Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Photoshop default zoom in

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am de deschis foarte multe imagini si mi-am pierdut rabdarea. Fiecare imagine pe care o deschide PS intra la 66.76% si sunt nevoit sa dau zoom in ca sa o aduc pe 100%. Dupa ce faci asta de cateva sute de ori te saturi.
Nu exista vreo posibilitate de a seta sa deschida direct la dimensiunea originala? Momentan folosesc CS6.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De ceva vreme, camerele digitale au rezolutii mari, si monitoarele inca nu tin pasul pt. 100%, deci este deocamdata imposibila treaba asta pt. toate imaginile.

Daca ai avea un folder numai cu imagini cu o rezolutie f. moderata, care sa incapa destul de fix in fereastra din photoshop, care mai taie si ea destul din rezolutia monitorului, atunci ai putea sa fi nemultumit ca nu ai o setare dedicata pt. asa ceva...

Acum sunt si telefoane care au camera de 20 MB, ba chiar si 40+ MP...

Pe un monitor full HD, care nu este nici macar true 2K, si dupa ce rama cu barele de meniuri din photosop mai taie si ele, ramai cu ceva putin peste 1 MP disponibil pt 100%.  

DSLR-urile APS-C au ajuns de mai multi ani la 24 MP ( si au aparut senzori si de 28 MP)
DSLR-urile FF35 au ajuns la 36 MP de mai multi ani, si o sa ajunga si la 58 MP ( la 58 MP au densitatea celor APS-C de 24 MP crop 1,53 pe latura)
DSLR-urile de format mediu au in medie 50 MP, si sunt modele si de 60, 80 ba chiar si de 200 MP...

Cu un monitor UHD, 3840 X 2160, care nu este nici macar true 4K ( 4096 pe latura mare), o sa ajungem abea pe la ~ 8, 29 MP, din care iar o sa mai taie si barele de meniuri.

Asa ca mai ai de asteptat pana la monitoare 16 K...
Eu ma multumesc si cu un 12K nestandard...pe care il astept cu AMOLED din 1992...

Edited by loock, 29 September 2014 - 16:24.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Da, in fine, eu stau pe rezolutie 2560x1440 iar imaginile pe care le incarc au in medie 1200px inaltime. Deci vezi ca am o problema, nu doar mi se pare.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In masura in care imaginea incape in fereastra fara sa taie din ea, variantele de photosop cu care am luat eu contact, chiar deschid default imaginea la zoom 100%, fara sa fac o setare speciala pt. asta....

Pe bara de sus, ceva mai spre dreapta trebuie sa fie zoom level, de unde alegi 100% daca a fost pus pe alta valoare.

Edited by loock, 29 September 2014 - 16:58.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca are o marja de distanta fata de margine, oricum, eu as vrea sa deschida cu 100% zoom chiar daca e mai mare imaginea decat fereastra, ca nu folosesc mereu Ps in full screen.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Traditional, fara accelerare prin GPU, photoshopul reda cu antialiasing software default, la 50% si la 100%, de unde si valorile la care se recomanda traditional vizualizarea pt. aprecierea formei finale de procesare.
Pe de alta parte, CS-urile permit setarea redarii cu accelerare hardware, caz in care se reda cu antialiasing la toate valorile zoom, si la 66%, 33%, si oricare alta !, deci treaba este mult mai relaxata, si valoarea zoom nu mai este asa de importanta pt deschiderea de inceput, si mai degraba fit on screen a ramas interesant....
In f. de rezolutie, cu 100%, imaginea poate sa apara si mai mica decat fit on screen....

Edited by loock, 29 September 2014 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate