Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie TV 42 inch

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
j0cher90

j0cher90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.02.2008
Va salut, doresc sa imi achizitionez un TV nou si sunt in dubii in legatura cu cateva modele. Alegerea TV`ului a fost facuta in functie de urmatoarele criterii:
- sa fie diagonala de 42 inch
- sa aiba calitatea imaginii cat mai buna
- nu ma intereseaza Smart sau 3D.

Bugetul meu este undeva la 1500 1600.

In aceste criterii am gasit urmatoarele modele:

http://www.pcgarage....-negru-full-hd/

http://www.pcgarage....-negru-full-hd/

Nu stiu exact pe care sa il aleg. Sunt dispus sa ofer diferenta de bani pentru Sharp, daca merita. Voi ce credeti, merita?

Deasemenea daca aveti o alta alternativa in acesti bani, astept sfaturile voastre.
Sharp are panou EDGE LED spre deosebire de LG care are IPS. Ar putea fi un dezavantaj in calitatea imaginii, in uniformitate in ceea ce priveste Sharp-ul?
Despre LG stiu sigur ca nu are sunet DTS. La sharp in specificatii scrie DTS 2.0. Asta inseamna ca stie DTS pentru filmele mkv de pe stick?

Va multumesc pentru ajutor.

Edited by j0cher90, 23 September 2014 - 22:02.


#2
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008
Sharpul il iei de aici pe bani mai putini http://www.cel.ro/te...264e-full-hd-l/

#3
j0cher90

j0cher90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.02.2008
perfect atunci :D multumesc mult ginelbalut pentru pont.

In acest caz, cele doua au preturi similare. Dilema inca exista. Care are imaginea mai buna?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Edge LED se refera la iluminarea din spate, cu LED-uri pe margine, si panou de difuzie la mijloc, si nu are legatura cu tehnologia ecranului, care este tot LCD, si TFT, ca la absolut toate ecranele extraplate, cu exceptia celor AMOLED, care sunt insa si ele TFT, pt. ca TFT inseamna thin film transistor, o matrice electronica de control a subpixelilor, fara de care nu prea ai cum sa faci ecrane extraplate cu tehnologia actuala. ( se poate doar in serie ca la CRT, dar pt. asta este nevoie de refresh f. mare si de latenta OLED extrem de mica.

Edge LED se foloseste si la IPS, si la PLS, si la S-PVA, si la MVA, etc., etc., ba exista chiar si TN-uri cu backlight LED....

LGul din link este insa IPS cu backlight direct-LED, deci este posibil, dar nu garantat, sa ofere o iluminare mai uniforma decat Edge LED.

Eu am luat un Sony de 42" ( KDL- 42 W650) anul trecut, si dupa ce l-am bibilit la reglaje 2 saptamani, cu diferente enorme si catastrofale fata de setarile default care erau grotesc si aberant de absurde, am reusit sa obtin o imagine acceptabila, motiv pt. care am sa recomand tot Sony, dar un model din 2013-2014, nu mai vechi, pt. ca inainte mai bagau si TN-uri nenorocite, chiar si la modele cu backlight directLED....

Edited by loock, 23 September 2014 - 23:25.


#5
j0cher90

j0cher90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.02.2008
WOW loock. Multumesc pentru raspunsul amanuntit. Am inteles care este diferenta. Am avut un Dell U2412m care avea eIPS si era plin de bleeding dar nu cred ca avea backlight direct-LED.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
best buy la metro LG 42 inch, IPS, 3D cu 2 ochelari, nu e smart dar arata f bine la 1599 lei
http://www.metro.ro/...HD,-LG-42LB6200

Edited by onlyone, 24 September 2014 - 00:22.


#7
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Sa aiba si sunet DTS daca vrei sa vezi filme de pe stick/hdd extern. Ca marca as merge pe Samsung sau LG.

http://www.emag.ro/t...0/pd/D0YFLBBBM/

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postj0cher90, on 23 septembrie 2014 - 23:35, said:

WOW loock. Multumesc pentru raspunsul amanuntit. Am inteles care este diferenta. Am avut un Dell U2412m care avea eIPS si era plin de bleeding dar nu cred ca avea backlight direct-LED.

Poate trebuia sa atentionez si ca ecranele din ultimii ani, care au mai putin de:
200 Hz CMR - Samung ( 80- 100 real, si la Samsung era unul care avea doar 50Hz real si la 200 CMR...)
200 Hz Motionflow XR - Sony
200 Hz MCI dinamic - LG
etc.
in cvsitotalitate au si latenta mica ( chiar daca nu este o legatura directa) motiv. pt. care au blurr de miscare si se pierd/dispar detalii de miscare masiv.

Deci cele relativ noi de 100 CMR/etc., in cvsitotalitate nu sunt OK !
Problema nu este atat ca au doar 50 Hz real, ci ca au in paralel latenta f. mare !

La 400 CMR/etc. sunt si mai OK.
In general cele 3D au frecventa mare.

Al meu are 200 Hz motion flow si este OK, fara 3D.

O alta problema este la sonorizarea modelelor contemporane, la difuzoare, care la majoritatea sunt niste buzzere nenorocite f slabe.

La Sony in general ai insa ceva decent, chiar cu bass reflex Posted Image, deci inca un motiv sa recomand Sony.

Pe de alta parte, modelul meu luat anul trecut, este si smart, si a costat cam 2799 atunci.
Acum sare de 2100 si se duce spre 2500+++ in f. de magazin.

Edited by loock, 24 September 2014 - 08:46.


#9
j0cher90

j0cher90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.02.2008
In bugetul pe care il am eu, nu am vazut sa existe TV-uri cu rata mai mare de 100Hz.

In specificatii la LG, scrie CMR 100 dar 50Hz. La sharp spre exemplu, scrie direct 100Hz. Asta inseamna ca are 100 reali?

Cum imi dau seama de latenta pe care o are un TV/panou?

Bugetul nu cred ca il pot suplimenta, pentru a-mi permite un 3D cu o diagonala decenta. Nici sa imi iau un 3D de 81cm nu este in regula. Din acest motiv m-am gandit ca prefer o diagonala mai generoasa in detrimentul acetor functii (3D/Smart).

Sonorizarea nu ar fi o mare problema pentru ca vreau pe viitor sa cumpar un receiver AV cu un set de boxe 2.0. Pana atunci ma multumesc cu ce are TV-ul.

Calitatea imaginii insa este esentiala, pentru ca nu se poate imbunatatii ulterior. Am vazut in magazine efectul de care spui tu, acela de pierdere masiva a detaliilor in miscare, chiar la un sharp modelul de care zic eu insa cu diagonala de 119cm.

Si TV-ul de care spune onlyone este interesant, si anume LG 42LB6200. Are 3D insa pe site-ul oficial scrie ca are tot 50Hz.

In concluzie, care ar fi logica corecta? Tinand cont de cele discutate, ar trebui sa renunt la LG-uri, pentru ca au CMR 100 = 50Hz. Ar ramane Sharp-ul care cred ca are 100hz(cel putin asa sustin pe site-ul oficial).

Edited by j0cher90, 24 September 2014 - 12:42.


#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
du-te si uita-te in magazin la tv ul de care iti zic eu si o sa iti dai seama ca herzii aia sunt o abureala de marketing. nu exista niciun motion blur. ce o sa vezi insa la unele televizoare care se lauda cu multi herzi este efectul de soap opera - extrem de enervant pentru 99% dintre oameni.
ia un stick cu un film de actiune cu multa miscare cu tine si o sa iti dai seama ca totul este okay. chiar si unul 3d sau macar un crop din un film.
televizorul ala chiar merita banii

Edited by onlyone, 24 September 2014 - 16:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate