Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Google from bad to worse...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
a inceput sa ma calce pe nervi Google... interfata motorului de cautare si functiile lui

era o chestie "page preview"... au scos-o
acum de curand au schimbat siteul, interfata...
la poze, din 3 pluginuri de preview, nu mai merge niciunul
pluginul care imi bloca anumite siteuri din rezultate nu mai merge (am ajuns sa blochez siteuri din fisierul host) ca sa nu-mi mai afiseze toate balariile si spamurile
nu poti cauta strict si exact ce vrei... cauta ce vrea el sau ce crede el ca vrei tu!
nu poti seta sa nu-ti afiseze anumite combinatii sau daca exista un anumit string sa elimine rezultatul...
a ajuns de rasul curcilor si mi s-a acrit de el

Edited by Nero-d, 29 September 2014 - 06:26.


#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Duck duck you go.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
https://startpage.com/

#4
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

View PostNero-d, on 29 septembrie 2014 - 06:25, said:

a inceput sa ma calce pe nervi Google... interfata motorului de cautare si functiile lui

era o chestie "page preview"... au scos-o
acum de curand au schimbat siteul, interfata...
la poze, din 3 pluginuri de preview, nu mai merge niciunul
pluginul care imi bloca anumite siteuri din rezultate nu mai merge (am ajuns sa blochez siteuri din fisierul host) ca sa nu-mi mai afiseze toate balariile si spamurile
nu poti cauta strict si exact ce vrei... cauta ce vrea el sau ce crede el ca vrei tu!
nu poti seta sa nu-ti afiseze anumite combinatii sau daca exista un anumit string sa elimine rezultatul...
a ajuns de rasul curcilor si mi s-a acrit de el

Sunt de aceeasi parere. S-a dus in jos de cand au schimbat interfata si au facut rezultatele sa apara ca pentru babalaci chiori cu funduri de sifoane in loc de lentile. Si mie mi s-a acrit de ei dar deocamdata ramane un rau necesar destul de greu de suplinit bine de concurenta, din pacate!

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

nu poti cauta strict si exact ce vrei... cauta ce vrea el sau ce crede el ca vrei tu!
pt asta ai rezolvare din setarile contului

#6
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Asa cum tehnologia avanseaza, toata lumea foloseste acum tablete, phablete, smartfoane etc, si motoarele de cautare trebuie sa avanseze. Nu se poate sa-ti afiseze rezultate sec, cu interfata din 1998. Oricum, sugestia lui gumball3000 ajuta la adaptarea cu complexitatea crescanda a web-ului.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la ce-mi foloseste un catralion de rezultate in 1.001sec??? daca nu au relevanta??? sau daca eu scriu una si tu cauti altceva?
cine naiba cauta in rezultate mai departe de pagina 2-3?
oricum, pe tablete, smartfoane cum zici tu... ai versiunea mobila a siteului... doar daca tii tu neaparat iti afiseaza versiunea desktop

nu mai tin minte acum si nici in browser history nu gasesc dar saptamana trecuta s-a încăpăţânat sa nu caute ce am scris eu nici macar cu ghilimele

adica ce sistem e asta?? pentru a-l face vezi doamne mai compatibil cu browserele mobile, distrugi versiunea dekstop???
ingustezi autostrada ca sa faci tortuare si piste de biciclete???

nu stiu, ma rog... eu mi-am expus o parere de om enervat si frustrat Posted Image
si o sa trimit feedbackuri ori de cate ori o sa am ocazia!
pe mine ma ajuta asa cum era... inainte sa-l strice... si pun pariu ca lucrurile nu se vor opri aici

tu vrei sa spui ca e mai bine asa???  ok... e dreptul tau sa-ti spui parerea! (chiar daca eu nu sunt de acord cu ea)

dar sunt de parere ca si feedbackul joaca un rol important aici... cand au fărâmat yahooul si a sarit lumea in sus... a contat

n-am inteles ce-a vrut sa zica gumball3000 Posted Image , probabil ca nici el n-a inteles exact ce am vrut sa zic eu

Edited by Nero-d, 29 September 2014 - 09:34.


#8
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
La un proiect imens, cum este Google, și cu rezultatele fantastice din istoria lui, cred că nu au nimic de pierdut schimbând des caracteristicile motorului de căutarea. Sigur, vor exista mereu utilizatori nemulțumiți, pentru că apucaseră să folosească anumite funcții, cum e Instant Preview, la care ei renunță. Dar, te asigur, schimbările lor sunt destul de gândite. Dacă vor eșua, se va vedea peste tot, mai ales la concurență Posted Image

Pe tema care te supără, explicația lor ar fi că acea funcție nu prea era folosită.
https://productforum...WDI[1-25-false]

Edited by petrutnet, 29 September 2014 - 09:57.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt sigur ca la un proiect imens cum e yahoo... schimbarile au fost destul de gandite si rezultatul nu a intarziat sa apara

la aia cu page preview i-am pus cruce demult dar uite ca incep sa se acumuleze

schimbarile le fac doar ca sa le aduca mai multe castiguri... prin orice mijloace

subliniez din nou rolul feedbackului (cred ca-s obsedat)

#10
dma9

dma9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.04.2014

View PostLensFlare, on 29 septembrie 2014 - 07:25, said:


mersi

#11
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Nero-d, nu se mai găsește site-ul cu mobilă pe google? Poate ai nevoie de SEO.
În aceeași ordine de idei, dă-mi niște prețuri printr-un mesaj privat, poate comand de la tine niște chestii mărunte.

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgumball3000, on 29 septembrie 2014 - 08:15, said:

pt asta ai rezolvare din setarile contului

si as mai adauga setarile browserului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate