Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Conectare home cinema la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Buna seara,

urmeaza sa imi prind TV-ul de perete si ma gandesc cum sa fac sa nu se vada cablurile/sa nu fie prea multe de ascuns. Urmeaza sa imi cumar si un home cinema si vreau sa stiu daca din TV pleaca un cablu HDMI in sistem cum se va auzi sunetul in sistem de pe TV digital? (smart card nu STB). Deocamdata am un logitech z-2300 conectat la jack, dar e timpul sa il schimb.

Pe mine ma intereseaza daca ajunge acel cablu ca sa se auda, sa nu trebuiasca sa sparg peretele pentru mai multe cabluri in afara de un HDMI, coaxial si curent.

La home cinema se vor mai conecta si un XBOX si un laptop dar ma gandesc ca nu vor fi probleme cu adio/video.


Tv-ul e un Panasonic G20


Va multumesc.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunet nu ai DIN TV spre home cinema decat daca exista HDMI cu ARC cum au unele TV-uri si receivere multicanal. Sunetul pleaca din home cinema spre boxe(sau bagat in home cinema din surse externe-daca e posibil). La ARC sunetul circula prin HDMI si dinspre TV spre receiver(home cinama -daca e implementate functia). Mai poti folosi eventual o iesire digitala a TV-ului sau analogica strereo daca home cinma-ul permite(are astfel de intrari).
Oricum ideea cu un home cinema e gresita din start: calitate slaba a sunetului(la nivelul unui sistem obisnuit de pc) ,conectivitate redusa(mai ales in cazul de fata cand vrei sa conectezi mai multe surse), limitare in citirea diverselor formate A/V. Solutia optima ,desi mai scumpa e un receiver multicanal si un sitem de boxe 5.1 sau 5.0. Home cinema-urile dau binisor doar in materie de design ,atata tot ,chiar alea scumpe de le pun unii producatori lampi/tuburi pe ele ca sa pacaleasca publicul neavizat.

Edited by edigee, 30 September 2014 - 00:40.


#3
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Am inteles, asa voiam si eu, dar nu si nevasta Posted Image)

M-am uitat TV-ul are ARC, asa ca normal ar trebui sa mearga. Acuma am mai citit pe un forum ca daca bag in home cinema s-ar putea sa nu am audio la consola, probabil si la laptop. Asa ca pana la urma pun 3 HDMI-uri si un optic in perete...ce e sigur e sigur.

LE: Ce recomanizi ca si receiver + boxe 5.1?

Edited by redstorm, 30 September 2014 - 07:47.


#4
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Eu la asta ma gandeam:

https://www.avstore....v-n9200w/#negru

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
acum 3 ani am spart peretii cand am zugravit, si am bagat firele in perete pentru (audio, video, TV, internet RJ45) montate in priza modulara care am pus-o excentric pe perete pe la un 1,8 inaltime....
anul asta am avut banii necesari sa zugravesc din nou si sa fac totul ca la carte si montat si TV-ul un 50'' pe perete. Eeee cu totul alta viata absolut nici un fir vizibil cand te uiti catre TV....nici macar unu.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce treaba are audio de la consola /Laptop cu HDMI ARC.Home cinema-ul tau stie Return Ch; deci vei putea reda prin el sunetul din TV pe acelasi cablu.Mai ai si 2 HDMI in ca sa-ti conectezi Xbox si laptop dar atentie ca nu decodeaza LPCM si DTS pe intrarile alea asa ca te rezumi la Dolby Digital sau conectezi unul din Device-uri la care ai nevoie mai mult de DTS pe opltic.Si cum cred ca la laptop nu ai opticat out(ca sunt foarte rare) poti conecta doar Xbox pe optic dar nu vei putea reda dts de pe laptop.
Oricum nu ai nevoie de nici un cablu suplimentar.Singura chestie este ca dai infect de multi bani pe o prastie care are conectica si sunet de rahat si tre sa faci o gramada de compromisuri.
De banii aia iti luai receiver + boxe 5.1 si un BD player si ieseai de o mie de ori mai castigat.La chestii de genul asta nu cred ca trebue sa accepti sa aleaga consoarta mai ales in cazul cand este atehnica si nu sie cu ce se mananca treburile astea.Daca erau chestii de vestimantatie si/sau decor mai intelegeam.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 redstorm, on 30 septembrie 2014 - 07:38, said:

LE: Ce recomanizi ca si receiver + boxe 5.1?
https://www.avstore....yamaha-rx-v377/
https://www.avstore....yamaha-rx-v377/
Sunt nenumarate exemple si combinatii ce se pot face in bugetul ala. La receivere recomand Yamaha ,Denon ,Onkyo ,eventual HK.
Special am "lasat loc" ca sa poti achizitiona in restul de bani un Blu Ray player ca sursa(sau un mediaplayer). Pentru acestea din urma iti recomand sa ceri referinte pe aria video. Sunt nenumarate modele ,ca fapt general trebuie sa "stie" cat mai multe formate A/V si ,normal ,sa ofere si calitate audio-video ,sa fie fiabile ,etc

#8
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Va multumesc.  

Stiu ca par pe langa, probabil si sunt, cum am zis pana acuma am folosit doar un Z-2300. Ma gandesc ca sunetul e mai de rahat decat la sony-ul ala, nu?

Din pacate versiunea mea de xbox nu are optic, ma rezum atunci sa-l trag direct din TV si optic-ul din TV in receiver. Acuma eu nu stiu diferenta din DTS si LPCM si Dolby. Poate poti explica pe scurt, eu din cate stiu se aude 5.1 si pe Dolby.

Recomandare de MediaPlayer? Poate ceva combinat cu un HDD, sau NAS.

Ah, bine ca stiu sculele dar habar n-am de legatura dintr-e ele.

#9
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Ma scuzati pentru double post. Altceva ce nu inteleg. Daca receiveru are HDMI in, de ce nu ar decoda si DTS pe 5.1? Yahama acela stie?

Din cate vad pe specificatii are in felul urmator:


LPCM (2CH / 5.1CH / 7.1CH) YES/YES/YES (HDMI in; except 7.1ch)
DOLBY® DIGITAL YES
DOLBY® DIGITAL PLUS YES (HDMI in; No)
DOLBY® PROLOGIC YES (HDMI in; No)
DTS YES
DTS96/24 YES (HDMI in; No)
DTS-ES MATRIX6.1 YES (as DTS Core)
DTS-ES DISCRETE6.1 YES (as DTS Core)
DSD YES (HDMI in; No)
DOLBY® TRUE HD YES (HDMI in; No)
DTS-HD HR YES (HDMI in; No)
DTS-HD YES (HDMI in; No)
DTS-HD LBR YES (HDMI in; No)

Deci acel DTS ar merge si prin HDMI in. Oricum sunt multe formate audio, nu stiu diferenta intre ele. 5.1 ar trebui sa se auda oricum, nu?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
geo123 nu cred ca s-a referit la receiver cand a zis ca nu decodeaza DTS ci cred ca la homeconema-ul ala sau la TV(unele TV-uri nu scot prin digital DTS)

 redstorm, on 30 septembrie 2014 - 12:37, said:

Deci acel DTS ar merge si prin HDMI in. Oricum sunt multe formate audio, nu stiu diferenta intre ele. 5.1 ar trebui sa se auda oricum, nu?
Diferente sunt foarte mari intre AC3 ,de exemplu ,DTS si DTS-HD . Difera bitrate-ul ,ultimul e high-rez audio ,primul e comprimat ,etc "Google-este" putin si te edifici.

Edited by edigee, 30 September 2014 - 16:56.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@ edigee Da, intradevar m-am referit la sistemul homecineme pe care initiatorul dorea sa-l cumpere(Sony BDV- N9200W)
DTS este mult mai calitativ Decat Dolby(AC3) pentru ca are rate de compresie mult mai mici sau chiar Loseless si esantionare pe mai multi biti.Alta chestie este ca Filmele HD in format BD dar si variantele Demux sau Ripurile de calitate ale acestora au coloana sonora in cele mai multe cazuri DTS si DTS-HD iar pentru a le vedea pe HomeCinema-ul ala de pe o sursa externa trebuie sa la convertesti la Dolby digital si asta inseamna pierdere de timp si calitate si nu poti face asta decat daca studiezi si te pui bine la punct cu tehnicile astea de demuxare,conversie si remuxre.
@redstorm Nu poti sa faci ce vreui tu.;Adica nu poti sa bagi sunet in TV prin HDMI si sa scoti pe optic sau ARC.Opticul si ARC-ul functioneaza doar cu Tunerul si playerul intern al TV-ului.Pe oricare alte surse nu ai semnal pe ele.
Da acel yamaha decodeaza tot ce te intereseaza.Ar fi foarte indicat sa urmezi sfatul lui Edi si sa iei unul din pachetele alea care este best-buy de altfel si de restul banilor sa completezi cu un BDplayer si/sau Mediaplayer.
In ce priveste BD player m-as orienta catre ceva de la LG care au mediaplayere interne bunisoare iar ca Mediaplayere sa aiba suport pentru BD-iso si folder cu meniu FULL si BD-J.Oricum oferta e destul de variata.Pacat ca plasma aia desi buna nu stie de 3D.Poate pe viitor o inlocuiesti cu un proiector 3D FHD cu redare secventiala si atunci se va schimba totul.
Daca te hotarasti sa lasi femeia cu ale ei si sa iei Receiver +Boxe i-a  in calcul si un subwoofer avand in vedere ca folesti sistemul preponderent pentru filme si jocuri si clasa din care face parte este Entry-Level.

Edited by geo123, 01 October 2014 - 08:26.


#12
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Am ramas pana la urma la receiver + boxe, e mai ok asa cum spui si tu. Eu credeam ca ideea e aceasi ca si la home cinema, sa inteleg ca pe receiver nu am probleme. Prinde semnal audio daca ii conectez consola sau laptop direct, cam asta ma intereseaza.

TV-ul l-am luat in 2010...din cate stiu era inca pe la inceput cu 3D-ul, dar se va schimba si el candva.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu stiu daca esti fan 3D sau nu asta tine mai mult de gusturile fiecaruia.poate este bine sa mai astepti un pic si sa treci direct la 4K care e cam viitorul.Oricum un Proiector Adevarat este peste orice plasma mai nou LCD with Led Ilumination(zis LED dar defapt nu e si pe deasupra e si mult inferior calitatii imaginilor fata de batranele plasme) cand vine vorba de home cinema.Doar asa si cu surse audio-video de calitate poti reproduce senzatia din cinema.TV-ul este bun pentru stiri si activitatile de zi cu zi caz in care merge bine si un "LED" avand in vedere ca se vede bine in camere cu lumina de zi ,nu consuma mult si nu ai nevoie de calitatea lui Noe sa vezi niste stiri si alte nimicuri.Pentru Proiector ai nevoie de ecran de proiectie 16/9 performant si de dimensiune mare(3-4m diagonala) sau vopsea speciala pe perete si storuri externe la fereastra din camera cu pricina.

Edited by geo123, 01 October 2014 - 16:02.


#14
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Boxele de podea trebuie sa fie puse langa TV sau se pot pune si in spate. Nu vreau asa mari in fata, acolo sa fie puse cele de raft. E OK asa?

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu vrei sa le pui in locul celor de back Surround?
Categoric ca nu este bine.Pai acelea sunt boxele principale si cam ele duc tot greul(mai ales in lipsa Sub-ului)In restul auzi doar voci si efecte de ambianta.Daca le muti pe spate s-a cam terminat cu joasele la tine.
Ti-am mai explicat si in posturile precedende ca echipamentele de sunet  nu se aleg si nici nu se pozitioneaza dupa design.Le pozitionezi corect si te obisnuesti cu ele.Dupa ce ai sa gusti un pic din drogul HI-FI ai sa ajungi sa le adori si in mijlocul camerei daca acolo suna bine.
Vezi sa nu-ti treca prin minte ca daca tot nu nle poti pune in spate sa le impingi de tot la perete sau sa le inghesui prin colturi sau pe dupa mobila etc...(Trebue sa asiguri macar 50cm fata de peretele din spate)

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Conteaza sa fie la distanta suficienta una de alta incat sa aiba sounstage si separatie intre canale. Macar 2m. Conteaza mai mult distanta fata de peretele din spate dacat relativ la pozitia TV-ului. Boxele cu bas reflex in spate nu se pun prea aproape de perete ,se pun cam la 50 cm ,daca e posibil .Cele cu bas reflex in fata se pot apropia ceva mai mult dar nu chiar lipite. Trebuie lasate si la alea cam 20-30 cm. Asta ca sa nu ai un bas bubuit.
Boxele de rear NU au ce cauta in fata. Corectitudinea elementara a unei auditii nu trebuie lasata pe planul doi in detrimentul unei aparente ergonomii sau alte considerente mai mult sau mai putin estetice. Exista reguli destul de stricte ,in mod normal se fac chiar calcule unde se vrea o maxima acuratete si precizie a sunetului. Daca receiverul are si optiunea de calibrare/autocalibrare in functie de incapere ,acustica ,incinte ,atunci te ajuta si asta cu ceva.

Edited by edigee, 02 October 2014 - 16:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate