Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Joburi in domeniul 3d.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Lon_don

Lon_don

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 10.01.2013
Am urmatoarea intrebare: ce joburi sunt in domeniul modelarii 3d ( nu doar in 3ds max ) ? Am cautat pe site–urile de joburi insa am descoperit ca nu este un domeniu foarte dezvoltat ( cel putin in tara la noi ) .

Ar fi nevoie de astfel de persoane?
Necesita o facultate sau conteaza sa ai un portofoliu bogat?

Ma gandesc ca muncesti si inveti foarte mult dupa care stai mult pe tusa pana gasesti un job.

Edited by Lon_don, 29 September 2014 - 17:32.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cateva joburi vad ca sunt la acest moment.

Edited by neagu_laurentiu, 29 September 2014 - 17:42.


#3
Lon_don

Lon_don

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 10.01.2013
Putine informatii.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Tehnic sau artistic?

#5
Lon_don

Lon_don

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 10.01.2013
Mai mult artistic ( la asta ma gandesc cand spun 3d ).

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Ar fi ideal sa ai si o facultate cu ceva profil de design in spate (e foarte util sa cunosti evolutia artei/designului si sa stii sa aplici metode si tehnici de lucru care sa te ajute sa obtii tema propusa de client)... dar nu in putine cazuri pasiunea pt modelarea 3D determina un fel de self-training cultural si estetic care combinat cu oarece talent face optionala o diploma de facultate.
In concluzie nu este obligatoriu sa ai o facultate in domeniul modelarii 3D, dar atentie, asta este in domeniul artistic: jocuri video, advertising, cinematografie etc. Dar cand vei vrea sa urci pe o scara ierarhica va fi greu fara studii superioare...
Modelatorii 3D in aceste domenii sunt foarte repede triati: cei cu talent/creativitate si cei care "reproduc" creatiile altora... de aici iti dai seama si tu care sunt de succes ;)

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
Sa iti explic cum sta treaba. Sunt joburi insa 3d max e un software, nu e un job. Cunoscand modelarea 3d poti lucra in domeniu jocurilor video, publicitate, efecte speciale, si daca sti sa citesti planuri de arhitectura, choar si in domeniul arhitecturii.

Eu am invatat totul acasa si lucrez ca freelancer si se castiga foarte bine, insa nu in tara. Majoritatea clientilor stiu cata munca se depune si platesc pe masura. La faza ca ai nevoie de o facultate depinde. Eu stau in franta si aici daca nu ai diploma,e egal cu 0. Putin conteaza ca ai un portofolio ca lumea.in schimb, in anglia daca vede ca te pricepi, angajatprul te ia.

Si eu am stat pe tusa pana am invatat, dar merita. Daca vrei sa vezi cu ce se mananca, poti arunca un ochi pe tutorial-z.com . E siteul meu si am acolo si un portofolio.



#8
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostEngineer_xxl, on 30 septembrie 2014 - 07:57, said:

Modelatorii 3D in aceste domenii sunt foarte repede triati: cei cu talent/creativitate si cei care "reproduc" creatiile altora... de aici iti dai seama si tu care sunt de succes Posted Image

Nu neaparat, sau in alta ordine de idei, depinde unde lucrezi, daca lucrezi in domeniul cinematografiei, gamming design, product vision, este necesar sa reproduci in proportie de 95% dupa schite/brief-ul clientului, poate doar in industria cinematografa sa ai nevoie de creativitate, dar si acolo, un modelator nu face nimic de capul lui, ci actioneaza sub indrumarea, unui lead/creative director s.a.m.d, nu se apuca el sa modeleze ceva ce crede el ca e creativ.

N-ai nevoie neaparat de o facultate, in functie de angajator presupun, daca esti bun pe ceea ce faci, modelare, rendering, animation s.a.m.d atunci nu te mai intreaba nimeni ce studii ai.

Lucrez in domeniu si sfatul ar fi sa inveti o baza solida stand acasa, apoi cauta-ti de munca in domeniu si fluxul de a invata chestii creste exponential atunci cand lucrezi efectiv in productie, poti invata in cateva luni, chestii pe care acasa le-ai invata intr-un an, si asta cred ca este valabil in orice domeniu, nu doar in domeniul graficii pe calculator.

Edited by catalinuptm, 14 October 2014 - 22:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate