...

PC-ul il cumpar din UK pt ca, deocamdata, locuiesc aici, - de preferat de pe siteul respectiv pt ca-l il iau in rate pe un an de zile, imi ofera garantie 3 ani si pt ca il trimt deja construit.

MultumescPosted Image

Attached Files



#2
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
placa aia video ar merge ceva model mai nou gen un 850m ...

#3
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postawss, on 30 septembrie 2014 - 02:34, said:

.. imi ofera garantie 3 ani si pt ca il trimt deja construit...
Garantia de 3 ani este doar pentru munca lor de asamblare, componentele au doar 1 an garantie.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postcristy4hiphop, on 30 septembrie 2014 - 05:36, said:

placa aia video ar merge ceva model mai nou gen un 850m ...
Stii ca 850m este doar pt. laptop-uri, da? Nvidia a sarit de seria 800 pt. desktopuri, a aparut doar pe laptopuri.

Iar 850m-ul este de foarte multe ori mai slaba fata de 780ti.

Daca nu stii, nu te bagi ca musca-n lapte.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Cred ca ai nevoie un MAC pentru ce vrei sa faci si te incadrezi si cu banii.

In configuratia PC-ului ai gresit ceva. Stii ce ?
Placa de baza si procesorul !
Ai nevoie de placa de baza care sa suporte multi procesor XEON !
Abea atunci poti spune ca esti cat de cat aproape pentru procesare video 4K
RAM ? ... 32GB ?! .... glumesti. RAM 128 !!

Edited by Mihai_3, 30 September 2014 - 10:03.


#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
http://pcrefurbished...I-GARANTIE-8168

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
ee....asa mai da. Posted Image
RAM cat mai mult pe cat posibil, si deasemenea daca poti placa cu multi procesor XEON...si esti good to go.

Edited by Mihai_3, 30 September 2014 - 11:14.


#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostMihai_3, on 30 septembrie 2014 - 11:07, said:

ee....asa mai da. Posted Image
Asa da la ce?
Ca ai un procesor vechi de 5 ani, ce si-o ia peste bot de la i7-le pus de el de nu mai stie cum il cheama?Posted Image

Iar va bagati ca musca-n lapte pentru postari pe aici?
Recomanda-ti ce trebuie sau potoliti-va, ca nu-s banii vostri in joc.

@awss
Editarea video in ce programe o faci?

Asa ceva cum ti-ar place:
i7 5820K, hexa-core cu Hyper Threading, 32GB RAM, SSD M.2, ceva mai rapid ca alea Sata III, carcasa antifonata si racita cum trebuie.
GTX 780 iti este suficienta, ai suficiente CUDA Cores incat sa nu ai treaba. Ideal ar fi fost un 5820K + Tinan Black pentru DP CUDA, dar depaseste cu mult bugetul.

Spoiler

Edited by georgik12, 30 September 2014 - 11:24.


#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
georgik12 vezi cu tonul care il folosesti...pentru ca ma pregatesc de report.
Astept sa iti modifici postul. georgik12 stiu bine ce spun...iar un I7 nu este suficient pentru 4K

Quad-core Intel Core i7 ... insa nu intra in bugetul care il are !
De aceea nu i-am recomandat asa ceva.

Dar tu recomanzi ceva de gaming...decat de lucru. Eu vorbesc aici de business.
In fine

Edited by Mihai_3, 30 September 2014 - 11:40.


#10
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Mihai_3

Cum sa nu intre? Tu stii cat inseamna 2500 lire? Lire, nu lei!

Tu zici ca mai bine un Xenon din 2009 decat un procesor de generatie noua pe socket 2011 ( socketul seriei de extreme de la intel ) ?

Edited by Robiacs, 30 September 2014 - 11:58.


#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
il cumpara din UK ...
Studiaza un pic.

Edited by Mihai_3, 30 September 2014 - 11:58.


#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Si ce treaba are ca-l cumpara din UK?

Edited by Robiacs, 30 September 2014 - 12:00.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postgeorgik12, on 30 septembrie 2014 - 11:15, said:

Asa da la ce?
Ca ai un procesor vechi de 5 ani, ce si-o ia peste bot de la i7-le pus de el de nu mai stie cum il cheama?Posted Image

Iar va bagati ca musca-n lapte pentru postari pe aici?
Recomanda-ti ce trebuie sau potoliti-va, ca nu-s banii vostri in joc.
georgik - esti cam agresiv...domoleste-te un pic, te rog!
recomandarea este ceva subiectiv. de exemplu, eu iti recomand sa mai studiezi gramatica limbii romane ca sa inveti cand se scrie "recomandati" si cand se scrie "recomanda-ti"
daca cineva recomanda ce nu-ti convine tie asta nu inseamna ca esti indreptatit sa te repezi la gatul cuiva.

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Compresia / Rendering-ul si gaming-ul sunt doua lucuri diferite. Spare-me multumesc.
Media Encoding-ul are nevoie de cat mai multe threaduri si asta pentru h264 stie sa fac uz de aceste threaduri.

Sunt cateva articole pe TH care spun acelasi lucru si sustin afirmatia mea.
Eu ma retrag din thread pentru ca am spus ce este de spus.

Edited by Mihai_3, 30 September 2014 - 12:10.


#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostMihai_3, on 30 septembrie 2014 - 11:58, said:

il cumpara din UK ...
Studiaza un pic.
Poti studia si tu putin ce recomanzi,acel Nehalem e foarte slab pentru ce vrea el,ca e Xeon,ca nu e, nu e mare branza,ca are un QPI foarte mare e irelevant in conditiile in care i5 Sandy Bridge il zdrobeste,profesional sau nu.

#16
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Initial ma gandeam ca o sa primesc raspunsuri gen: "n-ai nici o sansa in bugetul alocat". Dar observ ca exista o urma de speranta :D

Imi cer scuze, dar am omis in primul post sa precizez ca in cazul editarii video/foto sunt, momentan, la nivel de amator/hobby. In cazul editarii video nu lucrez cu material raw (desi mi-as dori :D ).

Momentan editarea o efectuez intr-un jaf de program numit MAGIX video...nu stiu cum. Ulterior, dupa ce o sa am ceva mai capabil, voi face subscription la adobe cloud iar colour gradingul in DaVinci Resolve (in cazul in care reusesc sa-mi dau seama cum se foloseste)
Stiu ca la in bugetul alocat ma incadrez la un mac pro (entry level), dar nu imi mai raman bani de monitor/monitoare si....sunt obisnuit cu windows machines - realizez ca nazurile imi pot fii defavorabile.

Am vazut ca masinariile workstation costa de pe la 3-4000 de lire in sus. Am observat si faptul ca folosesc procesoare Xenon si placi grafice quadro...nu stiu cum. Procesorul si placa video sunt componentele la care ma pricep cel mai putin.
La configuratia curenta am schimbat procesorul i7-4790 cu un xenon quad core E3-1220 V3 iar placa video nvidia gtx780 Ti a fost inlocuita cu PNY quadro k2200 iar pretul s-a mentinut la acelasi nivel. Configuratia asta este mai potrivita (mai performanta) ca cea initiala? Il pot folosi si la everyday tasks (excluding games)? Nu pot inlocui placa de baza deoarece nu imi ofera alta optiune si nici ram mai mult nu pot adauga, dar o sa extind pe viitor capacitatea - si eu ma gandeam la mai mult ram; minim 64GB.

Da, pc-ul il iau din uk si tot in uk o sa-l folosesc - preferabil de pe site-ul respectiv pt ca au sistemul de finantare in rate agreat de mine. Imi este putin cam greu sa-l iau cu banii jos, iar plata integrala efectuata intr-un an de zile ma scuteste de dobanda.

Multumesc inca odata pt suport Posted Image

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Configuratiile Xeon si quadro se folosesc doar unde editarea 4k are nevoie de tehnologiile oferite de quadro fata de geforce(driveri special pentru asa ceva,sau daca ai un display cu o adancime a culorii de 10 bit,iar Xeonul ala ai grija ca e un Xeon castrat,compatibil cu sistemele desktop,e practic un i7 fara GPU onboard.

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Alege un XEON cat mai sus posibil cu tehnologie cat mai noua si mult RAM.
Lasa-i pe cei cu I7 in pace si fa ce spun ca am construit sute de statii si cateva zeci de servere si asta numai cu maiinile mele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate